• BIST 108.254
 • Altın 376,278
 • Dolar 6,7135
 • Euro 7,5154
 • Trabzon 19 °C

Torba Yasada Neler Var? İşte Kabul Edilen Torba Yasanın İçeriği…

Torba Yasada Neler Var? İşte Kabul Edilen Torba Yasanın İçeriği…
Torba Yasada Neler Var? İşte Kabul Edilen Torba Yasanın İçeriği…

Farklı Konularla Birçok Kişiyi Yakından İlgilendiren Torba Yasa TBMM’den Geçti. Torba Yasada Kendini İlgilendiren Bir Konu Olup Olmadığını Merak Eden Vatandaşlar "Torba Yasada Neler Var?" Sorusunu Soruyor. Konut Alımında Önemli Değişiklikler İçeren Torba Yasanın Detayları...

Vatandaşların Bugünlerde Merakla Araştırdıkları Soruların Arasında Torba Yasa Da Yer Alıyor. Torba Yasada Hangi Maddelerin Yer Aldığını Merak Edenler, TBMM’de Kabul Edilen Torba Yasayla Hayatımızda Nelerin Değişeceğini Araştırıyor. İşte Torba Yasanın İçerdiği Önemli Yenilikler…

Torba Yasa Neleri İçeriyor?

Torba Yasayla Gelen Yenilikler Özet Olarak Şu Şekilde; Kreş Ve Gündüz Bakımevi Hizmeti Vergi Dışı Oldu. Apartmanlarda Yer Alanlar Da Dâhil, Konutların Çatı Veya Cephelerinde Elektrik Enerjisi Üretip Fazlasını Satandan Vergi Alınmayacak. Elektrikli Araç Ve Motosiklet Sahipleri De Motorlu Taşıt Vergisi Ödeyecek. Sporculara Ödenen Ücretlerden Kesilen Gelir Vergisi Tutarları, Kulüp Ve Şirketlere İade Edilecek. Terör Eyleminin Ortaya Çıkarılmasını Sağlayan Ve Hayatını Kaybeden Sivillerin Yakınlarına İkinci İstihdam Hakkı Verilecek. Nişasta Kökenli Şeker Kotası Yüzde 5 Oldu. 10 Haziran 2003 İla 13 Mayıs 2014 Tarihlerinde Madenlerde Hayatını Kaybeden İşçinin Eş Ve Çocuklarından Biri, Eşi Ve Çocuğu Yoksa Kardeşlerinden Birine Kamuda İş Verilecek.

Bireysel Emeklilik

Bakanlar Kuruluna; İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Bir Bireysel Emeklilik Planına Dahil Olan Çalışanların, İki Ay İçinde Sözleşmeden Cayma Hakkını Üç Katına Kadar Artırma Yetkisi Verildi.

Kotada Değişiklik

Nişasta Kökenli Şekerler İçin Belirlenecek Toplam A Kotası, Ülke Toplam A Kotasının Yüzde 5'ini Geçemeyecek. Mevcut Düzenlemede Bu Oran Yüzde 10 Olarak Uygulanıyordu. Türkiye Şeker Fabrikalarına Ait Fabrikaların Özelleştirilmesi Halinde, Türkiye Şeker Fabrikaları Tarafından Şirketlere Tahsis Edilen Kotalar Da Devir Tarihi İtibarıyla Alıcıya Aktarılmış Olacak.

Madenciler

10 Haziran 2003 İla 13 Mayıs 2014 Tarihlerinde Kömür Ve Linyit Madenlerinin Yer Altı İşlerinde Meydana Gelen İş Kazası Sonucunda Ölen Sigortalının Eş Ve Çocuklarından Biri, Eşi Ve Çocuğu Yoksa Kardeşlerinden Biri Olmak Üzere Toplam Bir Kişi Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecek.

Hurda Araç

2019 Yılı Sonuna Kadar Olmak Üzere 16 Yaş Ve Üzerindeki Otomobil, Panelvan, Minibüs, Otobüs, Kamyonet Ve Kamyonları Trafikten Sildirirse Ve Bu Trafikten Sildirdiği Aracını İmha Merkezlerine Teslim Ederse, Bu Şartla İhraç Edilen Veya İmha Edilen Bu Araç Karşılığında Yeni Alacağı Aynı Cinsten Araç İçin 10 Bin Liraya Kadar ÖTV Teşviki Getirilecek.

Çeyiz Ve Konut Hesabı

Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Oranı Yüzde 20'den Yüzde 25'e, Azami Katkı Da 5 Bin Liradan 7 Bin 500 Liraya Çıkarıldı. Kendisine Ait Bir Konutu Olmayanlar Da, İlk Ve Tek Konut Satın Almaları Halinde Desteklenecek. Konut Alımındaki Yüzde 20 Olan Devlet Katkısı Yüzde 25'e Çıkarıldı. Devlet Katkısı Ödemesi, Azami 20 Bin Lirayı Geçemeyecek. Bu Tutarı 3 Katına Kadar Artırmaya Bakanlar Kurulu Yetkili Olacak.

Sanayi Bölgeleri

Organize Sanayi Bölgeleri Ve Küçük Sanayi Sitelerince Yapılan Veya Yaptırılan Su, Kanalizasyon, Arıtma, Doğalgaz, Elektrik, Haberleşme Tesisleri, Yol Yapımı Gibi Altyapı Yatırımları İle Küçük Sanayi Sitelerindeki İş Yeri Yapımına İlişkin Mal Teslimi Ve Hizmet İfaları KDV’den Muaf Tutuldu.

Spor Desteği

Sporculara Ödenen Ücretlerden Kesilen Gelir Vergisi Tutarları, Ödemeyi Yapan Kulüp Ve Şirketlere İade Edilecek; Bu Tutarlar; Amatör Sporcuların Ücretlerinde Kullanılacak.

Terörde İstihdam

Terör Eyleminin Ortaya Çıkarılması, Etkilerinin Azaltılması Veya Bertaraf Edilmesinin Sağlanmasında Yardımcı Ve Faydalı Olanlardan Hayatını Kaybeden Sivillerin Yakınlarına İkinci İstihdam Hakkı Verildi.

İstihdam Teşviği

1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 Döneminde İşe Alınan Sigortalılar Nedeniyle İlave İstihdam Sağlayan Özel Sektör İşverenleri İçin, 12 Ay Süreyle, Gelir Vergisi Stopajı, Damga Vergisi Ve Sosyal Güvenlik Primi Desteği Teşviki Getirildi. İmalat Ve Bilişim Sektöründe Faaliyet Gösteren İş Yerlerinde İlave İşe Alınacaklar İçin Daha Yüksek Tutarda Sosyal Güvenlik Primi Desteği Sağlanacak.

Kreşler Vergi Dışı

Kadınların Çalışma Hayatına Katılmasının Teşviki Amacıyla İşverenlerce Okul Öncesi Çağındaki Çocuklar İçin Verilen Ve Ücretin Bir Parçası Olan Kreş Ve Gündüz Bakımevi Hizmeti Vergi Dışı Bırakıldı.

Güneş Enerjisi

Apartmanlarda Yer Alanlar Da Dahil, Konutların Çatı Veya Cephelerinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Elektrik Enerjisi Üretiminin İhtiyaç Fazlasını Son Kaynak Tedarik Şirketine Satanlar, Vergiden Muaf Esnaf Kapsamına Alındı.

MTV'de Yeni Dönem

Elektrik Motorlu Otomobil, Kaptıkaçtı, Arazi Taşıtı Ve Benzeri Taşıtlar İle Elektrik Motorlu Motosikletler De MTV Kapsamına Alındı. Bu Araçlar, Benzer Araçların Vergi Tutarının Yüzde 25'i Oranında Vergilendirilecek.

670-308.gif123456---kopya-20180323192537.png

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu