• BIST 2.554,08
 • Altın 979.668
 • Dolar 16.6018
 • Euro 17.5756
 • Trabzon 19 °C

CHP 2015 Seçim Bildirgesini Açıkladı

CHP 2015 Seçim Bildirgesini Açıkladı

CHP 2015 Seçim Bildirgesini açıkladı

İşçi, işveren, memur, emekli, ev kadını hepinizi yürekten selamlıyorum. Hukuk alemine sanat dünyasına sesleniyorum gelin hep beraber yeni bir başlangıç yapalım.

'AÇLIK SINIRINDA 1 MİLYONDAN FAZLA İNSAN...'

- 13 yıl önce yoksullukla, yasaklarla mücadele edeceğiz dediler. 13'üncü yılın sonundaki tabloyu arz ediyorum... 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul, maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli, prim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen esnaf kardeşimiz, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan, esir alınmış hukuk sistemi...

'TÜRKİYE ORTA GELİR TUZAĞINA YAKALANDI'

- Milletin, polisle, hukukla, sporla, sanatla, kültürle, dinle imanla ve devletle arasını açtılar. En önemlisi milletin milletle arasını açtılar. Milletin komşularla arasını açtılar. En acı olanı 13 yılda geldiğimiz nokta Türkiye son 6 yıldır 10 bin dolar barajını aşamamış orta gelir tuzağına yakalanmıştır. Türkiye büyümesini sağlayamıyor.

4 AYAKLI STRATEJİ

- Bir seçim beyannamesinden ziyade vizyon belgesini milletimin önüne koyacağım. Onurlu, yükselen bir Türkiye, barış içinde yaşayan bir Türkiye nasıl olacak bunu anlatacağım. 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz.

Birinci olarak katılımcı demokrasiyi ve devletin hesap verilebilirliğini göreceksiniz. Hedefimiz Türkiye'yi 'İnsanı Gelişmişlik Endeksi'nde 69'uncu sıradan ilk 20'ye taşımak. Neden buradan başlıyoruz çünkü gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek durumundayız.

'SİYASİ AHLAK YASASINI ÇIKARACAĞIZ'

- Can ve mal güvenliği her şeyin önünde. Bunun güvencesi demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür. Maluk şüpheyle mal varlığına el konulur insanlar hapse atılırsa orda demokrasi yok demektir. Bu konuda ne yapacağız... Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız, siyaseti kirlilikten arındıracağız. Siyaset asla zenginleşme aracı olmayacak.

'YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ'

- İkinci olarak 12 Eylül'ün mirası olan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Milletin vekillerini liderler değil milletin kendi seçecek. Türkiye'de lider sultası olmayacak artık.

- Yurtdışı seçim çevresini getireceğiz. Bu vatandaşlarımız kendi milletvekillerini Maclis'e gönderecek.

'HSYK'YI İKİYE AYIRACAĞIZ'

- Gizli tanık uygulamasına son vereceğiz. HSYK'yı ikiye ayıracağız, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak... Ayrı bütçeleri olacak, Adalet Bakanlığı müsteşarının bu kurulları etkilemesini ortadan kaldıracağız.

'AVUKAT İLE SAVCI AYNI DÜZEYDE OTURACAK'

- Avukatları ve savcıları aynı düzeyde, karşılıklı oturtacağız.

- Medyayı özgür kılacağız, medya üzerindeki bütün baskıları kaldıracağız.

'PARLAMENTER SİSTEMİ GÜÇLENDİREREK DEVAM EDECEĞİZ'

- 200 yıllık parlamenter deneyimimizi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Parlamenmter sistemin aksaklığı olabilir, bunu yaratan sistemin kendisi değil bunu yaratmaya çalışanlardır.

'KÜRT SORUNUNU ÇÖZERSE CHP ÇÖZER'

- Kürt sorunu konusunda söylemlerinde en namuslu parti CHP'dir... Bu sorunu çözerse CHP çözer. 4 koşulu önünlerine koyduk 1- Samimi ve dürüst olacaksın. 2- Kişisel ajandan olmayacak 3- Millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksin 4- TBMM'ye bilgi vereceksin dedik, hiçbirine uymadılar.

- Stratejimizin ikinci ayağına geliyorum. Ekonomik olarak Türkiye'nin güçlenmesi gerekiyor. Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması gerekiyor. Rekabetçi olmak için cep telefonları gibi katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız. Bunu nasıl üreteceğiz? Cevap Türkiye'yi bilgi toplumuna taşıyacaksınız.

'YÖK'Ü KESİNLİKLE KALDIRACAĞIZ'

- 12 Eylül darbe ürünü olan YÖK'ü kesinlikle kaldıracağız. Üniversiteler üzerindeki vasayeti kaldıracağız. Bilgi üretecek üniversiteler. Her üniversite kendi yöneticisini kendi seçecek. Neden Cumhurbaşkanı seçiyor.

- Her yıl en az 15 bin üniversite mezununu yurt dışına doktoraya göndereceğiz.

'ZORUNLU EĞİTİM 13 YILA ÇIKACAK'

- Bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız.

'TEŞVİK SİSTEMİ SİL BAŞTAN DEĞİŞECEK'

- İş garantili eğitimi başlatacağız. Bütün OSB'lerde yatılı ilköğretim okulları olacak. Teşvik sistemini de sil baştan yenileyeceğiz. Bölgeselden çok sektörel teşvike ağırlık vereceğiz. Gerekirse firma bazında teşvik yapacağız. Yeter ki Türkiye'nin adımızı uluslararası arenada yükseltsinler.

KOBİ'YE SIFIR FAİZLİ KREDİ

- Vergi borcu olmayan sigorta prim borcu olmayan KOBİ'ler ödedikleri prim borcu kadar bir yıl boyunca sıfır faizli kredi alacak. Katma değeri olan ürün üretiyorlarsa daha büyük teşvik alacaklar.

- Yarattığımız refahı hakça bölüşeceğiz. Önce üreteceğiz sonra adam gibi bölüşeceğiz.

- 17 milyon yoksula sesleniyorum... Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 13 yıldır vicdansız bir büyüme ekonomisi yaşıyoruz. 17 milyon kişi 'Ben yoksul değilim' diyeecektir yaşanacak bir Türkiye'de.

Etiketler: , , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu