• BIST 110.022
 • Altın 366,943
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Trabzon 16 °C

O Anket Şirketinden Çarpıcı Yorum: "İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak”

O Anket Şirketinden Çarpıcı Yorum: "İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak”
O Anket Şirketinden Çarpıcı Yorum: "İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak”

O Anket Şirketinden Çarpıcı Yorum: "İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak”

YSK’nın İstanbul'da Seçimlerin Yenilenmesi Kararının Ardından Değerlendirmelerde Bulunan Polimetre'nin Kurucusu Mehmet Günal Ölçer, "İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak” İfadelerini Kullandı.

İstanbul'da 31 Mart'ta Yapılan Yerel Seçimlerde Ekrem İmamoğlu Ve Binali Yıldırım'ın Oyları Arasındaki Farkın Çok Az Olması İttifak Dışında Kalan Küçük Partilerin Oylarının Önemini Artırırken, 23 Haziran’da Yenilenecek Seçimde Her İki Tarafın Da Bu Partilerin Seçmenlerinin Yanı Sıra Sandığa Gitmeyen Kesimleri İkna Etmeye Çalışacağı Tahmin Ediliyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (Ysk) Yenilenmesine Karar Verdiği 31 Mart Seçiminde İstanbul’da Oyların Yeniden Sayılmasıyla İmamoğlu İle Yıldırım Arasındaki Oy Farkı 13 Bin 729 Olarak Açıklanmıştı. Cumhur İttifakı Ve Millet İttifakı Dışında Kalan Partilerin Ve Bağımsız Adayların Toplam Oyu İse Yaklaşık 210 Bini Buluyor.

24'ü Bağımsız Toplam 32 Adayın Yarıştığı 31 Mart Seçiminde İmamoğlu Ve Yıldırım Dışındaki Adaylar Arasında Saadet Partisi'nden Necdet Gökçınar 103 Bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi'nden Selim Kotil 27 Bin 87, Türkiye Komünist Partisi'nden Zehra Güner Karaoğlu 10 Bin 349, Vatan Partisi'nden Mustafa İlker Yücel 15 Bin 428, Demokrat Parti'den Ersan Gökgöz 22 Bin 268, Demokratik Sol Parti'den Muammer Aydın Da 30 Bin 884 Oy Almıştı.

Akp’ye Yakınlığı İle Bilinen Mak Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat’a Göre Arada Yüzde 2-3 Farkın Olduğu Bir Seçimde Bu Partilerin Oyları Çok Da Fazla Bir Anlam İfade Etmezken, 31 Mart’ta İki Adayın Sonuçlarının Birbirine Bu Kadar Yakın Bitmesi Nedeniyle Küçük Partilerin Oyları Çok Daha Önemli Hale Geldi. Dw Türkçe’den Gülsen Solaker'e Konuşan Kulat, Sahada Yaptıkları Son Araştırmalar Çerçevesinde Küçük Partilerin Oylarının Genel Olarak İmamoğlu Lehine Olacağını Öngörüyor.

Polimetre'nin Kurucusu Mehmet Günal Ölçer De Bu Partilerin Seçmenlerinin Tercihlerinin İmamoğlu Lehine Kayacağını Düşünüyor. Ölçer, İmamoğlu İle Yıldırım Arasında Şu Anda 13 Bindeki Oy Farkının En Az 500 Bine Çıkabileceğini Belirterek, “Bu Farkın İmamoğlu Lehine En Az 500 Bin Olacağını, Hatta Bir Milyona Kadar Çıkabileceğini Öngörüyoruz” Diyor.

Saadet Partisi'nin Kararı İmamoğlu Lehine Mi?

Bu Partilerden En Göze Çarpanı Olan Saadet Partisi 23 Haziran'da Seçimlere Kendi Adayı İle Katılacağını Açıkladı.

Saadet Partili Bir Yetkili “Akp Saadet’in Adayını Çekmesini Neden Bu Kadar İstiyordu? Bunun Bir Nedeni Var. Saadet İle Akp’nin Tabanları Aynı Yerden Gelir Aslında” Derken, Saadet Partisi Adayını Çekseydi Seçmenlerinin Oylarının Bir Bölümünün Akp’ye Kayabileceği Noktasına Dikkat Çekiyor.

Mak Araştırma Başkanı Kulat, Saadet Partisi’nin Kendi Adayını Çıkarmasına Karşılık Parti Yetkililerinin Akp Hakkındaki Sert Üslubu Ve İmamoğlu Lehine Açıklamalarının Parti Tabanının Önemli Kısmını İmamoğlu’na Yönlendirebileceğini Belirterek, “Herkesin Tahmin Ettiğinin Ötesinde Saadet Partililerin Aslında En Uzak Olduğu Parti Akp’dir. İnsanlarda Genellikle Ayrıldıkları Eşleri Onlar İçin En Uzak Kişilerdir. Siyasette De Bu Böyledir Aslında” Değerlendirmesinde Bulunuyor.

Saadet Partisi’nin Yeniden Kendi Adayı İle Seçime Girme Kararı Siyasi Kulislerde Her Ne Kadar Millet İttifakı İçinde Olmasa Da İmamoğlu Lehine Stratejik Bir Tutum Olarak Değerlendiriliyor.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz Bu Tutumu “Mevcut Durumda Saadet Hem Kendi Seçmenini Akp'ye Kaptırmayacak Hem De Kendi Tabanını Korumuş Olacak. Mağduriyet Algısı Sebebiyle Chp'ye Oy Verecek Seçmenleri İse İmamoglu'na Oy Verecek. Yani Saadet’in Seçime Katılması Muhalefet İçin Avantaj” Sözleriyle Yorumluyor.

Dsp'nin Adayı Çekildi

Öte Yandan Dsp’nin Adayı Muammer Aydın, 12 Mayıs Günü Adaylıktan Çekildiğini Açıklarken, Parti Kurulları Aydın’ın Yerine Yeni Bir Aday Çıkarmama Kararı Aldıklarını Açıkladı. Mak Araştırma Başkanı Kulat, Taban Olarak Yakınlığı Dolayısıyla Dsp Seçmenlerinin De Büyük Bir Bölümünün Chp’ye Kaymasını Bekliyor.

Türkiye Komünist Partisi De Ysk’nın 31 Mart Seçimini İptal Etme Kararını Eleştirerek, 23 Haziran’da Yenilenecek Seçime Adaylarının Girmeyeceğini Belirtmişti.

"İmamoğlu-Yıldırım Farkı En Az 500 Bin Olacak"

İttifak Dışında Kalan Küçük Partilerin Oy Potansiyellerini Dw Türkçe’ye Değerlendiren Veri Analisti Polimetre’nin Kurucusu Mehmet Günal Ölçer De Bu Partilerin Seçmenlerinin Tercihlerinin İmamoğlu Lehine Kayacağını Düşünüyor.

Ölçer, Yaptıkları Son Veri Analizine Göre, İmamoğlu İle Yıldırım Arasında Şu Anda 13 Bindeki Oy Farkının En Az 500 Bine Çıkabileceğini Belirterek, “Bu Farkın İmamoğlu Lehine En Az 500 Bin Olacağını, Hatta Bir Milyona Kadar Çıkabileceğini Öngörüyoruz” Diyor.

İmamoğlu’na Kayacak Yeni Oyların İttifak Dışında Saadet, Dsp, Tkp Gibi Küçük Partilerin Yanı Sıra Oy Kullanmayan Ama Akp’ye Kızgın Olan Kesimden De Geleceğini Söyleyen Ölçer, “Çok Net Olarak Gördüğümüz Kimsenin Oyu İmamoğlu’nun Aleyhine Değişmiyor. Değişen Bütün Oyların Ve Kullanılmayan Oyların En Az Yüzde 90’ının İmamoğlu Lehine Kullanılacağını Düşünüyoruz” Değerlendirmesinde Bulunuyor.23 Haziran Seçimlerinde Küçük Partilerin Oylarının Yanı Sıra Sandığa Gitmeyen Kesimlerin Oyları Da Odak Noktası Olmuş Durumda. İstanbul’da 31 Mart Seçimlerine Katılım Oranı Yüzde 83.88'di.Kulat, Son Yaptıkları Ve Rapor Olarak Cumhurbaşkanlığı İle Akp’ye De Sundukları Bir Değerlendirmeyi Dw Türkçe İle Paylaştı. Buna Göre Son Seçimde İstanbul’da Sandığa Gitmeyen Seçmen Oranı Yüzde 17 Ve Diğer Seçimlerle Kıyaslandığında Bu Oranda Yüzde 6-7 Oranında Bir Artış Görülüyor.

Sandığa Gitmeyen Yüzde 6-7 Oranındaki Seçmenin Kimler Olduğunu Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) Rakamları İle Analiz Ettiklerini İfade Eden Kulat, Tespitlerini Şöyle Aktarıyor:

“Eskiden Beri Akp’ye Oy Veren Muhafazakar Kürt Seçmenin Önemli Bir Kısmının Bu Kez Sandığa Gitmediğini Gördük. Bu Sonucu Da Esenyurt, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar Ve Sultanbeyli Gibi Muhafazakar Kürt Seçmenin Yoğun Olduğu Bölgelerde Sandığa Gitme Oranı Düşüklüğünden Çıkardık. Seçimin Kaderinde Muhafazakar Kürt Seçmenin Etkili Olacağını Düşünüyorum.”

Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz İse Seçim Sonuçlarını Belirleyecek Olan Kitlenin Akp Seçmenleri İçerisinden Muhalefete Geçecek Veya Oy Kullanmayacak Olan Seçmenler Olduğunu Düşünüyor. Diğer Araştırmacıların Aksine Seçime Katılım Oranının Oldukça Düşük Olacağını Belirten Özkiraz, Yeni Protestocu Seçmenin Cumhur İttifakı Bileşenlerinden Olacağını Düşündüğünü Aktarıyor.

İstanbul’daki Yeni Seçim İçin Zaman Daralırken, Sahada Yapılan Anketler Ve Siyasi Analizler Işığında Gerek Millet Gerekse Cumhur İttifakı’nın Bir Yandan Kendi Tabanlarını Korumaya Çalışırken, Diğer Yandan Küçük Partilerin Seçmenlerini Ve Sandığa Gitmeyen Kesimleri Kazanmaya Yönelik Strateji Kurdukları Belirtiliyor.

a-503.gif

 

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu