• BIST 1.329
 • Altın 448,739
 • Dolar 7,8093
 • Euro 9,3342
 • Trabzon 11 °C

Sokağa Çıkma Yasağı Cuma Başlıyor

Sokağa Çıkma Yasağı Cuma Başlıyor
Sokağa Çıkma Yasağı Cuma Başlıyor

Sokağa Çıkma Yasağı Cuma Başlıyor: Yeni Koronavirüs Tedbirlerinin Tüm Ayrıntıları

Dün Yapılan Kabine Toplantısı Ardından Alınan Yeni Koronavirüs Tedbir Kararları, İçişleri Bakanlığı’nın Yayınladığı Genelge İle Netleşti. Buna Göre Tedbirler Cuma Akşam 20.00’den İtibaren Geçerli Olacak. Sokağa Çıkma Yasağı Da Aynı Saatte Başlayacak.

İçişleri Bakanlığınca Valiliklere Gönderilen Genelgeye Göre, Yeni Tip Koronavirüsle (Covid-19) Mücadeleye Yönelik Yeni Tedbirler 20 Kasım Cuma Saat 20.00'den Geçerli Olacak Şekilde Uygulanacak.

İçişleri Bakanlığınca Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Alınan Kararlar Doğrultusunda Yeni Covid-19 Tedbirlerinin Uygulanması İçin Valiliklere Gönderilen Genelgede, Salgının Toplum Sağlığı Ve Kamu Düzeni Açısından Oluşturduğu Riski Yönetme, Sosyal İzolasyonu Temin, Fiziki Mesafeyi Koruma Ve Hastalığın Yayılım Hızını Kontrol Altında Tutma Amacıyla Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulunun Önerileri Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Talimatları Doğrultusunda Birçok Tedbirin Uygulamaya Alındığı Anımsatıldı.

Covid-19'un Yayılımı Ve Bulaşmasında Son Dönemlerde Tüm Ülkelerde Artış Yaşandığına, Özellikle Avrupa Kıtasında Salgının Seyrinde Ciddi Yükseliş Görülmesi Nedeniyle Yeni Tedbirlerin Alındığına İşaret Edilen Genelgede, Türkiye'de De Kontrollü Sosyal Hayat Döneminin Temel Prensipleri Olan Temizlik, Maske Ve Mesafe Kurallarının Yanı Sıra Salgının Seyri Ve Olası Riskler Göz Önünde Bulundurularak Hayatın Her Alanına Yönelik Uyulması Gereken Kurallar Ve Önlemlerin Belirlendiği Vurgulandı.

YENİ TEDBİRLER CUMA GÜNÜ SAAT 20.00'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Genelgeye Göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Alınan Kararlar Doğrultusunda Yeni Tedbirler, 20 Kasım Cuma Günü Saat 20.00'den İtibaren Geçerli Olacak.

Bu Kapsamda Alışveriş Merkezi, Market, Berber, Kuaför Ve Güzellik Merkezleri Sadece 10.00-20.00 Saatlerinde Hizmet Sunacak.

RESTORANLAR PAKET SERVİS HİZMETİ VEREBİLECEK

Restoran, Lokanta, Pastane, Kafe, Kafeterya Gibi Yeme ­İçme Yerleri 10.00- 20.00 Saatlerinde Sadece Paket Servis Veya "Gel­-Al" Hizmeti Verecek Şekilde Açık Olabilecek.

Restoran, Lokanta Veya Online Yemek Sipariş Firmalarınca Saat 20.00'den Sonra Sadece Telefonla Ya Da Online Sipariş Üzerine Paket Servis Hizmeti Verilebilecek.

İl Ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca Tek Tek Belirlenmek Ve Yerleşim Sahasında Bulunmamak Kaydıyla Şehirlerarası Kara Yolları Kenarında Bulunan Ve Şehirlerarası Toplu Ulaşım Veya Lojistik Amaçlı Araçlara Hizmet Veren Dinleme Tesislerinde Yer Alan Yeme ­İçme Yerleri Kısıtlamalardan İstisna Tutulacak.

SİNEMALAR YIL SONUNA KADAR KAPALI

Sinema Salonları 31 Aralık 2020 Tarihine Kadar, Kahvehane, Kıraathane, Kır Bahçesi, İnternet Kafe/Salonu, Elektronik Oyun Salonları, Bilardo Salonları, Lokaller Ve Çay Bahçeleri İle Halı Sahaların Faaliyetleri İse Yeni Bir Karar Alınıncaya Kadar Durdurulacak.

Ayrıca Daha Önce Faaliyetleri Durdurulan Nargile Salonları İle İlgili Uygulama Devam Edecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Tüm İllerde 65 Yaş Ve Üzeri Kişiler Gün İçerisinde 10.00-13.00 Saatlerinde 1 Ocak 2001 Ve Sonrasında Doğan 20 Yaş Altı Bireyler İse Gün İçerisinde 13.00-16.00 Saatlerinde Sokağa Çıkabilecek. Bu Saatler Dışında Belirtilen Yaş Gruplarındaki Vatandaşların Sokağa Çıkmaları Kısıtlanacak.

İş Yerleri İle İlliyetlerini Gösteren Çalışma, SGK Kaydı Gibi Belgeleri İbraz Eden Çalışanlar İse Bu Uygulamadan İstisna Tutulacak. Yeni Bir Karar Alınıncaya Kadar Hafta Sonları Saat 10.00- ­20.00 Dışında Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak.

Üretim, İmalat Ve Tedarik Zincirleri Bu Kısıtlamadan Muaf Tutulacak. Bu Doğrultuda İlk Uygulama Olarak 21 Kasım Cumartesi Günü Saat 20.00'den 22 Kasım Pazar Günü Saat 10.00'a Kadar, 22 Kasım Pazar Günü Saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi Günü Saat 05.00'e Kadar Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak.

Bu Tarihlerden Sonraki Hafta Sonlarında Da Uygulama, Yeni Bir Karar Alınıncaya Kadar, Belirtildiği Şekilde Devam Edecek.

AÇIK OLACAK İŞ YERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Günlük Hayata Etkisini En Az Düzeyde Tutmak Amacıyla Açık Olacak İş Yeri, İşletme Ve Kurumlar Şöyle:

"İlaç, Tıbbi Cihaz, Tıbbi Maske Ve Dezenfektan Üretimi, Nakliyesi Ve Satışına İlişkin Faaliyetleri Yürüten İş Yerleri, Kamu Ve Özel Sağlık Kurum Ve Kuruluşları, Eczaneler, Veteriner Klinikleri Ve Hayvan Hastaneleri, Zorunlu Kamu Hizmetlerinin Sürdürülmesi İçin Gerekli Kamu Kurum Ve Kuruluşları İle İşletmeler (Havalimanları, Limanlar, Sınır Kapıları, Gümrükler, Kara Yolları, Huzurevleri, Yaşlı Bakım Evleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, ­Afetle İlgili Çalışma Yürüten Kurum/Kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT Vb), Doğal Gaz, Elektrik, Petrol Sektöründe Stratejik Olarak Faaliyet Yürüten Büyük Tesis Ve İşletmeler (Rafineri Ve Petrokimya Tesisleri İle Termik Ve Doğal Gaz Çevrim Santralleri Gibi), Yurt İçi Ve Dışı Taşımacılık (İhracat/İthalat/Transit Geçişler Dahil) Ve Lojistiğini Yapan Firmalar, Oteller Ve Konaklama Yerleri, Sağlık Hizmetlerinin Kapasitesini Artırmaya Yönelik Acil İnşaat, Donanım Vb. Faaliyetleri Yürüten İşletme/Firmalar Hayvan Barınakları, Hayvan Çiftlikleri Ve Hayvan Bakım Merkezleri, Üretim Ve İmalat Tesisleri, Gazete, Radyo Ve Televizyon Kuruluşları, Gazete Basım Matbaaları Ve Gazete Dağıtıcıları, Valilikler/Kaymakamlıklar Tarafından Yerleşim Merkezleri İçin Her 50 Bin Nüfusa Bir Ve İl Sınırları İçinden Geçen Şehirlerarası Kara Yolu Ve Varsa Otoyol Üzerinde Her 50 Kilometre İçin Bir Olmak Üzere Belirlenecek Sayıda Akaryakıt İstasyonu Ve Lastik Tamircisi (Bu Madde Kapsamında Açık Olacak Akaryakıt İstasyonları İle Lastik Tamircileri Kura Yöntemiyle Belirlenecek), Sebze, Meyve Toptancı Halleri."

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER

İçişleri Bakanlığı Genelgesine Göre, Açık Olacak İş Yeri, İşletme Ve Kurumlarda" Yönetici, Görevli Veya Çalışanlar, Kamu Düzeni Ve Güvenliğinin Sağlanmasında Görevli Olanlar (Özel Güvenlik Görevlileri Dahil) İle Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay, AFAD’da Ve Afet Kapsamında Faaliyet Yürütenler, Görev Alanlar Kısıtlamadan İstisna Tutulacak.

ÖSYM Tarafından İlan Edilen Ve Diğer Merkezi Sınavlara Katılacağını Belgeleyenler (Bu Kişilerin Yanlarında Bulunan Eş, Kardeş, Anne Veya Babadan Bir Refakatçi) İle Sınav Görevlileri, Cenaze Defin İşlemlerinde Görevli Olanlar (Din Görevlileri, Hastane Ve Belediye Görevlileri) İle Birinci Derece Yakınlarının Cenazelerine Katılacak Olanlar Kısıtlamalardan Muaf Olacak.

İstisna Kapsamında Olacak Diğer Kişiler İse Şöyle:

"Elektrik, Su, Doğalgaz, Telekomünikasyon Gibi Kesintiye Uğramaması Gereken İletim Ve Altyapı Sistemlerinin Sürdürülmesi Ve Arızalarının Giderilmesinde Görevli Olanlar, Ürün Ve/Veya Malzemelerin Nakliyesinde Ya Da Lojistiğinde (Kargo Dahil), Yurt İçi Ve Yurt Dışı Taşımacılık, Depolama Ve İlgili Faaliyetler Kapsamında Görevli Olanlar, Yaşlı Bakımevi, Huzurevi, Rehabilitasyon Merkezleri, Çocuk Evleri Gibi Sosyal Koruma/Bakım Merkezleri Çalışanları, Üretim Ve İmalat Tesislerinde Çalışanlar, Küçükbaş Ve Büyükbaş Hayvanları Otlatanlar, Arıcılık Faaliyetini Yürütenler, Servis Hizmeti Vermek Üzere Dışarıda Olduklarını Belgelemek Şartı İle Teknik Servis Çalışanları, İş Yerlerinin Kapalı Olduğu Saatlerde/Günlerde Sürekli Olarak İş Yerlerini Bekleyenler Belediyelerin Toplu Taşıma, Temizlik, Katı Atık, Su Ve Kanalizasyon, İlaçlama, İtfaiye Ve Mezarlık Hizmetlerini Yürütmek Üzere Hafta Sonu Çalışacak Personel, Zorunlu Sağlık Randevusu Olanlar (Kızılaya Yapılacak Kan Ve Plazma Bağışları Dahil), Yurt, Pansiyon, Şantiye Gibi Toplu Yerlerde Kalanların Gereksinim Duyacağı Temel İhtiyaçların Karşılanmasında Görevli Olanlar, İş Sağlığı Ve Güvenliği Nedeniyle İş Yerlerinden Ayrılmaları Riskli Olan Çalışanlar (İş Yeri Hekimi Gibi), Veteriner Hekimler, Otizm, Ağır Mental Retardasyon, Down Sendromu Gibi 'Özel Gereksinimi' Olanlar İle Bunların Veli/Vasi Veya Refakatçileri.

30 Nisan 2020 Tarihli Genelge Kapsamında Oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri İle Sokak Hayvanlarını Besleyecek Olanlar, Bitkisel Ve Hayvansal Ürünlerin Üretimi, Sulaması, İşlenmesi, İlaçlaması, Hasadı, Pazarlanması Ve Nakliyesinde Çalışanlar, İkametinin Önü İle Sınırlı Olmak Kaydıyla Evcil Hayvanlarının Zorunlu İhtiyacını Karşılamak Üzere Dışarı Çıkanlar, Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Saatler İçerisinde Evlere Paket Servis Hizmetinde Görevli Olanlar, Mahkeme Kararı Çerçevesinde Çocukları İle Şahsi Münasebet Tesis Edecekler (Mahkeme Kararını İbraz Etmeleri Şartıyla), Seyircisiz Oynanabilecek Spor Müsabakalarındaki Sporcu, Yönetici Ve Diğer Görevliler, Şehirlerarası Toplu Ulaşım Araçlarında (Uçak, Otobüs, Tren, Gemi Gibi) Görevli Olanlar İle Bu Toplu Ulaşım Araçlarıyla Seyahat Edeceğini Bilet, Rezervasyon Kodu İbraz Ederek Belgeleyenler, Şehir İçi Toplu Ulaşım Araçlarının (Metrobüs, Metro, Otobüs, Dolmuş, Taksi Gibi) Sürücü Ve Görevlileri."

SİGARA İÇME YASAĞI UYGULAMASI GENİŞLETİLEBİLECEK

Genelgeye Göre, 11 Kasım 2020 Tarihli Genelgede Belirtilen "Vatandaşların Yoğun Olarak Bulunduğu/Bulunabileceği Cadde Sokaklar, İhtiyaç Duyulan Meydanlar Ve Toplu Taşıma Durakları Gibi Alanlarda/Bölgelerde Sigara İçme Yasağı" Getirilmesi Uygulaması İl Ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca Genişletilebilecek.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca, Yerel Yönetimler Tarafından Şehir İçi Toplu Ulaşım Araçlarındaki Yoğunluğu Azaltacak, Seferlerdeki Seyrekleşmeyi Sağlayacak Şekilde Başta Sefer Sayılarının Artırılması Olmak Üzere Her Türlü Tedbirin Alınması Sağlanacak.

DÜĞÜN VE NİKAH TÖRENLERİ

2 Eylül Tarihinde Yayımlanan Genelgedeki Düğünler Ve Nikah Merasimleri İle İlgili Getirilen Esaslar Çerçevesinde, Nikah Törenleri/Merasimleri, Maske, Mesafe, Temizlik Kurallarına Uyulması, Asgari Düzeyde Katılım Ve Her Nikah Töreni Arasına En Az 20 Dakika Süre Şartıyla Gerçekleştirilecek.

Düğünlerin Oturma Düzeni, Maske, Mesafe Ve Temizlik Kuralları İle Nikah Merasimi Şeklinde En Fazla Bir Saat Süre İçerisinde Yapılacak.

Ayrıca 30 Temmuz'da Yayımlanan Genelge Çerçevesinde Toplu Taziye Yapılmamasına İlişkin Hükümler Eksiksiz Uygulanacak.

Hafta Sonları Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Uygulandığı Süreler İçerisinde Vatandaşların Özel Araçlarıyla Şehir İçi Ya Da Şehirler Arası Seyahate Çıkmamalarının Esas Olduğu Vurgulanan Genelgeye Göre, İçişleri Bakanlığına Ait "E-Başvuru" Ve "Alo 199" Sistemleri Üzerinden Ya Da Valilik/Kaymakamlıklara Doğrudan Başvuru Yoluyla Seyahat İzin Kurullarından İzin Almak Kaydıyla Özel Araçlarıyla Seyahat Edebilecekler İse Şöyle:

"Tedavi Olduğu Hastaneden Taburcu Olup Asıl İkametine Dönmek İsteyen, Doktor Raporu İle Sevk Olan Ve/Veya Daha Önceden Alınmış Doktor Randevusu/Kontrolü Olan, Kendisi Veya Eşinin, Vefat Eden Birinci Derece Yakınının Ya Da Kardeşinin Cenazesine Katılmak İçin Veya Cenaze Nakil İşlemine Refakat Edecek Olan (En Fazla 4 Kişi), Bulunduğu Şehre Son 5 Gün İçerisinde Gelmiş Olmakla Beraber Kalacak Yeri Olmayıp İkamet Ettikleri Yerleşim Yerlerine Dönmek İsteyen (5 Gün İçinde Geldiğini Yolculuk Bileti, Geldiği Araç Plakası, Seyahatini Gösteren Başkaca Belge, Bilgi İle İbraz Edenler), Askerlik Hizmetini Tamamlayarak Yerleşim Yerlerine Dönmek İsteyen, Özel Veya Kamudan Günlü Sözleşmeye Davet Yazısı Olan, Ceza İnfaz Kurumlarından Salıverilen."

ALINAN KARARLARA UYMAYANLAR HAKKINDA ADLİ VE İDARİ İŞLEM YAPILACAK

Genelgede, Vali Ve Kaymakamlar Başta Olmak Üzere Tüm Kamu Görevlilerinin Salgınla Mücadelede Alınan Tedbirlere Uyulması Konusunda Toplumsal Duyarlılığı Artırıcı Faaliyetlere Ağırlık Vermeleri Ve Bugüne Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonra Da Fedakarlık Yapılmaya Devam Edilmesinin, Bu Sürecin Üstesinden Gelinmesi Ve Sağlıklı Günlere Tekrar Kavuşulması Açısından Hayati Önem Taşıdığı Vurgulandı.

Ayrıca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun İlgili Maddeleri Doğrultusunda İl Ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları Kararlarının İvedilikle Alınması, Uygulamada Herhangi Bir Aksaklığa Meydan Verilmemesi Ve Mağduriyete Neden Olunmaması, Alınan Kararlara Uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun İlgili Maddeleri Gereğince İdari İşlem Yapılması Ve Konusu Suç Teşkil Eden Davranışlara İlişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci Maddesi Kapsamında Gerekli Adli İşlemlerin Başlatılması İstendi.

b-007.png

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu