• BIST 85.310
 • Altın 248,536
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481
 • Trabzon 19 °C

Cinsel Sapkınlık Nedir?

Cinsel Sapkınlık Nedir?
Cinsel Sapkınlık Nedir?

Cinsel Sapkınlık Nedir?

Cinsel İstismar İle İlgili Oldukça Fazla Haber Duymaya Başladık. Ülkemizde Özellikle Kadınlara Yapılan Şiddet İle Birleşmiş Cinsel İstismar Hepimizi Tedirgin Etmekte. Peki, Nedir Bu Cinsel Sapkınlık? Psikiyatri N Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci Konu Hakkında Bilgiler Verdi.

Amerikan Psikiyatri Birliğini (APA)’ Nin Son Tanı Kılavuzuna (DSM-V) Göre Cinsel Sapkınlık Veya Bir Diğer Adı İle ‘Parafili’ Olarak Geçen Durumlar Ana Başlıkları İle; Gözetlemecilik Bozukluğu (Voyörizm), Göstermecilik Bozukluğu (Egzibisyonizm), Sürtünmecilik Bozukluğu (Frottörizm), Cinsel Mazoşizm, Cinsel Sadizm, Pedofili Bozukluğu, Fetişizm Bozukluğu, Karşıgiyim (Travesti) Bozukluğu Olarak Sınıflandırılmaktadır. Bu Durumlar Dışında Literatüre Her Geçen Gün Yeni Cinsel Sapkınlık Tanımları Eklenmektedir Ve Oldukça Sık Rastlanılmaktadır.

Ölülerden Cinsel Haz Duyma (Nekrofili), Hayvanlara Karşı Cinsel Haz Duyma (Zoofili), Yiyeceklere Karşı Cinsel Haz Duyma (Sitofili), Acıdan Cinsel Haz Duyma (Algolagnia), Kana Karşı Cinsel Haz Duyma (Hematolagnia), Hayaletlere Karşı Duyulan Cinsel Arzu (Spektrofili), Ayakkabılara Karşı Cinsel Arzu Duyma (Retifizm), Başka İnsanların Bedenlerine Zarar Verme Şeklinde Alınan Cinsel Haz (Pikerizm) Bunlardan Bazılarıdır.

18 Yaşından Önce Başlıyor!

Parafilileri Bir Başka Deyişle Cinsel Nesne Seçim Bozuklukları Olarak Adlandırabiliriz. Parafili Durumları Kültürlere Göre Değişebilmektedir. Bazı Cinsel Davranışlar Bazı Kültürlerde Sapkınlık Olarak Görülmeyebilir. Genellikle 18 Yaşından Önce Başlar Ve En Sık 15-25 Yaş Arasında Görülür. Erkeklerde Görülme Sıklığı Kadınlara Göre Daha Yüksektir. Parafilik Bozukluğa Sahip Olma Nedenleri Henüz Tam Olarak Bilinmemektedir.

Parafili Bozukluğuna Sahip Olan Kişiler Genellikle Bu Durumlar Dışında Doğal Yollardan Cinsel Uyarılma Yaşamakta Zorlanırlar. Dürtülerini Kontrol Etmekte Güçlük Çektiklerinde İse Ahlaki Veya Yasal Sorunlarla Karşılaşabilirler. Bu Tür Bir Soruna Sahip Kişi Başka Bir Canlıyı Rahatsız Etmese Dahi Kendi İç Dünyasında Haz Doyumu Noktasında Sıkıntılar Yaşayabilir. Cinsel Doyumu Sağlayabilmek Adına Vaktinin Önemli Bir Kısmını Bu Tür Cinsel Uğraşlara Verebilir. İlişkilerinde Ciddi İletişim Sorunları İle Karşılaşabilir. Bu Nedenle Parafililer Çoğu Zaman Bir Uzman Desteğine İhtiyaç Duymaktadırlar. Şizofreni, Bipolar Rahatsızlık, Madde Kullanım Bozuklukları Gibi Bazı Psikiyatrik Durumlarda Da Parafili Davranışları Görülebilir.

Cinselliğin Tabu Olarak Karşılandığı Dünyamızda Bu Tür Cinsel Düşünce Ve Davranışların Kişi Tarafından Bir Uzmana Dahi Bile Dile Getirilmesi Pek Kolay Olmayacaktır. Cinsel Fantezilerden Alınan Haz Beraberinde Dürtüsel Ve Kontrolü Zor Davranışları Getirdiğinde Sapkınlık Boyutuna Ulaşabilmektedir. Daha İleri Boyutlarda Başkasına Zarar Vermeye Kadar Gidebilmektedir. Parafilik Bozukluğa Sahip Kişiler Çok Nadiren Psikiyatriste Başvururlar. Genellikle Yasal Bir Yaptırımla Karşılaştıklarında Adli Bir Süreçte Psikiyatriste Götürülürler.

Bu Kişiler Yardım Talebinde Bulunduğunda Toplum Tarafından Yargılanabilmektedir. Bu Şekilde Bir Yaklaşım Tarzı Kişinin Yardım Talebini Sonlandırmasına Ve Eylemlerine Devam Edebilmesine Neden Olacaktır. Düşünün Ki Bir Dürtünüzü Kontrol Etmeye Çalışıyorsunuz Ve Bu Konuda Yardım İstiyorsunuz. Yargılandığınızı, Dışlandığınızı, Yardım Eli Uzatılmadığını Düşündüğünüzde Tek Kurtuluş Yolu Olarak Gördüğünüz Yardımı Alamadığınızda Dürtülerinizin Kontrolünü Ele Geçirebilme İmkanını Da Kaybetmiş Olursunuz Ve Bu Umutsuzluk, Dürtülerin Eyleme Geçmesi İle Sonuçlanabilir. Bu Tür Durumlar Yaşayan Kişilerin Öncelikle Bir Uzman Tarafından Değerlendirilmesi En Doğru Yaklaşım Tarzı Olacaktır.

Bu Kişiler Anlaşılamayacakları Veya Yasal Bir Sürece Dahil Olacakları Korkusu İle Psikiyatriste Başvurmayabilirler Fakat Bir Psikiyatri Hekimi Bu Tür Durumlarda Hastasını Ve Diğer İnsanları Koruyabilmek Adına Etik Kurallara Uygun Davranmakla Yükümlüdür. Bu Yükümlülük İle Tedavi Sürecini Başlatmak İçin Çaba Gösterecektir. Parafilik Bozuklukların Tedavisinde Öncelikli Yaklaşım Psikoterapi Teknikleri İle Olmaktadır. Uygulanacak Teknik Kişiye Ve Duruma Göre Değişebilmektedir. Özellikle Dürtü Kontrolü İle İlgili Sorun Yaşayan Kişilerde İlaç Tedavileri Etkili Olabilmektedir.

a-104.gif

Bu haber toplam 523 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu