• BIST 1.361
 • Altın 452,534
 • Dolar 8,1471
 • Euro 9,6903
 • Trabzon 11 °C

Covid-19 Ne Zaman Bitecek?

Covid-19 Ne Zaman Bitecek?
Covid-19 Ne Zaman Bitecek?

Covid-19 Ne Zaman Bitecek?

ÇAĞHAN KIZIL

Bu Süreç Bize Ders Olmalı. Çünkü Bu Bitip Başka Pandemiler Başlayabilir Ve Pandemilerin Oluşma Süreçlerini İyi İnceleyip, Yayılıma Geçmelerini Önlemenin, Yayılım Aşamasında Da Etkili Erken Önlemler Alabilmenin Yollarını Yaratmalıyız.

Hepimizin En Çok Sorduğu Sorulardan Biri “Pandemi Nasıl Bitecek?” Ve Bir Diğeri “Bu Virüs Sürekli Bizimle Mi Kalacak?”. İkinci Sorunun Yanıtı Daha Kolay: Evet. İlkinin Yanıtı İse Önümüzdeki Süreci Dünya Olarak Nasıl İdare Edeceğimize Bağlı.

SARS-Cov-2 Virüsü Bir Süre Sonra Pandemi Durumundan Endemi Durumuna Geçebilir. Endemi Sürecinde Artık Virüs Küçük Çevrelerde Dolaşımda Olacak Ve Toplumlarda Yüksek Seviyede Aynı Anda Bir Hastalık Yayılımı Göstermeyecek. Bu, Büyük İhtimalle Gerçekleşecek Ve Virüs İnsanlarda Dolaşıma Devam Edecek. Ancak Hem Aşılama Hem De Doğal Bağışıklık Yoluyla Eğer Sürü Bağışıklığı Seviyesine Ulaşılabilirse Hastalıkla Yeniden Enfekte Olmak Mümkün Olacaksa Da Hastalığın Seyri Hiçbir Zaman Günümüzde Yaşadığımız Pandemi Ve Şiddet Seviyesinde Gerçekleşmeyecek. Bu Fikirler, 229E Gibi Bildiğimiz Diğer Koronavirüslerin Bu Şekilde Dolaşımda Olmasına Dayanıyor. Büyük İhtimalle Bu Koronavirüsler De İnsanlarda Uzun Zamandır Dolaşımda Ve Bir Seviyede Önceki Enfeksiyonların Etkisiyle Geniş Kitlelerde Bir Bağışıklık Dengesi Olduğu İçin Pandemi Şeklini Almıyor. Ancak Yine De Bu Koronavirüsler Soğuk Algınlıklarının %20’sini Oluşturuyor Ve Hastalık Yaratıyor, Zayıf Bünyelerde Ölümlere Yol Açıyor. Sürü Bağışıklığının Hastalık Şiddetini Pandemi Seviyesinden Az Tutmasındaki Başka Bir Etken De İnsanların Çocukken Bazı Enfeksiyonları Geçirmesi Ya Da Aşılanmaları Ve Yaşamlarının Geri Kalan Kısmında Eğer Virüslerle Karşılaşıyorlarsa Da Hastalığı Ağır Olmadan Geçirmeleri. Bu Şekilde, Hastalıkla Her Karşılaşmanın Da Bağışıklığı Arttırıcı Bir Etki Yapması. SARS-Cov-2 De Uzun Vadede Bu Yola Girebilir.

Virüsün Varyantları Bu Hastalığın Bitmemesini Mi Getirecek Sorusunun İse Kesin Bir Yanıtı Yok. Ama Şunu Söyleyebiliriz Ki Her Varyant, Virüsün Bağışıklık Tepkisinden Kaçmasını Sağlasa Da Sürü Bağışıklığı Seviyesine Ulaştıktan Sonra Varyantlara Karşı Oluşturulan Özel Aşılarla Kontrol Altında Tutulabilir. Nasıl Grip İçin Belli Aralıklarla Farklı Aşı Tipleri Geliştiriliyor, Daha Yavaş Evrilen Koronavirüsler İçin De Bu Tarz Aşı Güncellemeleri Yapılabilir. Güzel Haber Şu Ki Varyantlar Aşıların Genel Enfeksiyon Korunma Oranlarını Düşürse De, Faz Çalışmaları Yayımlanan Neredeyse Her Aşı, Ağır Hastalıkları %100’e Yakın Şekilde Düşürüyor Ve Ölümleri De Çok Yüksek Oranda Azaltma Şansına Sahip. Aşılar Yayılımı Da Azaltırlarsa O Zaman Pandemi Kısa Süre İçinde Virüs Yükünü Azaltan Bir Aşamaya Geçebilir. Ama Aşılar Yayılımı Sıfırlamasa Da Bağışıklık Tepkisi İle Pandemi Sürecinin Üstesinden Gelebiliriz. Bu Nedenle Etkili Aşılar Yapıldığında Sürü Bağışıklığına Ulaşmak Daha Kolay Olacak. Etkisi Düşük Aşılar Ölümleri Önlese Bile Yayılımı Ve Hastalığın Devamını, Dolayısıyla Pandemi Sürecini Uzatacak. Daha İnce Hastalığa Yakalanmayan Kişiler Uzayan Bu Süreçte Hastalığa Yakalanıp Yaşamlarını Kaybedebilirler. Bunu Şöyle Düşünebiliriz: Bir Kabı Su Le Doldurmaya Çalışıyoruz. Her Damla Bir Bağışıklık Damlası Olsun. Musluğu Ne Kadar Çok Açarsak Daha Çabuk Dolar. Suyu Damla Damla Akıtsak Da Aynı Şekilde Dolar Ama Çok Daha Uzun Sürer. Aradaki Beklediğimiz Sürede İnsanlar Ölmeye, Ekonomi Kötüye Gitmeye, Toplumların Psikolojik Yükü Artmaya Devam Eder. O Yüzden En Etkili Aşıları En Kısa Zamanda Yapmak Gerekli.

Bu Şu Demek: Bir Kere Herhangi Bir SARS-Cov-2 Varyantına Karşı Bir Bağışıklık Geliştirildiğinde (Aşılar Ya Da Doğal Yolla), Başka Varyantlar Çıksa Da Bunların Ölümcüllüğü Var Olan Bağışıklık Tepkisi Nedeniyle Düşük Olacak. Yani Sürü Bağışıklığına Aşıyla Ulaştıktan Sonra Pandemi Süreci Sönümlenecek Ve Daha Az Korkacağımız Bir COVID-19 İle Yaşamaya Devam Edeceğiz. Varyantların Antikor Tepkisini Azalttığı Ve Nötralizan Antikor Seviyelerini Düşürdüğü Bilgisi Doğru. Yapılan Bir Çalışmaya Göre Bir Diğer Koronavirüs Olan 229e’ye Karşı 1980 Ve 1990’lardaki Nötralizan Antikor Seviyeleri Zaman Geçtikçe Düşüyor Çünkü Bu Virüs Zaman İçinde Değişime Uğruyor Ve Bağışıklıktan Kaçıyor (Https://Www.Biorxiv.Org/Content/10.1101/2020.12.17.423313v1). Bu, SARS-Cov-2 İçin De Geçerli Olacaktır. Ancak 229E İçin Oluşan Sürü Bağışıklığı Ve Genel Bağışıklık Hafızası, 229e’nin Bir Pandemi Sürecine Geçmesini Engelliyor. Şu Anda Bilemiyoruz Ama İnsanlara Ne Zaman Geçtiyse, 229E De Döneminde Çok Sayıda İnsanın Ölümüne Yol Açmış Olabilir.

Ayrıca SARS-Cov-2 Sadece Antikor Tepkisi İle Değil, Uzun Vadeli Hücresel Bağışıklık Tepkisi De Yaratıyor. Aşılar Da Aynı Şekilde İlk Dozdan Sonra Bile T Hücresi Hafızası Yaratmaya Başlıyorlar. Yani Varyanttan Bağımsız Olarak Bu Bağışıklık Hafızasını Kazanan Bireylerin, İkinci Enfeksiyonlarında Ya Da Varyantla Karşılaştıklarında Hastalığı Hafif Geçirme Olasılıkları Artıyor. Hele Ki İleriki Jenerasyonlarda Çocukken Bu Hastalık Geçirildiğinde Erişkin Dönemde Ölümler İse Çok Azalacak. Şu Anda Her Yaştan Dünya Nüfusu, Bu Virüsle İlk Defa Karşılaşıyor Ve Bu Anlamda Yüksek Bir Ölüm Oranıyla Karşı Karşıyayız. Pandemi, Endemi Dönemine Geçtiğinde Bu Oranların Da Azalacağını Düşünebiliriz.

Burada Şunun Altını Çizmeliyiz: Eğer Ki Aşı Ve Toplumsal Mesafe, Maske Önlemleriyle Hastalığa Karşı Yayılımı Azaltıp Bağışıklığı Bir An Önce Arttırmazsak, Pandemi Süreci De Buna Oranla Uzun Sürecek. Etkili Ve Hızlı Bir Müdahale Can Kayıplarını Çok Azaltacak. Ama Doğal Yolla Hastalık Geçirilmesi Beklenirse Yaşamını Kaybedecek İnsan Sayısı Daha Da Artacak. Pandemi Stratejisi Bu Nedenle “Yayılımın Azaltılması Ve En Kısa Zamanda, En Yüksek Şekilde, Etkili Aşılarla Aşılama”.

İkinci Bir Görüş De Virüsün Sıfırlanmasının Mümkün Olmadığını Düşündüğümüzde Dünyanın Bir Yerinde Dolaşımda Olan SARS-Cov-2 Virüsünün İnsanlardaki Endemi Döneminin Süresiz Devam Edeceğini Öne Sürüyor. Grip, Diğer Koronavirüsler Ve Diğer Enfeksiyon Hastalıkları Gibi Belli Toplumlar Yeterli Aşılansa Bile Asıyı Reddedenler Ya Da Aşılanamayan Toplumlar Nedeniyle Dünya Üzerinde Patojenlerin Gezinimi Devam Edecek. Ama Yine Beraber Yaşadığımız Süre Arttıkça, Bu Virüse Karşı Da Ölüm Ve Hastalanma Oranlarımız Azalacak. Virüs Evrimine Devam Etse De Hem Güncellenene Asılarla, Hem De Çocukluk Çağından Oluşturulan Uzun Vadeli Bağışıklık Tepkisi İle COVID-19 İle Büyük İhtimalle Hiçbir Zaman Bu Denli Yüksek Ve Ağır Oranda Uğraşmayacağız. Fakat Bu Süreç Bize Ders Olmalı. Çünkü Bu Bitip Başka Pandemiler Başlayabilir Ve Pandemilerin Oluşma Süreçlerini İyi İnceleyip, Yayılıma Geçmelerini Önlemek, Yayılım Aşamasında Da Etkili Erken Önlemler Alabilmenin Yollarını Yaratmalıyız. Virüsler Ve Patojenler, Hayvan Rezervlerinde Ve Doğada Varlıklarını Devam Ettirecekler. Bilimsel Çalışmaların Daha Önce Koronavirüspandemisinin Tahmin Ettiği Üzere, Yeni Çalışmalar Da Dünyada Yaşanan Çevre Değişiklikleri İle Başka Pandemilerin Ortaya Çıkabileceğini Öngörmelerini Dikkatle Ve Titizlikle İncelemek Gerek. Bilim Pandemileri Anlayıp Önlemede Adımlar Atıyor, Atacaktır Ama İşin Politik Ve Toplumsal Yani Da Pandemiler Kadar Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar. COVID-19 İçin Yanlış Ve Safsata Bilgilerle Ne Kadar Uğraştığımız, Pandemi İnkârcıları, Maske Ve Aşı Karşıtlarıyla Ne Kadar Zaman Kaybettiğimiz, Şeffaf Veri İçin Ne Kadar Mücadele Ettiğimiz, Kendilerini Tedbirlerden Muaf Tutanların Yayılıma Etkilerini Düşündüğümüzde Ve Hala Da Başarılı Olmadığımızı Gördüğümüzde Bu Toplumsal Yön Çok Daha Önem Kazanıyor.

1-(2)-247.jpg

Bu haber toplam 2522 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu