• BIST 2.443,77
 • Altın 975.604
 • Dolar 16.7259
 • Euro 17.4609
 • Trabzon 22 °C

Şefik Türkmen'de "Herşeyi Ben Bilirim Ve Tek Adamlılık" Özelliği Var

Şefik Türkmen'de "Herşeyi Ben Bilirim Ve Tek Adamlılık" Özelliği Var

2009 Yılında Gerçekleşen Yerel Seçimlerde MHP’den Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Seçilen Diş Tabibi Aytekin Semerci, 5 Yıl Boyunca Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in Söylemleri İle İcraatlarının Birbirinden Çok Farklı Olduğunu Söyledi.

Akçaabat Gündemini Yakından İlgilendiren Gelişmeleri Sadece Akçaabat’ın Sesi Haber Sitesine Anlatan Semerci’nin Röportajının Tamamını Bölümler Halinde Siz Değerli Okuyucularımızla Paylaşacağız.

Akçaabat Belediyesi MHP Meclis Üyesi Olarak 5 Yıl Boyunca Görevini Sürdüren Aytekin Semerci Özellikle Akçaabat Belediyesi Başkanı Şefik Türkmen’in Son Meclis Toplantısındaki Çıkışı Akçaabat Gündemine Bomba Gibi Düşmüştü.

Bu Gelişmeler Üzerine İş Yerine Giderek Bizlere Açıklamalarda Bulunan Aytekin Semerci İle Gerçekleştirdiğimiz Röportajımızın İkinci Bölümünü Sizlerle Paylaşıyoruz.

“2009 Yılında İlk Seçildiğimizde İlk Meclis Toplantımızda Sayın Başkan Güzel Bir Konuşma Yaptı Konuşmasında ”Burada Parti Gözetmeyeceğiz, Akçaabat İçin Buradayız Hepiniz Benim İçin Aynı Değerdesiniz ”Tabi Bizde Sevindik Fakat Bu Sözün Arkası Hiçbir Zaman Dolmadı. Sadece O An Söylendi.

Ondan Sonraki Konuşmaları Ve Kararlarının Hepsinde, Sonradan Osman Birinci Ak Parti Meclis Üyeliğinden Ayrıldı Ama Rakam 11’e 4’dür.Ben Oraya 11’e 4 Meclisi Diyorum.11 Ak Parti Meclis Üyeleri 4 Tanede MHP’ Li Meclis Üyeleridir.

Her Kritik Oylamada 11’e 4’tür.Her Kritik Kararda Ak Parti Kendi Arasında Toplantı Yapmıştır Hiçbirine MHP Veya Meclis Üyelerinin Diğerleri Davet Edilmemiştir.

-DAVET EDİLME MECBURİYETİ VARMIYDI?

Başkanın Bu Konuşmasının Arkasından Evet. Biz Şöyle Düşünüyoruz ‘Sizin Fikriniz Nedir? Gibi Kanuni Olarak Belki Değil Ama Bu Sözü Söyledikten Sonra Ya Bakın Arkadaşlar Biz Böyle Düşünüyoruz. Bir İstişare Yapalım Deyilmemiştir. Bunu İçinde MHP’de Vardır.

YENİMAHALLELİLER MAĞDUR EDİLMİŞTİR.

Yenimahalleliler Konusunda Da Şöyle Bir Sorunumuz Vardı. O İnsanlar Bana Göre Mağdurdur. Neden Mağdurdur? Aynı Uygulamada Bir Kısım İnsan Para Alıyor Bir Kısım İnsan Alamıyor. Urda Başkanın Yapması Gereken Şey, Belki Yetkisi Yok Ama Para Alamayan İnsanların Almasını Sağlamak. Çünkü Buranın Başkanı O İnsanların Hakkını Savunması Gerekiyor. Biri Alırken Diğeri Neden Alamıyor? Bu Tavır Hiç Sergilenmemeli. Gitsinler Mahkemeye Versinler.3 Sene Önce Söylediği Sözdür ‘İki Sene Sonra Bakarız ’geldi İki Sene Sonra Biz Her Toplantıya Birilerinin Tacizi Altında Girmek Zorunda Mıyız? Gergin Girmek Zorunda Mıyız? Adamlar Sürekli Gelip Bir Talepte Bulunuyorlar. Ben O Zaman Da Bir Teklif Getirdim. Dedim ki Bu Adamlara Akıl Verenler De Gelsin. Belediyenin Hukukçuları Gelsin Biz Güvendiğimiz İnsanları Çağıralım Oturalım Sorularımızı Soralım, Onlar Sorsunlar, Onlar Anlatsınlar, Biz Cevap Verelim Veya Bizim Hukukçular Güvendiğimiz Kişiler, Sonra Bakalım Bu İş Oluyor Mu Olmuyor Mu? Sokma Akıllarla Gitmesin Bu İşler. Sonrada Ortaya Bir Karar Çıksın Bunu Herkes Kabul Eder Zaten. Hiç Ciddiye Alınmadı. Neden? Çünkü Bunu Söyleyen MHP’li Aytekin Semerci.

-CİDDİYE ALMAYAN KİMDİ? KİMLERDİ?

Belediye Başkanı Şefik Türkmen Ve Ak Parti Grubu. Bunu Mecliste Söyledim Bunu Yapmalısınız Dedim.

-GÖRÜŞÜNÜZE NASIL KARŞILIK ALDINIZ?

Dinlediler ama karşılık bulmadı. Evet, doğru öyle yapalım değilmedi. Buna yenimahalleliler de şahittir. Ben hiçbir zaman onlara oy için veya herhangi bir şey için yaklaşmadım. Ben sizin mağdur olduğunuza inanıyorum ama karşılığınızı da alacağınızı düşünmüyorum. Dedim.

-AK PARTİ’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN SİZİN GİBİ YENİMAHALLELERİLERİN MAĞDUR OLDUKLARINA İNANANLAR OLDUMU?

Tabi. Sadece Kemal Duran Oldu. Onlar İçin Uğraştı. Birebir Konuştuğumuzda Hepsi Bu İnsanlar Mağdur Ama Nedense 11’e 4 Orada da Hep Geçerli Oluyor.

Şimdi O Günkü Tepkimin Sebebi Şu. Toplantı Saat 14.00 De. Biz 14.00’de Orda Olduk. Saat 14.50 Başkan Hala Gelmedi. Biz Orda O İnsanlar İle Oturuyoruz. Bir Sürü Emniyet Mensubu Özel Güvenlik Gibi Bir Yığın İnsan Var. İnsanlar Bizi Sürekli Taciz Ediyor. Niye Başkan Gelmiyorsun? Gel Karşılaş Yüzleş Açıkla İzahat Et İkna Et. Burada Sadece Seçimi Düşünmeyelim. Orda O Kadar İnsan Var Ve Mağdur Olduklarını Düşünüyorlar. Bu 3-4 yıldır Devam Ediyor.

BAŞKAN MECLİS TOPLANTISINA GELMEKTENSE AK PARTİ GRUBUNU KENDİ ODASINA ÇAĞIRDI.

Biz Orda Otururken AKP Grubunu Aşağıya Kendi Odasına Çağırdı. Kendi Aralarında Orada Bir Karar Aldılar. Biz De Meclis Üyesiyiz. Bizi Neden Almıyorsun Çağırmıyorsun? Bana Neden Adam Gelip Diyecek Siz Ne Biçim Muhalefetsiniz? Neden Bu Kadar Pasifsiniz? Benim Kişiliğimle Mi Oynuyorsunuz Siz? Biz Sizi Rencide Etmiyoruz Ki. Aleyhinizde Konuşmuyoruz Ve Size Destek Veriyoruz. Yani Mümkün Olduğunca İnsanlarla Karşı Karşıya Kalmayın İstiyoruz.

BAŞKAN DAHA SONRA MECLİS TOPLANTISINI AÇTI

Sonra Başkan Geri Geldi. Geri Geldiğinde Gündemi Okudu, Sonra Öneride Bulundu. Gündem Dışı, Dedi ki “Oturumun Kapalı Olmasını İstiyorum”. Oylamaya Sundu, Kabul Edenler Dedi,10 Kişinin Eli Havada. Kabul Etmeyenler Diye Sormadı Bile. Oy Çokluğuyla Kabul Edilmiştir Dedi. Ben Ona Tepki Gösterdim. Ben Kukla Mıyım Orada? Olur, Mu Böyle Şey? Kabul Etmeyenler Diye Sormadı Bile. Ben Ona Tepki Gösterdim. Dedim Ben Kabul Etmiyorum. Oda Etmeyebilirsin Dedi. Sizin Dediğiniz Gibi Değil Dedim Ben Bu Meclisin İradesinde İnanmıyorum Artık. Çünkü Adil Değilsin, Bizi Neden Meclis Toplantısı Öncesi Ak Partilileri Çağırdığınız Gibi Aşağıya Çağırmıyorsunuz? Biz Konuşalım Tartışalım Dışarıya Çıktığımızda Veya İnsanlar Kabul Edilmediğimizi Ellerimizi Havaya Kaldırdığımızda Görsünler.

BİR BAŞKAN BÖYLE BİR GAFI NASIL YAPAR

O Tecrübede O Kadar Başkanlık Yapmış O Ortamlara Girmiş Bir İnsanın Böyle Bir Gafı Nasıl Yaptığını Da Ben Anlayamıyorum. Bizi O Duruma Sokmamalıydı. Benim Orada En Büyük Tepkim Oydu Ama Bu Tepkinin Birikmişliği Var Arkası Var. Yani Her Kararda Sadece Ben Biliyorum. Ben 4 dönemdir buradayım Ben Biliyorum Ki Bu İnsanlar Beni Seçiyor Diyor. Ya Olabilir Tabiki. O Kadar Bilgiye Tecrübeye Sahipsiniz. Bizim De Bildiklerimiz Var. Bizim De Paylaşmak İstediklerimiz Var. Bize Bizlere Hiç Fırsat Vermedi

- ŞEFİK TÜRKMEN HAKKINDA NASIL BİR PROFİL ÇİZERSİNİZ?

Kişisel Olarak Kendisi İle Hiçbir Şeyim Yok. İyi Bir İnsan Olduğunu Da Düşünüyorum Ama Herkesin Kabul Gördüğü Bir Huyu Var. Tek Adam, Ben Bilirim Benim Dediğim Olacak Veya Ben Çok Tecrübeliyim Daha Doğrusunu Bilirim, Genelde Şeyi Bu. Benim Birkaç Tane Sorum Oldu Kendisine. Cevabımı Da Alamadım.

ŞEFİK TÜRKMEN’E SORU SORDUM CEVAPLARINI ALAMADIM

Şöyle Bir Sorum Oldu. Otopark Verilirken Yol Kenarları Ben Karşı Çıktım. Niye Karşı Çıkıyorsunuz Diye Sordular. Bende Dedim ki Bunun Uygulamasını Biz De Biliyoruz Araştıralım Ve Araştırdık, Akçaabat’ta Çok Uygun Olduğunu Düşünmüyoruz Yol Kenarlarının Otopark Olması. Zaten Bizim Bir Trafik Sorunumuz Var. Buraları Park Alanı Yapmayalım. Park Yapılmayacak Şekilde Düşünelim Dizayn Edelim Ki Trafik Daha Rahat Aksın. Âmâ Hayır. Sebata Katkı Olsun Diye Biz Burayı Park Yapalım. Biz Dedik ki Bunun Uygulamaları Nerede Var? Rize De Var.1 Sene Sonra Adamlar Pişman Oldu. İptal Etmeye Kalktılar. Düşmeyelim O Tuzağa Bu Denenmiş Olmamış. Olmayacak Burada. Âmâ 11’e 4 Kuralı Gene Aynı Şekilde Orada İşledi.

-HİÇBİR ÖNERİMİZ DİKKATE ALINMADI

Yani Biz İsmen Orada Olduk Ama Hiç Bir Düşüncemiz Dikkate Alınmadı. İlk Başta Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in İlk Meclis Toplantısı Açılış Töreninde Söylediği O Sözün Nedense Arkası Hep Boş Kaldı. Ben Yine Bir Soru Sordum. Dedim Ki Bana Türkiye’de Bir Örnek Gösterin Tekel Binası İçin. Altı Tekstil Atölyesi Üstü Otel. Var Mı Böyle Bir Proje. Nasıl Bir Şey Bu? Kimi Yatıracaksınız Kaldıracaksınız Orada? Altta Adam Dikiş Dikecek Üstte Otel Olacak. Niye Otel Oluyor Burası? Yani Turizm Kapsamına Girsin. Girsin İlçeden Teşvik Kalksın Yazık Günah Değil Mi? Burada Bizim Esnafımız 5 Bin Lira 10 Bin Lira Kira Ödüyor. Belki de Akçaabat’ın En Gözde Yeri Tekel Binası. İhtiyacın Olduğu Zaman Başka Şekilde Kullanırsın. Bunun Gibi Bir Çok Örnek Var. Veya Pazar Yeri. Atıl Şekilde Duruyor. Yani Ben Öyle Bir Pazar Yeri De Görmedim. Çözümü De Çok Kolay Ama Berbat. Biz Bunları Hep Söyledik Ama Dışarıda Anlatmadık. Hiç Anlatmadık. Kimseyi Üzmek Ezmek Gibi Girişimlere Girmedik Hep İyi Niyetli Olalım Dedikse de Başkan Tarafından Hiçbir Önerimiz Değer Bulmamıştır.

-MHP MECLİS ÜYELERİ OLARAK MECLİSE KAÇ ÖNERİ SUNDUNUZ?

 MHP Olarak Benim 14 Tane Benim Listelediğim Öneri Var Ve Karşılık Bulamadığım. Mesela Balıkhanenin Yeri, Temel Aslan Sitesinde Yapılan Yeni Bina, Sivriburun İle İlgili, Ortamahalle Evleri İle İlgili Yani Şu An Akçaabat’ta Kritik Olan Her Şey İle İlgili. Bir Örnek Veriyim; Akçaabat’ta Dikine Bir Bulvarımız Yok. Çok Önemli. Akçaabat’ın Çok Ciddi Bir Trafik Sorunu Var. Ne Yayanın Yürüyebileceği Bir Yol Var Nede Arabaların Gidebileceği Yol Var. Herkes Birbirinin Hakkına Tecavüz Ediyor. Eğer 20 Sene Yâda 4 Dönem Bir Yerde Başkanlık Yapmışsanız Bu Sorunların Bitmiş Olması Gerekiyor.

-BELEDİYE BORÇSUZ OLABİLİR, BENİM İÇİN HİÇBİRŞEY İFADE ETMİYOR.

Belediyenin Borcu Olmayabilir. Benim İçin Hiçbir Şey İfade Etmiyor. Âmâ Şu Arkada Yapı Kredi’nin Oradaki Yolun Çoktan Açılmış Olması Gerekiyordu. Orada 400-500 Bin lira Birine Vermemek İçin Yıllardır İnsanları Bu Trafiğe Mecbur Bırakıyorlar. Akçaabat’ı Neden Büyütmüyorsunuz? İnadınız Kime? Evet, Belki 100-200 Bin lira Fazla Para Vereceksiniz. Adam Belki Hakkından Fazlasını Alacaktır Ama O İnsanlar Zaten Rencide Edecektir Hakkını Verecektir.10 Sene Önce O Yolun Açıldığını Düşünsenize Bugün, Beşikdüzü’nün, Vakfıkebir’in Dikine Bulvarı Var, Bizim Yok. Daha Bunun Gibi Birçok Önerimiz Oldu. Teleferik Olsun İstedik. Teleferiği Yapacak İnsanı Bile Bulduk. İstedik Ki Burada Birşey Olsun. Tamam, Sivriburuna O Kadar Para Yatırdınız, Bana Göre Yanlış. Evet Güzel Bir Tesis Ama Akçaabat’ın Daha Acil İhtiyaçları Var. Yapılması Gereken İşleri Var.

AÇIKLAMALARIMI DAHA ÖNCE HİÇBİR BASINA YAPMADIM

Başkanın Çok Övündüğü Şey Var, Çok Kızıyorum Çok Üzülüyorum. Bizim Kanalizasyon Sularını Temizleyen Katı Atık Temizleme Yeri Ünitemiz Var. İnanırmışsınız Başkanın Övündüğü Kanalizasyon Arıtma Tesisi Çalışmıyor. Sadece Fiziksel Olarak Orada Duruyor. Akçaabat Belediyesine Ait Olan Katı Atık Tesisi %10 Kapasite İle Çalışıyor.%90’ise temizlemiyor Bunu Başkanın Kendisi de biliyor. Âmâ Anlatınca Bölgede Sadece Bizim Katı Atık Tesisimiz Var Diye Övünüyor.%10 Kapasite İle Çalışan Tesis Ne Yapıyor, İşte Tesise Gelen Katı Atığın Üzerindeki Pisliklerini Alıyor O Kadar. Bu Vahim Durumu Başkan Övünerek Anlatıyor. Ben Yaptım Gibilerinden. Ben Soru Soruyorum, Akçaabat’ın Nüfusu Trabzon’u Şekillendirecek Kadar Bir Giresun’dan Fazla Bu Güce Sahip Olmasına Rağmen Akçaabat Hangi Yatırımı Almış…….

SORUNUN CEVABI VE RÖPOTAJIMIZIN DEVAMI 3.BÖLÜMÜNDE YAYINLANACAKTIR.

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu