• BIST 2.405,98
 • Altın 976.644
 • Dolar 16.7649
 • Euro 17.4853
 • Trabzon 21 °C

Erdoğan'dan Flaş Açıklamalar

Erdoğan'dan Flaş Açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hukuk İçinde Özgürlüklere Sınırsız Saygımız Var. Ama Hukuk Dışında Başkalarının Özgürlük Alanlarına Müdahale Edilirse, Tüm Güvenlik Güçlerimizle Bizler De Hukukun Verdiği Yetkiyi Sonuna Kadar Kullanırız" Dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasiye Çok Sağlam Bir Şekilde Sahip Çıkan Bir İktidarın İş Başında Olduğunun Altını Çizerken, “Bakın Açık Ve Net Söylüyorum; Hukuk İçinde, Özgürlüklere Sınırsız Saygımız Var Ama Hukuk Dışında, Başkalarının Özgürlük Alanlarına Eğer Müdahale Edilirse Tüm Güvenlik Güçlerimizle Bizler De Hukukun Verdiği Yetkiyi Sonuna Kadar Kullanırız” Dedi.

Başbakan Erdoğan, TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası Ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarının Açılış Törenine Katılarak Bir Konuşma Yaptı.

Konuşmasının Başında 2013 Yılının İkinci Çeyreğinde Türkiye Ekonomisinin Yüzde 4.4 Oranıyla Büyüdüğünü İfade Ederken, “Bu Büyüme Oranıyla Tahminlerimizin Üzerine Çıktığımız Gibi Dünyada Da İkinci Çeyrekte En Fazla Büyüyen Ülkeler Arasında Yer Aldık. 6 Aylık Ortalama Büyüme Oranımız Şu An İtibariyle Yüzde 3.7. 2012 Yılı Sonunda Milli Gelirimiz 786 Milyar Dolar İle Bir Rekor Kaydetmişti. Şu Anda Da Geriye Dönük Bir Yıllık Milli Gelirimiz, Yani Son 4 Dönemde Oluşan Milli Gelirimiz 820 Milyar Dolar Oldu. Bu Rakamın Da Cumhuriyet Tarihimizin Yeni Bir Rekoru Olduğunu Hatırlatmak İsterim. Türk Lirası Bazında Türkiye Ekonomisi 2010 Yılında 1 Trilyon Lira Milli Gelir Seviyesine Ulaşarak Rekor Kırmıştı. Şu Anda Geriye Dönük 4 Dönem Üzerinden Baktığımızda Türkiye’nin Milli Geliri Türk Lirası Bazında 1 Buçuk Trilyon Liraya Ulaşmış Durumda. Bunun Da Yine Bir Rekor Olduğunu, Umut Verici Bir Gelişme Olduğunu Vurgulamak İsterim. Bu Sevindirici Gelişmede Ülkemdeki Herkesin Payı Var, Emeği Var, Alın Teri Var. Herkesi Tek Tek Tebrik Ediyorum, Emeği Olan Herkese Teşekkür Ediyorum” Dedi.

-“TUZAKLAR BETONA DÜŞEN BİR CAM GİBİ DARMADAĞIN OLUP GİDECEKTİR”-

Türkiye’nin Eskiden “Uyuyan Bir Dev” Olduğunu Vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Uyuyan Dev Artık Uyanmıştır” İfadesini Kullandı. 11 Yıl Boyunca Her Alan Gerçekleştirdikleri Köklü Reformlarla Hem Demokrasinin, Hem De Ekonominin Her Türlü Sarsıntıya, Badireye, Engellemeye Göğüs Gerekecek, Bunlarla Baş Edecek Bir Güce Ulaştığının Altını Çizen Başbakan Tayyip Erdoğan, “Demokrasimiz Artık Kırılgan Bir Demokrasi, Ekonomimiz Artık Kırılgan Bir Ekonomi Değildir. Ufak Çaplı Gelgitler, Sarsıntılar, Çalkantılar Olabilir. Ama Demokrasimiz Sürekli İleriye, Gelişmeye, Ekonomimiz İstikrarla Büyümeye Devam Edecektir” Şeklinde Konuştu.

Hiç Bir Şeyin Umutlarını Kırmayacağını Dile Getiren Erdoğan, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

“Onlar Tuzak Kuracaklar, Önce Allah Sonra Millet O Tuzakları Bozacak. Eğer Onların Bir Tuzağı Varsa, Allah’ın Bir Tuzağı Var, Milletin De Bir Tuzağı Vardır. İşte O Tuzaklar Tek Tek Bozuluyor. Türkiye’nin Büyümesini O Tuzaklar Engelleyemiyor. Hepsi Alt Üst Oluyor. İlkesizce Atılan Manşetler, Yayılan Yalanlar Tek Tek Sahiplerini Utandırıyor. Biz Aldananlardan Olmayacağız. İnsani Ve Vicdani Değerlerimizden Asla Taviz Vermeyeceğiz, Sağlam Duracağız. Göreceksiniz Tuzaklar Bu Güne Kadar Nasıl Bozulduysa, Bundan Sonra Da Aynen Bozulacak, Betona Düşen Bir Cam Gibi Darmadağın Olup Gidecektir.”

-“27 MAYIS’I, 12 EYLÜL’Ü, 28 ŞUBAT’I GENÇLERİMİZE ETRAFLI BİR ŞEKİLDE ANLATMAMIZ GEREKİYOR”-

12 Eylül Askeri Darbesinin 33. Yıldönümünün Yaşandığına Değinen Erdoğan, “Türkiye Bu Darbe Nedeniyle Gerçekten Çok Ağır Bedeller Ödedi. 12 Eylül’ün Öncesinde De Türkiye Gençlerini, Birikimlerini, Enerjisini Maalesef Heba Etti. Türkiye Asıl Büyük Bedeli 12 Eylül Müdahalesinden Çok Daha Önce 27 Mayıs 1960 Müdahalesinde Ödemiştir. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat Esasen 27 Mayıs’ın Tahkim Edilmesi, 27 Mayıs’ın Yeniden Yaşatılması Girişimleridir. 27 Mayıs Müdahalesinin Karanlık Gölgesi Bu Günlere Kadar Türkiye’nin Üzerinden Gitmemiştir. 27 Mayıs’ın Sapladığı Hançerle Açılan Yaralar Bugüne Kadar İnanın İyileşmemiştir. 27 Mayıs Herkesin Üzerine Karabasan Gibi Çökmüş, Bu Karabasan Aradan Geçen 53 Yıla Rağmen Dağılmamıştır. 27 Mayıs’ın İzleri Tamamen Silinmediği İçin 12 Mart Olmuştur, 12 Eylül Olmuştur, 28 Şubat Olmuştur, Bugün Bile Bazı Zihinlere Demokrasi Nüfus Edemiyor Bu Nedenle. Bizim Geleceğimiz Adına, Birlik Ve Beraberliğimiz, Kardeşliğimiz Adına, Demokrasimiz Adına İşte Bu 27 Mayıs’ı, Bu 12 Eylül’ü, Bu 28 Şubat’ı Gençlerimize Çok Etraflı Bir Şekilde Anlatmamız Gerekiyor” Şeklinde Konuştu.

-“KEFENİNİ ALIP YOLA ÇIKANLAR İÇİN KURTARACAK İNSANA İHTİYAÇ YOKTUR”-

Bugün Sokaklarda Ellerinde Molotof Kokteylleri İle Dolaşanların Darbe Dönemlerini İyi Bilmesi Gerektiğini Anlatan Erdoğan, O Dönemlerde Özgürlüklerin Kişilerin Ellerinden Nasıl Alındığının, Türkiye’nin Çökme Noktasına Nasıl Getirildiğinin Çok İyi Anlatılması Gerektiğini İfade Etti. “Eğer Bu Karanlık Tarihler Unutulursa Aynı Şekilde Tekerrür Eder” Diyen Erdoğan, Şunları Kaydetti:

“Gençlerimizin Bu Tarihlere Nasıl Gelindiğini, Türkiye’nin Nasıl Ağır Faturalar Ödediğini Öğrenmesi Gerekir. 27 Mayıs’a Kadar Gelen Sürece Bakın, Okuyun Araştırın. Bugün Yaşananlarla O Günlerin Tıpatıp Birbirine Benzediğini Göreceksiniz. O Günün Bazı Yazılı Medya Gruplarının Gazete Başlıklarına Baktın Geçenlerde, Araştırdım. Attıkları Manşetlere Baktım, Köşe Yazılarını Okudum, İnanır Mısınız, Tıpa Tıp Aynı. Sanki Bugün O Başlıkları Atanlar, O Arşivleri Açmışlar, O Günkü Başlıkları Almışlar, Aynen Bu Gün Yine O Başlıkları Atmışlar. 12 Eylül’ün O Hazırlık Dönemine Bakın, Bu Günlerde O Yaşananların Yaşandığını, Aynı Manşetlerin Atıldığını, Aynı Açıklamaların Yapıldığını Göreceksiniz. Bugün Bize ‘Sandık Her Şey Değildir’ Diyorlar. Bazıları Çıkıyor ‘Demokrasi Sadece Sandık Değildir’ Diyor. O Günün Gazetelerine Bakın; Merhum Menderes’e De Aynını Söylediler. Bugün Bize Nasıl Bazı Densizler Çıkıp Da; ‘Sizi Bizi Bile Kurtaramayız’ Diyorlarsa, Aynı Şeyin Menderes’e Söylendiğini Göreceksiniz. Kefenini Alıp Yola Çıkanlar İçin Kurtaracak İnsana İhtiyaç Yoktur. Biz Kurtarıcı Aramıyoruz. Bize Bu Hitabı Yapanlar Kendilerini Kurtaracak Olanları Arayıp Bulsunlar. Kaldı Onlar ‘Allah’tan Başka Galip Yoktur’ İfadesini Öğrensinler. Tek Galip O.

Gezi Olaylarında ‘Gençler Şöyle Öğütülüyor, Böyle Öğütülüyor, Şöyle Dövülüyor, Böyle Dövülüyor’ Demediler Mi Hala Söylemiyorlar Mı? Bugün Nasıl Bir El Gençleri Sokağa İtmek İstiyorsa, Üniversiteleri Karıştırmak İstiyorsa, O Gün De Aynı Elin Gençlere Kıydığını Göreceksiniz.”

-“O BAYAT SENARYONUN TÜRKİYE’DE BAŞARI SAĞLAMA İHTİMALİ VE İMKANI KALMAMIŞTIR”-

Bugün Demokrasiye Çok Sağlam Bir Şekilde Sahip Çıkan Bir İktidarın İş Başında Olduğunun Altını Çizen Başbakan Tayyip Erdoğan, “Bakın Açık Ve Net Söylüyorum; Hukuk İçinde, Özgürlüklere Sınırsız Saygımız Var Ama Hukuk Dışında, Başkalarının Özgürlük Alanlarına Eğer Müdahale Edilirse Tüm Güvenlik Güçlerimizle Bizler De Hukukun Verdiği Yetkiyi Sonuna Kadar Kullanırız. Çünkü Ülkemizin Refahını, Huzurunu, Bozmaya Kimsenin Hakkı Yoktur. Eğer Kamu Düzenini Bozmaya Birileri Yelteniyorsa, Kusura Bakmasın, Karşısına Kamu Düzenini Sağlamakla Mükellef Olan Güvenlik Güçlerimizi Bulurlar. Bugün Demokrasiye Sahip Çıkan Bir Millet, Gençlik Var. Ülkesini Seven, Demokrasiye Bağlı Kurum, Kuruluşlarımız, Özel Sektörümüz Var. O Bayat Senaryonun Türkiye’de Başarı Sağlama İhtimali Ve İmkanı Kalmamıştır. O Kapı Artık Tamamen Kapanmıştır. Türkiye Artık Güçlünün Haklı Olduğu Değil, Haklının Güçlü Olduğu Bir Ülke Konumuna Yükselmiştir. Sesi Çok Çıkanın İstediğini Yaptığı, Bir Avuç Seçkinin, İmtiyazlının Dayatmalarda Bulunduğu Bir Ülke Değiliz Artık. Bugün Türkiye 76 Milyonun Bir Olduğu, Beraber Olduğu, Birbirine Kardeş Olduğu Bir Ülke Konumuna Yükselmiştir” Dedi.

-“MUHALEFET PARTİLERİNİN ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİRMEDE, DÖNÜŞTÜRMEDE BAŞARISIZ OLDUK”-

Başbakan Erdoğan, Darbelerine Etkilerini Yaptıkları Reformlarla Tamamen Silmeye Çalıştıklarını Söylerken Bir Alanda Özellikle Başarısız Olduklarını İfade Etti Ve Şöyle Konuştu:

“Anamuhalefeti, Mevcut Muhalefet Partilerinin Zihniyetini Değiştirmede, Dönüştürmede Başarısız Olduk. Onu Başaramadık. Muhalefet Partilere Bakın Üzerilerinde Hala 27 Mayıs’ın, 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın Gölgelerini Ve Tozunu Taşıdıklarını Görürsünüz. Şimdi 28 Şubat’ta Sermayenin Katkısı Yok Muydu, Yazılı Ve Görsel Medyanın Katkısı Yok Muydu? Hani Bazı Beşliler Vardı, Beşli Çeteler Diye Başlıkların Atıldığı Dönem Yok Muydu? Ben Onlar Niye Yargılanmıyor Diye Hala Şaşıyorum. 28 Şubat’la İlgili Niye Onlar Hesaba Çekilmiyor Diye Merak Ediyorum.

-“12 EYLÜL’Ü ÇOK BÜYÜK COŞKU VE DAYANIŞMA İLE YAD EDİYORLAR”-

Aynı Şekilde İşte CHP 12 Eylül’ün 33. Yıldönümünü Gerçekten Çok Anlamlı Bir Ziyaretle Kutluyor. Bir Taraftan CHP’yle İlgili Bir Kutlama Diyorlar, Bir Taraftan Da Çok Anlamlı Bir Ziyaret Yapıyorlar Mısır’a. Daha Yeni Darbe Yapmış Bir Yönetime Hayırlı Olsun Ziyaretine Giderek, 12 Eylül’ü Çok Büyük Coşku Ve Dayanışma İle Yad Ediyorlar. Mısır’da CHP Heyetine ‘En Son Ne Zaman İktidar Oldunuz?’ Diye Soruyorlar. CHP’liler Cevap Veremeyip; ‘Geleceğe Bakalım’ Diyorlar. CHP’ler Hatırlamaz Ama Ben Hatırlatayım. CHP Tek Partili Dönemlerin İktidarıdır. Çok Partili Dönemde Hiçbir Zaman Tek Başına İktidar Olamamışlardır. Onda Da En Son Tarih 15 Mayıs 1950’dir. Menderes’in İş Başına Geldiği Güne Kadar Onlar İktidar Oldular, Çünkü Başka Parti Yoktu, Tektiler. Onun İçin İktidar Oldular, Bir Daha Da İktidar Göremediler. Bu Gidişle De Zaten Allah’ın İzni İle Bu Millet Onlara Ebediyen Tek Başına İktidar Vermeyecektir. Zira Darbelere Çanak Tutanlara Bu Millet Hiçbir Zaman İktidar Vermedi, Bundan Sonra Da Vermeyecek. CHP Heyeti Bunu Mısırlılara Anlatabilseydi Belki Mısır’daki Darbeciler De Bundan Ders Alırlardır. Bizler Bu Ülkede Bir Kez Daha Demokrasinin Kesintiye Uğratılmasına Müsaade Etmeyeceğiz. Ben İnanıyorum Ki Bu Ülkenin Gençleri De Bu Millet De Demokrasiye Güçlü Bir Şekilde Sahip Çıkacak, Yeni 12 Eylül’lerin, 27 Mayıs’ların, 28 Şubat’ların Yaşanmasına Müsaade Etmeyecektir.”

-“ÖBÜR HAFTA GENİŞ BİR BASIN TOPLANTISI İLE DEMOKRATİKLEŞME PAKETİMİZİ AÇIKLAYACAĞIM”-

Erdoğan, “Küçük Azınlığı Türkiye’de Kaos Oluşturma Girişimleri Asla Ve Asla Başarıya Ulaşamayacaktır” Derken, Türkiye’nin Sahibinin Artık Millet Olduğuna Vurgu Yaptı. Milletin Kararının Olacağını Anlatan Erdoğan, “Tabi Ki Çoğunluk Da Azınlığın Hakkını Sonuna Kadar Koruyacak Ve Saygı Duyacaktır. Her Ne Sorunumuz Varsa, Öncelikle Sandık Yoluyla, Ardından Da Konuşarak, İstişare Ederek, Uzlaşarak Çözeceğiz” Diye Konuştu.

Demokratikleşme Paketini Dün Saatlerce Görüştüklerini Ve Yarın Akşam Artık Son Maddeleri Görüşerek Bitireceklerini Dile Getiren Erdoğan, “Ondan Sonra Da Öbür Hafta Büyük İhtimalle İnşallah Geniş Bir Basın Toplantısı İle Demokratikleşme Paketimizi Açıklayacağım” Dedi.

-ALKOL DÜZENLEMESİ: “BİZ DAHA ÇOK GERİDEYİZ”-

Başbakan Erdoğan, “İnşallah Bugünün Sorunlarını Da Gelecekte Yine İstişareyle, Diyalogla Çözüme Kavuşturacağız. 76 Milyonun Bir Ve Beraber Yaşayabileceği, Birbirinin Hukukuna Saygı Duyacağı, Birbirinin Özgürlüklerine, Birbirinin Yaşam Tarzlarına Hürmet Göstereceği Bir Türkiye İstiyor Ve Bunu İnşa Ediyoruz” Diye Konuştu.

Erdoğan, Bazılarının “Bu Hükümet Bizim Yaşam Tarzımıza Karışıyor” Dediğini İfade Ederken, “Allah Aşkınıza Hangimizin Ve Ya Hanginizin Yaşam Tarzına Bu Hükümet Müdahale Etmiştir. Varsa Böyle Bir Müdahale Lütfen Bunu Bana, İl Başkanlarıma İletin. Bunu Eğer Yaptığımız Bir Alkol Düzenlemesiyle İlgili Söylüyorsa O Çevreler Kusura Bakmasınlar, Gitsinler Amerika’ya Baksınlar, Gitsinler Batı’ya Baksınlar. O Düzenlemelere Baktıklarında Bizim Daha Çok Geride Olduğumuzu Görecekler. Daha Yapmamız Gereken Çok Şeyler Olduğunu Görecekler Ve Bazı Yerlerde 21 Yaşın Altındaki Gence Alkol Satılamaz, Amerika’yı Söylüyorum. Yine Avrupa’da Öyle. Bunları Bildikleri Halde Gece-Gündüz Bizim Genç Yavrularımız Dahi Şaribül Leyli Ven Nehar, Sarhoş Gezdirecekler” İfadelerine Vurgu Yaptı.

"BİZ SURİYE'DE MUHALEFETEİN YANINDAYIZ"

Suriye’de Olayların Başladığı Günden Bu Yana Hayatını Kaybedenlerin Sayısının 110 Bine Ulaştığını, Kayıt Dışı Rakamlarla Bu Sayının 300 Bini Aştığını İfade Eden Erdoğan, “Neticesi Ölüm Olan Bir Silah Kullanımında Kimyasal Silah Kullanıldığı Zaman Suç, Kimyasal Silahın Dışındaki Silahlar Kullanıldığı Zaman Suç Değil Mi? Sniper’la Öldürülürse, Tankla Topla Öldürülürse Veya Yukarıdan Helikopterle Bombalanarak Öldürülse Ve Ya Uçaklarla Bombalanarak Öldürülse O Bunların Arasına Girmez… İnsaf Be! O Bombalarla Öldürülenler Paramparça Oluyor. Kimyasal Silahlarla Öldürülenlerde Mermi İzini, Kanı Görmüyorsun. Biz De Diyoruz Ki Ölüm, Ölümdür. Kullanılan Silah Ne Olursa Olsun, İster Kimyasal, İster Diğer Silah Türleri Olsun. Bunla Da Öldürüyorlarsa Onla Da Öldürüyorlarsa, Biz Bunların Hepsini Aynı Kategoriden Hareketle Değerlendirmeliyiz Ve Suriye’nin İnsanlığa Karşı Bunun Bedelini, Bu Rejimin Bunun Hesabını Vermesi Gerekir. Düşünebiliyor Musunuz Bin 700 Kişinin Kimyasal Silah Gündemde, 106 Bin Kişinin Öldürüldüğü O Diğer Silah Türleri Hiç Gündeme Getirilmiyor. Adeta Unutturuluyor. Böyle Bir Cambazlık Olur Mu? Önce Bunu Bir Defa Adil Olarak Ele Alalım. Bu 106 Bin İnsanın Kayıp Olan 200 Bin İnsanın Hesabını Kim Verecek” Diye Konuştu.

-“AÇIK KAPI POLİTİKASI DEVAM EDECEK”-

Başbakan Erdoğan, Esad Rejiminin Bugüne Kadar Hiçbir Taahhüdünü Yerine Getirmediğini, Verdiği Sözlerin Tamamını Çiğnediğini Belirterek, Bu Yolla Daha Fazla Katliam Yapabilmek İçin Zaman Kazandığını, Kazanmaya Da Devam Ettiğini Savundu.

Erdoğan, “Biz Kimyasal Silahlarla İlgili Olarak Da Aslında İnanmıyoruz, Güvenmiyoruz. Şu Anda 7 Milyon İnsan Göçmen, Mülteci. Şam Rejiminin Katliamı Aynen Devam Edecektir. Burada Özelikle Üçüncüsü Olan Göçler, İlticalar Açık Kapı Politikası İle Bizim Tarafımızdan Devam Edecektir. 500 Bin İnsan Bu Milletin Bereketi Evelallah Bu Ev Sahipliğini Yapmaya Yetiyor, Yetecektir. Biz Kapılarımızı Bu Kardeşlerimize Kapatmıyoruz, Kapatmayacağız” Diye Konuştu.

-CHP’YE: “ÇOCUKLAR, KADINLAR KATLEDİLİRKEN SİZ NEREDESİNİZ?”-

Başbakan Erdoğan, CHP’nin Hükümeti Savaş Yanlısı Olduğu Yönündeki Eleştirilerine İse Sert Yanıt Verdi. CHP’ye, “Suriye’de 110 Bin İnsan Alçakça Katledilirken Siz Neredesiniz? Suriye’de 7 Milyondan Fazla İnsan Evini, Barkını, Şehrini Terk Ederken Siz Neredesiniz? Tarihin Eserler, Camiler, Mabetler, Türbeler Her Taraf Yerle Bir Ediliyor, Nerdesiniz? Çocuklar, Kadınlar, Anne, Babalar Katlediliyor Siz Neredesiniz? Hapislerde İnsanlar İşkenceyle Katledilirken Ey Ana Muhalefet Siz Nerdesiniz” Diye Seslenen Erdoğan Şöyle Devam Etti:

“Suriye’de İki Yılı Aşkın Zamandır Tarihin En Büyük İnsanlık Dramlarından Biri Yaşanırken Susanlar Hatta Gidip Suriye’de Esed’in Sırtını Sıvazlayanlar Şimdi Çıkmışlar Utanmadan, Sıkılmadan Bizi Savaş Yanlısı Olmakla İtham Ediyorlar. Öldüren Oradaki Mazlum, Mağdur İnsanlar Mı Yoksa Rejim Ve Rejimin Yanlıları Mı Öldürüyor. Ana Muhalefet Rejimin Yanında Biz De Muhalefetin Yanındayız, Mazlumların Yanındayız, Mağdurların Yanındayız Farkımız Bu” Diye Konuştu.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu