• BIST 85.310
 • Altın 248,536
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481
 • Trabzon 19 °C

Ekrem İmamoğlu: AKP'lilerden Bile Oy Alarak Kazanacağım

Ekrem İmamoğlu: AKP'lilerden Bile Oy Alarak Kazanacağım
Ekrem İmamoğlu: AKP'lilerden Bile Oy Alarak Kazanacağım

Ekrem İmamoğlu: AKP'lilerden Bile Oy Alarak Kazanacağım

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Sözcü'ye Konuştu. İmamoğlu,'Toplumsal Çatışmanın Çözümü İstanbul’dan Başlayacak' Dedi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Sözcü'ye Konuştu: İşte O Röportaj...

HER GÜZELLİK İSTANBUL'DAN BAŞLAR, TÜRKİYE'YE YERLEŞİR

Ekrem İmamoğlu, Özlem Gürses'e İstanbul Stratejisini, Halen Belediye Başkanlığı'nı Sürdürdüğü Beylikdüzü'de Anlattı. Değişimin İstanbul'dan Başlayacağını Belirten İmamoğlu, “Her Güzellik İstanbul'la Başlar Ve Bir Anda Türkiye'ye Yerleşir” Dedi.

DEĞİŞİM BAŞLAYACAK

– Yerel Yönetimler ‘Toplumsal Barış'a Bir Katkı Yapabilir Mi? İstanbul Bir Başlangıç Olabilir Mi?

Yaşadığımız Tüm Sorunlar, Tüm Çatışmalar Ankara'dan Değil, Yerelden Düzelir… Bu Bazen Kentsel Planlama İle İlgili Olur, Bazen Yaşam Biçimi, Bazen De Sosyolojik Travmalar; Tümünün Çaresi Yerelden Başlar. Toplumsal Çatışmanın Da Siyasi Kutuplaşmanın Da Bertaraf Edileceği, Kötü Kentleşmenin Önüne Geçileceği, Değişimin Başlayacağı Yer İstanbul'dur. Her Güzellik İstanbul'la Başlar Ve Bir Anda Türkiye'ye Yerleşir.

– ‘Eşitliğin, Adaletin, Demokrasinin Yerel Seçimle Ne İlgisi Var' Diye Düşünebilir İnsanlar…

Şehirler Eşitlenme Alanıdır. İnsanlar Göç Ederken Şehirdeki İmkanları Yakalamak Umuduyla Geliyor. Şu Anda Bu Sağlanamadığı İçin Türkiye'de Varsıllarla Yoksullar Arasında Derin Bir Fay Oluştu. Bağcılar'da, Esenler'de, Sultanbeyli'de Öyle Büyük Yoksulluk Ve Yoksunluklar Var Ve Aradaki Mesafe Öyle Açık Ki… Bunu Derhal Kapatmamız Lazım.

– Mümkün Mü?

Mümkün. Ben Beylikdüzü'nü Biliyorum, Ne Yaptım, Ne Değişti… Gözlerimle Görüyorum. Bize Soruyorlar, “Sosyal Yardımlar Devam Edecek Mi?” Diye. Hem De 3 Katına Çıkarak Devam Edecek. Ama Asıl Yapacağımız Şu: Toplumun Sosyal Yardım İhtiyacını Bitireceğiz. Gerçek Çözüm Bu. Yoksa “Size Bağımlı” Bir Toplum Yaratmak Çok Adaletsiz Bir Siyasi Metodoloji.

DENETİME AÇACAĞIM

– Kentin Bütçesi Yeter Mi, Kaynak Nereden Bulunacak?

İstanbul'da Asla Bitmeyecek Fırsatlar, Kaynaklar Mevcut, İstanbul Kendi Kaynağını Oluşturabilir. Bu Değeri Oluştururken De “Mutlak Şeffaflık” Gerekir. Ben, Göreve Geldiğimde, İlk İş İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Tüm İştiraklerini Uluslararası Tecrübeye Sahip Firmalara Denetime Açacağım. Bu Denetleme Bir Bütçe Disiplini De Getirecek.

– Çok Önemli Bir Karar Bu, Bize Çok Haber Çıkar. Ama Aynı Zamanda Bir Personel Tasarrufu Da Getirebilir Belediyede…

Tam Tersine İlave İştirakler Kurup İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mevcuttaki İstihdam Kapasitesini Artırabiliriz… Biz Alın Teri İle Ekmeğini Kazanan, İşine Gelip Giden Hiçbir Emekçiye Dokunmayız, Başımızın Üstünde Yeri Vardır. Her Birinin Haklarını Da Koruyacak Bir Sistem Kuracağım.

– İşine Gelip Giden Derken?

E Hiç İşe Gelmeden Maaş Alanlar Var, Malum.

– Kültürel Eşitlenme Nasıl Sağlanacak?

Nitelikli Bir Park Yapmak Bile Bir Çözümdür, İnanın Buna. Aynı Parkta, Farklı Yaşam Biçimlerinin Bir Arada Bulunması Eşitler İnsanları. Biri Piknik Yaparken, Diğeri Koşuya Çıkar. Ertesi Gün Bir Bakarsınız, Piknik Yapan Da Koşmaya Başlamış… Dün 14. Kütüphaneyi Açtık Beylikdüzü'de. Birazdan En Büyüğünü Göreceksiniz, Nasıl Dolu. İnsanlar Ne Verirseniz Onu Alıyor. Toplumsal Dönüşüm Böyle Bir Şey, Uçan Köprüyle Filan Olmaz, Olmuyor… Türkiye'ye “Yerel Yönetim Devrimi” Mesajı Vermeliyiz. Ülkesinin Tüm Değerlerini Bilen Ve Seven, Ama Aynı Anda Evrensel Değerlerle Bağ Kurabilen Bir Nesil Yetişmesine Katkı Sunan Bir Devrim.

BELEDİYE BAŞKANI KİM?

– Yerel Yöneticiler De Birer Simge Aslında, En Azından Londra, New York Gibi Kentlerde Böyle…

Şu Anda Mevcutta İstanbul'da Belediye Başkanı Kim, Ne Yapar Siz Biliyor Musunuz? Daha Da Kötüsü “Acaba Yerel Yöneticiler İstendiği Zaman Değiştirilir Mi?” Diye Bir Düşünce Oluştu. Özellikle Son 5 Yılda Böyle Bir Sistem, Böyle Bir Anlayış Var. Yaşamadık Mı, Bir Günde Görevden Uzaklaştırıldı Bazı İsimler. Hiç Kimsenin Böyle Bir Müdahale Hakkı Olmamalı, Türkiye'de Demokrasinin Beşiği Yerel Yönetimlerdir.

– 8 Mart'ta Daha Yeni Kadınlar Gazlandı, Sokaklarda Hırpalandı… Gezi'yi Hep Beraber Yaşadık. Bu Tür Süreçlerde İstanbul'un Başında Siz Olsaydınız, Ne Farklı Olabilirdi?

Yerel Yöneticinin Farkı İşte Tam Da Bu Tür Olaylarda Devreye Giriyor. Toplumsal Tepkilere Kulak Verip O Tepkiyi Yumuşatacak Olan, O Tepkiye Yönelen Karşıt Refleksi Değiştirecek Olan Kişi Yerel Yöneticidir. Ama Siz Her Konuyu Bir Çatışma Unsuru Olarak Görür Ve Bu Çatışmadan Siyaseten Faydalandığınızı Düşünürseniz, Onun Sonu ‘Kazanmak İçin Her Yol Mubahtır'a Gider. Toplumda Yarattığınız Derin Travmaları Görmezden Gelmeye Başlarsınız. Bu Duyarlı Bir Siyasetçiye, Vicdanlı Bir Yerel Yöneticiye Asla Yakışmaz.

– İnanın O Kadar Bekledim Ki Biri Gitse Ve Aynı Anda Polislere “Ne Yapıyorsunuz Çocuklar”, Kadınlara Da “Gelin Kardeşlerim, Yan Yana Yürüyelim” Dese Diye…

Birdenbire Bambaşka Bir Şey Olurdu O Yürüyüş, Bir Bayrama, Bir Toplumsal Şenliğe Dönerdi, Çok Haklısınız… Her Şeyi Bir Çatışma Unsuru Görmek Toplumu Kutuplaştırıyor Ve İnsanları Bir Birinden Uzaklaştırıyor.

KOKTEYL SORUN

– Oysa AKP Tam Tersi İlkelerle Kurulmamış Mıydı? Hep Diyorlardı Ki “Millet İradesi, Barış”… Nasıl Bugünlere Geldiler Sizce?

Güç Zehirlenmesi İle Metal Yorgunluğunun Bir Kokteyli Oldu Herhalde! Bugünkü İktidar Partisinin Son Dönemde Yarattığı Anlayışta Belediye Başkanı Yok Gibi. Daha Açık Söyleyeyim, Belediye Başkanı Talimat Alır Durumda! Ben De Diyorum Ki; Bizim Talimat Aldığımız Tek Yer Var, O Da Halkın Kendisi.

'MARİFET, CEPLERİ YAKMADAN HİZMET VERMEK'

– AKP Çok Sayıda Köprü, Tünel Ve Yol Yaptı…

Tamam Yaptılar Da Bunların Tümü Mühendislik İşleri, Dünyanın En Kolay Projeleri. İhtiyacı Belirlersin, Yaparsın, Ne Var Bunda? Burada Marifet Şudur; Bu İşi Yüz Lira Yerine Elli Liraya Nasıl Yaparım, Bu İşi İnsanların Cebini Yakmadan Nasıl Bitiririm?

Neyle Övünülüyor? Otobanlar, Yollar, Köprüler… Yapmayın, Kimseyi Aldatmayın. Bunları Aştı Artık Toplum, Başka Bir Şey Bekliyor.

– Sizce Bugün Toplum Artık Ne Bekliyor?

GELECEĞİ YAKALAMAK

16 Milyon İnsan, 16 Milyon İstanbullu Geleceği Yakalamak İstiyor. Bu Şehirdeki İnsanların, Çocukların, Geleceğe Umutla Bakması İçin Başka Bir Dönem Açmamız Lazım. Yeni Yüzyılın İnsanlara Sunduğu İmkanlar Var Ve Bunlar Parayla Değil. Bu Şekilde Gidersek İstanbul Dünyanın En Büyük Köyüne Dönüşecek.

– Sizin İstanbul İçin Önceliğiniz Nedir Peki?

İnsan. Ben Adaylık Açıklamamdan İtibaren Bu Kentin 1 Milyon 400 Bin 0-4 Yaş Çocuğunu Anlatıyorum. 350 Bin 18-25 Yaş Arası, Okutulmamış, Meslek Sahibi Olmamış Gençlerimizi Anlatıyorum.

AKILLARINA YENİ GELDİ

250 Bin Okuma Yazması Olmayan Kadınları Anlatıyorum. Birdenbire Akıllarına İstihdam Geldi, Genç Geldi, Anne Geldi… İlk Defa “Çocuk, Kadın, Kreş, Parklar, Mülteciler” Gibi İnsana Dokunan İşler Konuşuluyor. “Gıda” Dedik, “Tarım” Dedik, Şimdi Onlar Aynı Şeyleri Anlatmaya Başladılar. Söylemimizle Yerel Seçimin Eksenini Değiştirdik Biz. Yoksa Bize Hâlâ Gökten Uçan Köprüler, Yerin Altından Geçen Bir Takım Tünelleri Anlatacaklardı.

İmamoğlu, Beylikdüzü'de Açılan Kütüphane Sayısının 14 Olduğunu Söyledi.

'KAZANIRSAK BAŞARILIYIZ'

– Partiniz CHP Ne Alırsa Başarılı Diyebiliriz?

Türkiye Yorumu Pek Çok Kritere Bağlı, Ama İstanbul İçin Çok Net; Kazanırsak Başarılıyız, Kazanamazsak Değiliz…

–Kazanamazsanız Beylikdüzü De Gitmiş Olacak… Genel Başkanlığa Mı Yürüyeceksiniz O Durumda?

Şu Anda Tek Odaklandığımız Şey Kazanmak. Ama Dünyanın Sonu Da Değil. Siyaseti Bir Günde Bırakabilecek Şekilde Yapıyorum, Benim Mesleğim Değil, Bir Görev Bu. Genel Başkanlığa Gelince, Şu Anda Sadece İstanbul'u Düşünüyorum…

'TARİHTE İLİK DEFA...'

– Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Adayı Mısınız Siz?

Hayatımda Bir Cuma Namazı Çıkışında Rastlaşıp Selamlaşmamız Dışında, Hiçbir Temasım Ya Da Sohbetim Olmadı Kendisiyle.

– CHP Seçmenini Sandığa Götürebilecek Misiniz?

Hiç Şüpheniz Olmasın. Başlangıçta Bir Kırgınlık Vardı Seçmende, Ama Şimdi Yüzde Yüzü Benimle Birlikte. Göreceksiniz, 31 Mart'ta Ben İstanbul Tarihinde İlk Defa Herkesin Ortak Oyuyla Seçilmiş Bir Belediye Başkanı Olacağım, Buna AK Partililer De Dahil. Her Siyasi İşaretle Mitingim Dinleniyor. Kimi Rabia Yapıyor, Kimi Erbakan Selamı, Kimi Bozkurt İşareti, Kimi Yumruk Havada, Ben Bayılıyorum.

– Ön Seçim Yapılsaydı Siz Mi Çıkardınız, Başka Bir İsim Mi?

Eğer Adım Zamanında Açıklanmış Olsaydı, Yeterli Sürede Kendimi Anlatsaydım, 24 Haziran'dan Sonra Yaşanan Parti İçi Çatışma İklimi Olmasaydı Ben Çıkardım… Ben Burada Da Ön Seçimle Gelmiş Bir Belediye Başkanıyım, Üstelik Kendim Talep Ettim Bunu. Ön Seçim Yapamadık Belki Ama Tüm İlçelerle Konuşarak, Paylaşarak İlerledik Hep.

'BENİM İŞİM RAKİBİMLE DEĞİL, VATANDAŞLARLA'

– Korkmuyor Musunuz? İstanbul Mu Büyük, Siz Mi?

Hiç Korkmuyorum. Elbette Kendime Çok Güveniyorum Ama Esas Başka Güvencelerim Var Benim… Şu Anda Yüzlerce Ekibim Var; Bana Proje Üreten, Kaynak Yaratan, Anlattığım Her Şeyin Arkasında Gizli Kahramanlar Var. Yarın Öbür Gün İlçelerde, Mecliste Seçilecek İnsanlar Var. A Partisinden Seçilmiş, B Partisinden Seçilmiş, Benim İçin Hiç Fark Etmez. İstanbul Burası; İşveren Örgütleri Var, Sendikaları Var, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteleri Var, Tümüyle İş Birliği Yapacağım.

– Sizin Rakibiniz Kim? Sayın Binali Yıldırım Mı, Sayın AKP Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Mı?

Benim İşim Rakibimle Değil, Vatandaşlarla. Ben Onlarla Konuşuyorum, Onlara Anlatıyorum Çözümlerimi… Ama Görüyorum Tabii, Yukarıdan Aşağıya Herkes Bana Taş Atıyor, Laf Yetiştiriyor. Önemsemiyorum.

a-086.gif

Bu haber toplam 536 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu