• BIST 114.809
 • Altın 398,058
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Trabzon 25 °C

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması
Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yazılı Ve Görsel Basının Ankara Temsilcileri İle Milli Savunma Bakanlığı'nda Düzenlenen İftarda Bir Araya Geldi. Milli Savunma Bakanı Akar Burada Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yeni Askerlik Sistemin Kanunlaşmasıyla Silah Altındaki Askerlerin Terhis Olup Olmayacağına Yönelik Soruya "Olabilir" Yanıtını Vererek, Sistemin Hemen Uygulamaya Girip Girmeyeceğine İlişkin, "Bunun Kararını Tabii Cumhurbaşkanımız Ve Meclis Verecek. Biz TSK Olarak Bu Kanunun Yayımlandığından İtibaren Yürürlüğe Girmesiyle Birlikte Çıkabilecek Sorunlara Karşı Tedbirlerimizi Almaya Çalışıyoruz" Dedi.

Yeni Askerlik Sistemini Tüm Detaylarıyla Açıklayan Bakan Akar, "Askerlik Sistemi İle İlgili 1927'den Beri Devam Eden Yasalarımız Var. Değişen Zaman, İhtiyaç Ve İmkanlar Gibi Etkenleri De Dikkate Alarak Sayın Cumhurbaşkanımızın Da Direktifleri Doğrultusunda, Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin Etkinliğini, Caydırıcılığını, Saygınlığını Tam Olarak Temin Edelim, Burada Herhangi Bir Hata, Eksiklik, Yanlışlık Olmasın Diğer Taraftan Da Sistem Öngörülebilir Olsun Şeklindeki Yaklaşımla Bu Sistemi Kurgulamaya Çalıştık" Diye Konuştu.

Yeni Askerlik Sisteminin TSK'nın İhtiyacının Karşılanması Başta Olmak Üzere Öngörülebilir, Süreklilik, Eğitim, Mesleki Ve Sosyal Gelişim İhtiyaçlarıyla Eğitimli İnsan Kaynağının Etkin Ve Verimli Kullanılmasını Gibi Özelliklere Sahip Olduğunu Vurgulayan Bakan Akar, "Bu Çerçevede Hazırlanan Kanun Teklifinin Yasalaşmasıyla 1111 Sayılı Askerlik Kanunu İle 1076 Sayılı Yedek Subaylar Ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu Kaldırılacak" Dedi.

Akar, Bununla İlgili Diğer Yasal Düzenlemelerin De Yeni Çalışmayla Birleşeceğini Belirterek, "Yeni Askerlik Sistemi Göründüğünden Çok Daha Büyük Bir Olay. Bunu İnşallah Kazasız, Belasız Tamamlayacağız. Burada Önemli Bir Değişim, Dönüşüm, Gelişme İçindeyiz. Ülkemiz, Milletimiz İçin En İstenilen Çözümü Yapmaya Gayret Gösterdik. İnşallah Bu Da Bu Şekliyle Gerçekleşmiş Olacak" İfadesini Kullandı.

Yeni Sisteme Yönelik Çalışmaların Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler, Hazine Ve Maliye, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım Ve Orman Bakanlıkları Ve YÖK Başta Olmak Üzere, Diğer İlgili Kurum Ve Kuruluşlarla Koordinasyon İçinde Gerçekleştirildiğini Anlatan Bakan Akar, "Olabildiğince Ayakları Yere Sağlam Basan, Duygusallıktan Uzak, Tamamen Objektif Kriterlere Bağlı, Sürdürülebilir, Öngörülebilir Bir Sistem Olması Noktasında Gayret Gösterdik" Diye Konuştu.

Silah Altına Alınabilecek Durumda Şu Anda 2 Milyon 200 Bin Yükümlünün Olduğunu Belirten Bakan Akar, "Bunlardan Silah Altına Alınamayan Yükümlülerin En Büyük Bölümünü 1 Milyon 600 Bin İle Öğrenim Nedeniyle Erteleyenler Oluşturuyor. Lisede, Üniversitede, Lisansüstü Eğitimde Olup Da Askerliğini Erteleyenler Gayet Normal. Fakat Bunun Yanı Sıra Askere Gitmeyi Geciktirip Bedelli Askerliği Beklemek İçin Çeşitli Yol Ve Yöntemlerle Üniversite Veya Lisansüstü Eğitimi Yapmak Gibi Çalışmalara Giren Gençlerin Olduğunu Hepimiz Biliyoruz." İfadelerini Kullandı.

Mevcut Sisteme Göre Meslek Yüksek Okulu Mezunlarının Yedek Subay Olamadığını Ve Kısa Dönem Askerlikten Yararlanamadığını Hatırlatan Akar, "Sırf Bunlardan Yararlanabilmek İçin Kendi Mesleğini Bırakıyor, Üniversiteye Gidiyor, Oradan Dört Yıllık Diploma Almaya Çalışıyorlar. Bu Da İlave Güç Kaybına Neden Oluyor" Dedi.

Mevcut Sistemde Her Sene Yaklaşık 700 Bin Gencin 20 Yaşını Doldurarak Askerliğe Elverişli Hale Geldiğini Dile Getiren Bakan Akar, "Bizim Normal Olarak Askere Alabileceğimiz Sayı İse 400 - 420 Bin Arasında. Burada Kalan Yaklaşık 280 Bin Gencimizin Durumu Ne Olacak? Burada Birikim Oluyor" Diye Sordu.

Bedelli Askerlikle İlgili Yapılan Projeksiyonlara İlişkin De Bilgi Veren Bakan Akar, "Biz '15 Bin Lira' Dersek Ne Olabilir, '30 Bin Lira' Dersek Ne Olabilir, '50 Bin Lira' Dersek Ne Olabilir Diye Tek Tek Çalıştık. Hem Silahlı Kuvvetlerin Hem Gençlerin İhtiyacını Karşılamak Bakamından En Optimal Çözümün 30 Bin Lira Civarında Olması Gerektiği Ortaya Çıktı" Dedi.

Bir Ay Temel Askerlik Eğitimi

Yeni Askerlik Sisteminde Yükümlü Kaynağının "Yükümlü Erbaş/Er", "Yedek Astsubay" Ve "Yedek Subay" Olarak Sınıflandırılabileceğini İfade Eden Akar, Bunların Yanı Sıra Bedelli Ve Dövizli Askerlik Uygulamalarının Da Yer Alacağını Söyledi.

Akar, Askerliğe Başvuranların Bir Kısmının Bedelli, Bir Kısmının Dövizli Yapacağını Diğerlerinin De "Yükümlü Erbaş/Er", "Yedek Astsubay" Ve "Yedek Subay" Olacağını Belirterek, "Yapılan Hesaplamalar Sonucu Bir Yılda 145 Bin Kişinin Bedelli Askerlik Yapabilmesi Mümkün. 145 Binden Fazla Bedelli Başvurusu Olursa Durum Ne Olacak? Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünde Öğretmenlerimizde, Doktorlarımızda Olduğu Gibi Kura Olacak. Kuranın Şekli Yapılan Tecrübelerden İstifade Edilerek Belirlenecek" Diye Konuştu.

Yeni Sistemin Lise Ve Altı Mezunlarının Yanı Sıra Lisans, Lisansüstü Ve Meslek Yüksek Okulu Mezunlarından İsteyenlere De İhtiyaçlar Kapsamında Askerlik Görevini Er Olarak Yapabilme İmkanı Tanıdığını Vurgulayan Akar, Şunları Söyledi:

"Bu Gençlerimiz Gelecek, Bedelli İsteyenler Dahil, Bir Ay Temel Askerlik Eğitimi Yapacaklar. Millet Olmanın, Asker Olmanın Gereği Burada Bir Aylık Eğitimi Alacaklar. Bu Program Üzerinde Önemle Duruyoruz. Gençlerimizin Hem Günlük Hayatına Hem De Gelecek Hayatlarına Etki Edecek Bilgileri İçerecek Bir Eğitim Vermeye Çalışacağız. Bu Bir Aylık Eğitim Süresince Buraya Gelen Gençlerimiz Her Zaman Olduğu Gibi Cüzi Miktarda Harçlık Alacaklar. Bir Aylık Eğitimin Ardından Bedelli Askerlik Yapanlar Ayrılacak Ve Faaliyetleri Tamamlanacak. Kıtalara Gidenler İse 5 Ay Daha Görev Yapacaklar. Temel Askerlik Eğitimi İle 6 Ay Bittikten Sonra İhtiyaç Ve İsteğin Yanı Sıra Kadroya Göre Buradakilere 'İkinci Bir Altı Ay Er Olarak Maaşlı Görev Yapmak İstiyor Musun' Diyeceğiz. 'Evet' Demesi İçin Bazı İmkan Ve Fırsatlar Da Vereceğiz. Bu Dönemdeki Aylık Harçlık 2 Bin Lira Civarında Bir Para Olacak. Mehmetçik 6 Ay Daha Burada Görevini Yapacak. Bunu Yapmamız Lazım Çünkü 6 Aya İndirdiğimiz Zaman Kadrolarımız Boşalacak. Öyle Olmaması İçin Varsayımımız Buradaki Erlerimizin En Az Yarısının, Üçte Birinin Kalması Esasına Dayalı. Onların Kalabilmesi İçin Harçlık Adı Altında Maaş Veriyoruz Ayrıca Hizmet Borçlanması, Muhtaç Asker Ailelerine Yardım, Deniz Ve Şehir İçi Toplu Ulaşımdan Ücretsiz Yararlanma, Müzelerin Ücretsiz Ziyareti Gibi İmkanlar Sağlanacak. Askerlik Bittikten Sonra Da TSK'ya Personel Temininde Öncelik Kazanacaklar Ve TOKİ'de Önceliğe Hak Kazanacaklar. 6 Aylık Askerliği Er Olarak Yaptıktan Sonra 6 Ay Daha Maaşlı Askerlik Yapanlara Bu Sürenin Sonunda Yeniden 'Kalmak İster Misiniz' Diye Soruyoruz. Eğer İhtiyaç, İstek, Performans Değerlendirmesine Göre Söz Konusu Mehmetçik Yeterli Performansı, Yeterli Kriterleri Sağlayabiliyorsa Sözleşmeli Erbaş Ve Er Veya Uzman Erbaş Olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine Katılacak Ve Sözleşme Yapılacak. Bu Sözleşmesinin Sonunda Maaş, OYAK, Lojman, Sağlık Ve Sosyal Güvence İle İlgili Bir Takım Haklardan Yararlanabilecek. Bu Gençler Okul, Bedeni Performans, Sicil Gibi Gerekli Kriterleri Sağlarsa Belli Bir Kontenjan Dahilinde Bir Sınavı Müteakip Astsubay Olabilecekler. Astsubaylıktan Belli Bir Süre Geçtikten Sonra Belirlenen Kriterleri Sağlayanlar Da Subay Olabilecek. Er Olarak Başlayacak, Subay Olacak Belki De General Olacak."

Yedek Astsubaylık

Bedelli Ve Dövizli Askerlikten Sağlanacak Gelirle Yükümlü Erbaş Ve Erlerin Maaşları İle Diğer Giderlerin Karşılanabileceğini İfade Eden Akar, "Bütçeye Herhangi Bir Yük Teşkil Etmeden Bu Sistemin Kendi İçinde Dönmesini Amaçlıyoruz" Dedi.

Yeni Sistemle Birlikte Çok Önemli Olarak Nitelendirdiği "Yedek Astsubaylık" Uygulamasının Da Hayata Geçirileceğini Açıklayan Bakan Akar, Şöyle Konuştu:

"Yedek Astsubaylıkla, Meslek Yüksek Okulunu Bitirdikten Sonra Herhangi Bir Şekilde Zorlamayla 4 Yıllık Okul Bitirmenize Gerek Yok Diyoruz. Mesleğinizi Seviyorsanız Bunu Yapın, Askerlikten Dolayı Bunu Değiştirmeye Kalkmayın, Böylece Ara Personel Konusunda Da Sıkıntı Oluşmasın İstiyoruz. Yedek Astsubaylığa Kontenjanların Uygun Olması Ve İstemeleri Durumunda Lisans Ve Lisans Üstü Mezunları Da Başvurabilecek. Buraya Geldiklerinde İki Aylık Temel Ve Sınıf Eğitiminin Ardından Maaşlı Olarak 10 Ay Faaliyetlerini Yapacak. Toplamda 12 Ayın Bitirilmesinin Ardından Gençler İsterse Terhis Olabilecek. İstek, İhtiyaç Ve Kadroya Göre Kendilerine 'Kalmak İster Misiniz' Diye Soracağız. Kalmak İsteyenler Astsubay Olarak Devam Edecek. Yine Astsubaylığa Müteakip İstenilen Kriterleri Karşıladıkları Takdirde Subaylığa Geçebilecek."

Peşin Ödenecek

Akar, Yedek Subaylık Sisteminin De Devam Edeceğini Belirterek, "Bedelli Askerlik Konusunda, 40 Bin Gösterge Asteğmen Maaşına Tekabül Ediyor, Asteğmen Maaşı Da Bugün İtibarıyla Aşağı Yukarı 5 Bin Küsür Lira. Dolayısıyla 6 Aylık Asteğmen Maaşından Bahsediyoruz. Bedelli 30 Bin Lira, Dövizle Askerlik İse Bunun Avro Karşılığı Olacak" Diye Konuştu.

Bedelli Askerlik Bedelinin 30 Bin Lira Olarak Sabit Kalıp Kalmayacağı Sorulan Akar, "Aynı Kalmayacak. 40 Bin Gösterge Diyoruz, Asteğmenin Maaşı Her Yıla Göre Değişiyor." Yanıtını Verdi.

Yeni Sistemin Gündeme Getirilmesinin Ardından Tek Eleştirinin "30 Bin Liranın Fazla Olduğu" Yönünde Geldiğini Aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız Objektif Çalışmalarda, Projeksiyonlarda Bunun Normal Olduğunu Değerlendiriyoruz. Bu Sistemin Karşılanması İçin Bizim Buna İhtiyacımız Var. Diğer Türlü Sistem Kendi Kendini Karşılayamıyor, Desteklemiyor. Ayrıca Bu Miktar Bir Seferde, Peşin Olarak Verecekler" Dedi.

Geçmiş Dönemdeki Bedelli Askerlik Uygulamalarının Ücretlerini De Hatırlatan Bakan Akar, "1987 Yılında 2 Bin 900 Dolar, 1992'de 3 Bin 200 Dolar, 1999'da 8 Bin 100 Dolar, 2012'de 16 Bin Dolar, 2014'te 8 Bin 300 Dolar Ve 2018'de 2 Bin 860 Dolar Yani 15 Bin Lira. O Günün Şartlarına Göre Yapılan Değerlendirmeler Var. Bu Her Seferinde Tartışma Konusu Olmasın Ve Öngörülebilirlikten Dolayı Herkes Bilsin Ki 'Ben Bedelliden Yararlanmak İstersem 30 Bin Lira Civarında Para Vermem Gerek'."

"En Kısa Zamanda Bitireceğiz"

Sözleşmeli Erbaş Ve Er Olan Bir Gencin Ne Kadar Sürede Subay Olabileceğine Yönelik Soru Üzerine Akar, "Burada Kriterler Var. Kişilere Bağlı. Sözleşmeli Erbaş Veya Er Olan Birinin Astsubay Olabilmesi İçin Yüksek Okul Bitirmesi Lazım. Onu, İstenilen Performansı Gerçekleştirecek, Rütbe Bekleme Süresini Tamamlayacak Dolasıyla Hesabı Yapıldığında En Geç 10 Sene İçinde Subay Olabilecek" Yanıtını Verdi. Akar, "İster Uzman, İster Astsubay Olsun Okulunu Bitirme, Sınavlara Girme İmkanları Vereceğiz" Dedi.

Sistemin Kanunlaşmasıyla Beraber Silah Altındaki Askerlerin Terhis Olup Olmayacağı Sorulan Bakan Akar, "Olabilir" Yanıtını Verdi. Akar, Sistemin Hemen Uygulamaya Girip Girmeyeceği Sorusunu Da "Bunun Kararını Tabii Cumhurbaşkanımız Ve Meclis Verecek. Biz TSK Olarak Bu Kanunun Yayımlandığından İtibaren Yürürlüğe Girmesiyle Birlikte Çıkabilecek Sorunlara Karşı Tedbirlerimizi Almaya Çalışıyoruz" Diye Konuştu.

Yeni Sistemin Ne Zaman Hayata Geçirileceğine Yönelik Soru Üzerine Bakan Akar, "En Kısa Zamanda Bitireceğiz" Karşılığını Verdi. "Ramazan Bayramından Önce Yeni Sistem Yasalaşır Mı" Sorusu Üzerine "Çıkar İnşallah" Dedi.

Askerlik Süresine Yönelik Soru Üzerine Bakan Akar, "Herkes İçin 6 Ay Yapma Şansı Var" Dedi.

Erteleme Yaş Sınırı

Eskiden Gençlerin Bedelli Askerlik Çıkar Umuduyla Okullarını Uzattıklarına Dikkati Çeken Bakan Akar, "Lisede 29 Olan Erteleme Yaş Sınırını 22'ye İndiriyoruz, Meslek Liselerine Artı 3 Sene Daha Ekliyoruz 25 Yaşına Kadar Devam Etme Şansı Veriyoruz. Meslek Yüksek Okulları Ve Lisans 28, Lisansüstü 32, Doktora 35, Tıp 35, Sporcu 35 Yaş Oluyor. Bunları Aşağı Çekerek Lüzumsuz Beklemeleri, Tıkanıklıkları Ve İnsanların Bir An Önce Bu İşi Bitirerek İşlerini Güçlerini Yapmalarını Sağlamayı Hedefliyoruz " Dedi. Yeni Askerlik Sistemindeki Özel Düzenlemelere İlişkin De Bilgi Veren Akar, Şöyle Devam Etti:

"Özellikle Doğuda, Güneydoğuda, Suriye'nin Kuzeyinde, Irak'ın Kuzeyindeki Görev Yapan Birliklerimizde Bizim Doktor İhtiyacımız Var. Bu Konuda Sağlık Bakanlığımızla Çalışarak Askerlik Hizmetini Yedek Subay Olarak Yapan Doktorlar, Devlet Hizmet Yükümlülüğünü Tamamlamış Olacak. Dolayısıyla Bu Bize Büyük Bir Avantaj Sağlayacak. Doğudaki, Güneydoğudaki Ve Sınır Ötesindeki Birliklerimizin De Doktor İhtiyacını Bu Şekilde Azami Düzeyde Karşılayacağımızı Değerlendiriyoruz. Bunun TSK Açısından Hakikaten Günümüzün Gelişen Ve Değişen Muharebe, Operasyon Şartlarına, İhtiyaçlarına Cevap Verdiğine İnanıyoruz. Profesyonelleşme Dediğimiz Dengeyi Sağladığını Değerlendiriyoruz. Bir Aylık Eğitimin Gerçekten Önemi Var. Askerlik İyi Yapılır, Planlanır Bölük, Tabur, Tugay Komutanı İşine Sahip Çıkarsa Gerçekten Bir Şeyler Veriyor. Buna İlaveten Üniversitelerle Konuşarak Oradaki Programı Daha Etkin Hale Getirmeye Çalışıyoruz. Sonuç Olarak Askerlik Kısalıyor Ve Eşitleniyor. Yedek Subay Ve Yedek Astsubaylığı Saymayın O Ayrı Bir Konu. Normal Olarak Herkesin Yükümlü Olarak Gördüğü Şey 12 Aydan 6 Ay İniyor. Bu Konuda Da Bizim TSK Mensuplarının Çok Büyük Fedakarlığı Var. Yeni Sistemle Vatandaşa Çeşitli Seçenekler Sunuluyor. İster Yedek Subay, İster Yedek Astsubay İsterse Sözleşmeli Erbaş, Er Veya Uzman Erbaş Olarak Görev Yapanlara Maddi Olarak Kendisinin, Ailesinin İhtiyacını Bir Nebze De Olsa Karşılama İmkanı Veriyor."

Akar, Yeni Sistemin TSK Açısından Harbin Değişen Doğasına Uyum Sağlanması, Profesyonel/Yükümlü Askerlik Dengesinin Temin Edilmesi, Tüm Vatandaşlar Tarafından Genel Askeri Eğitimin Alınmasının Sağlayacağı Getiriler, TSK'nın Tarihsel Vasfı Olan Halkın Farklı Kesimlerinden Oluşmasının Devam Edecek Olması, Operasyonel Kapasitenin Artması Ve Caydırıcılığa Katkı Sağlanması, Yedek Astsubaylık Sistemi İle İnsan Kaynaklarının Etkin Kullanımı Ve Bedelli Geliriyle TSK İhtiyaçlarının Karşılanması Hususlarının Önemli Faydalar Sağlayacağı; Genel Kamusal Faydalar Açısından İse Askerliğin Kısalması Ve Eşitlenmesinin Getirdiği Avantajlar, Vatandaşa Sunulan Opsiyonların Artması, Fırsat Eşitliğinin Sağlanması, TSK'da İstihdam İmkanlarının Artırılması, Öğrenim Hakkı Güvencesinin Temin Edilmesi, Askerliğin Sosyal Yardımlarla Ödüllendirilmesi, Planlanabilir/Öngörülebilir Bir Sistem İle İnsan Kaynakları İsrafının Engellenmesi Gibi Faydalarının Olacağını Da Belirtti.

ayder-turizm-logo-koksal-017.png

Bu haber toplam 457 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu