• BIST 2.443,77
 • Altın 975.604
 • Dolar 16.7259
 • Euro 17.4609
 • Trabzon 23 °C

İnternet Haber Siteleri De Basın Kanunu Kapsamına Alınıyor.

İnternet Haber Siteleri De Basın Kanunu Kapsamına Alınıyor.

İnternet Haberciliğinde Yeni Gelişme!

İnternet Haber Sitelerinin Basın Kanunu Kapsamına Alınmasını Öngören Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda Kabul Edildi.

Adalet Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya Başkanlığında Toplanarak, Basın Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı Ele Aldı.

Komisyonda Kabul Edilen Tasarıya Göre, İnternet Ortamındaki Resmi İlanlar, Basın İlan Kurumu Aracılığı İle Yayınlanacak.

İnternet Ortamında Yayınlanan Resmi İlan Ve Reklamların Tespiti Ve Takibinde, Basın-İlan Kurumu İle Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu İş Birliği İçinde Çalışacak.

Kamu Tüzel Kişiliklerine Ait Resmi İnternet Sitelerinde Yayınlanacak İlan Ve Reklamlara İlişkin Özel Kanun Hükümleri Saklı Olacak.

Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanun'ndaki Haber Ve Fotoğraf Ajansları İbaresine İnternet Haber Siteleri De Eklenerek, İnternet Haber Sitelerinin Çalışanları Da Aynı Kapsama Alınıyor. Ayrıca İnternet Haber Siteleri 5187 Sayılı Basın Kanunu'nun Kapsamına Dahil Ediliyor.

Tasarı İle İnternet Haber Sitelerinin Basın Kanunu'nun Kapsamına Alınmasına Paralel Olarak Süreli Yayın Tanımına İnternet Haber Siteleri De Ekleniyor Ve İnternet Haber Sitesinin Tanımı, "İnternet Ortamında Haber Ya Da Yorum Niteliğinde Yazılı, Görsel Veya İşitsel İçeriklerin Sunumunu Yapan Süreli Yayın" Olarak Belirleniyor.

İnternet Haber Sitelerine Sahibinin, Varsa Temsilcisinin Veya Sorumlu Müdürünün Adları, Adresleri, Haber Sitesinin Faaliyet Gösterdiği İşyeri Adresi İle Yer Sağlayıcının Adı, Adresi Ve Ticari Unvanı, Kendilerine Ait İnternet Ortamında Kullanıcıların Ana Sayfadan Doğrudan Ulaşabileceği Şekilde Ve İletişim Başlığı Altında Bulundurma Zorunluluğu Getiriliyor. İnternet Haber Sitelerinde Bir İçeriğin İnternette İlk Kez Sunulmaya Başlandığı Tarih, Her Erişildiğinde Değişmeyecek Şekilde İçeriğin Üzerinde Belirtilecek.

İnternet Ortamında Yayınlarını Sürdüren İnternet Haber Siteleri, Beyanname Vermeleri Halinde, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanundaki Yükümlülükleri Devam Etmek Kaydıyla Faaliyetlerini Basın Kanunu Çerçevesinde Yürütecek.

İnternet Haber Siteleri, Gazete Ve Dergi Gibi Süreli Yayınlara Basın Kanunu'na Göre Belirtilen Beyanname Yükümlülüğünü Gereği Gibi Yerine Getirmemeleri Halinde Uygulanan Yayın Durdurma Cezasına Tabi Olmayacak.

Beyanname Vermeyen İnternet Haber Sitelerinin, Cumhuriyet Başsavcısının Talebi Üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi Tarafından İnternet Haber Sitesi Vasfının Kaybedildiğine Karar Verilecek.

 İÇERİKLER 6 AY MUHAFAZA EDİLECEK

İnternet Haber Siteleri Yayınladıkları İçerikleri, Doğruluğu Ve Bütünlüğü Sağlanmış Şekilde 6 Ay Süreyle Muhafaza Edecek Ve Gerektiğinde, Talep Eden Yetkili Mercilere Teslim Edilmesi Zorunda Olacak.

Yayının Herhangi Bir Şekilde Soruşturma Ya Da Kovuşturma Konusu Yapılması Halinde, Bu İşlemlerin Sonuçlandığının Yetkili Mercilere, İlgili İnternet Haber Sitesine Yazılı Olarak Bildirilmesine Kadar Soruşturma Ya Da Kovuşturma Konusu Yayın Kaydının Saklanması Zorunlu Olacak.

İnternet Haber Sitesi Sorumlu Müdürü, Düzeltme Ve Cevabı, Kullanıcıların Ana Sayfadan Doğrudan Ulaşabileceği Şekilde Ve Tekzip Başlığı Altında Bir Hafta Süreyle Yayınlayacak.

İnternet Haber Siteleri, Düzeltme Ve Cevap Yazısının Yayınlanmaması Halinde, Hakim, Masraflar Yayın Sahibi Tarafından Karşılanmak Üzere Bu Yazının İki İnternet Haber Sitesinde Yayınlanmasına Karar Verebilecek.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu