• BIST 1.087
 • Altın 449,352
 • Dolar 6,9493
 • Euro 8,1801
 • Trabzon 24 °C

Berber, Kuaför Ve Marketlerle İlgili Güncelleme

Berber, Kuaför Ve Marketlerle İlgili Güncelleme
Berber, Kuaför Ve Marketlerle İlgili Güncelleme

Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Önlemler…. Berber, Kuaför Ve Marketlerle İlgili Güncelleme

Sağlık Bakanlığı, Corona Virüs Tedbirleri Kapsamında Birtakım Önlemler Almaya Devam Ediyor.

Sağlık Bakanlığı, “Berber, Kuaför Ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler” Ve 20. Başlıktaki “Market Ve Süpermarketlerde Alınması Gereken Önlemler” Revize Edilerek Güncellendi.

İşte Alınması Gereken Yeni Tedbirler:

* Berber, Kuaför Ve Güzellik Salonlarında, İş Yeri Alanlarının Küçük Olması Ve Çalışma Koşulları Nedeniyle Müşterilerle Yakın Temas (1 Metreden Yakın, 15 Dakikadan Uzun) Söz Konusu Olabilir.

* Bu Nedenle Hem İş Yeri Çalışanı Hem De Müşteri, COVID-19 Salgını Süresince Geçerli Olmak Üzere Korunma Önlemleri Olarak Aşağıdaki Kurallara Uyulmalıdır. Her İş Yerinin Görünür Bir Yerine Önlemlerle İlgili Afişler (El Yıkama, Maske Kullanımı Ve İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar) Asılmalıdır.

* İş Yerine Yönelik Önlemleriş Yerinde Kalabalık Oluşmasını Engellemek İçin, Müşteriler Randevu İle Kabul Edilmelidir. Müşterilerin Randevu Saatinde Gelmeleri İstenmelidir.

* Randevu Sırasında Ateş, Öksürük, Burun Akıntısı, Solunum Sıkıntısı Bulguları Açısından Sorgulanmalıdır. Bu Belirtilerden Birini Tarif Eden, COVID-19 Tanısı Alan Ya Da Temaslısı Olanlara Randevu Verilmemelidir

* İş Yeri Girişinde Ateş, Öksürük, Burun Akıntısı, Solunum Sıkıntısı Gibi Belirtiler Gösteren, COVID-19 Tanısı Alan Ve Temaslısı Olanların İçeriye Alınmayacağını Belirten Bilgilendirme Yazısı Asılmalıdır

* Müşteri Tokalaşmadan Veya Herhangi Bir Şekilde Temas Etmeden Karşılanmalıdır.İş Yerine Maskesiz Kimse Alınmamalıdır. İçeride De Maske Kullanmaya Devam Edilmelidir. Kapı Girişinde Maskesi Olmayanlar İçin Mümkünse Maske Bulundurulmalıdır

* Müşteriye Olabildiğince Az Sayıda Personel İle Hizmet Verilmeli Ve Bunlar Kayıt Altına Alınmalıdır. Bu Uygulama, Müşterinin Ya Da Personelin COVID-19 Çıkması Durumunda Temaslı Taramasını Kolaylaştıracaktır.

* İş Yerinin Dışında Da Sosyal Mesafe Korunmalı, Kalabalık Olmasını Engelleyecek Önlemler Alınmalıdırş Yerinde Hizmet Verilecek Koltuk/ Birim Sayısı, Kişiler Arası Sosyal Mesafeyi Koruyacak Şekilde (Örneğin Koltuk Sayıları Azaltılmalı, Birer Koltuk Atlanarak Müşteri Oturtulmalı) Düzenlenmelidir

* İş Yerindeki Koltuk/Birim Sayısı Kadar İçeriye Müşteri Kabul Edilmelidir

* Müşteriler İşlem Esnasına Kadar Maske Kullanmalı, Ancak Yapılacak İşlemin Özelliğine Göre Kısa Süreli Maskeyi Çıkarabilir.İş Yerinde Müşteri Ve Çalışan Dışında Kimse Bulunmamalı, Misafir Alınmamalıdır.

* İş Yeri İçinde Su Ve Sabuna Erişim Kolay Olmalı Ve Burada Tek Kullanımlık Kâğıt Havlular Bulundurulmalıdır.» İş Yeri Girişinde Müşteriler Tarafından Kullanılmak Üzere El Antiseptiği Bulundurulmalı Ve Sürekliliği Sağlanmalıdır.

* Müşteriler, İş Yerine Girmesini Takiben Ellerini Yıkaması Ya Da El Antiseptiği Kullanması Konusunda Uyarılmalıdır.

* Damlacık Yoluyla Bulaşmayı Artırdığı İçin İş Yerinde Müşteriler Ve Çalışanlar Mümkünse Konuşmamalı, Yüksek Sesle Konuşmaktan Kaçınmalıdır.

* İş Yerinde Satışa Sunulan Şampuan, Kozmetik Gibi Ürünleri Mümkün Olduğunca Cam Veya Tezgâhların Arkasında Korumaya Alınmalıdır, Ortalıkta Bırakılmamalıdır.

* Müşterilere Hizmet Verilirken Mümkünse Su Hariç İçecek Servisi Yapılmamalıdır.

* İçeride Ortak Kullanım Amacıyla Gazete, Dergi Vb. Bulundurulmamalıdır.

Her Müşteri İçin Tek Kullanımlık Malzeme Kullanılmalı, Tek Kullanımlık Malzeme Sağlanamadığı Durumlarda Her Kullanım Sonrasında Tekstil Malzemeleri En Az 60 Derecede Yıkanmalıdır.

Kullanılan Aletlerin Üzerinde Kan Veya Sekresyon Yoksa, %70'lik Alkol İle Silinmelidir. Kullanılan Aletlerin Üzerinde Kan Veya Sekresyon Varsa, Ön Temizlik Yapıldıktan Ve Kuruduktan Sonra %70'lik Alkol İle Dezenfekte Edilmelidir.

Manikür, Pedikür, Epilasyon Gibi İşlemlerde Kullanılan Aletlerin Kişiye Özel Olması Sağlanmalıdır.

Kişiye Özel Alet Kullanımı Sağlanamadığı Durumlarda, Her Müşteriden Sonra Kullanılan Aletlerin Temizlik Ve Sterilizasyonu Sağlanmalıdır. Yapılan İşlem Eldiven Kullanmayı Gerektiriyorsa Tek Kullanımlık Eldiven Kullanılmalıdır.

Eldivenli Ellerle Çevreye Dokunulmamalıdır.

Fön Makinesi Mümkün Olduğunca Kullanılmamalıdır.

Fön Makinesi Gibi Yüksek Hava Akımı Yaratan Cihazları Kullanırken, Düşük Hızda, Yandaki Müşteriyi Etkilemeyecek Yönde Ya Da Diğer Müşterilerden Farklı Bir Alanda Kullanılmasına Özen Gösterilmelidir.

Saç Kesimi Esnasında Yüze Ve Baş Bölgesinde Kalan Kesilmiş Saçların Ve Kullanılan Araç Ve Gereçlerin Geçici Süreliğine Temizlenmesi İçin Kullanılan Ense Fırçasının Kullanımı Salgın Süresince Durdurulmalıdır.» Kasa Önünde Sıra Beklerken, Durulması Gereken Yerler Zeminde Sosyal Mesafeyi Sağlayacak Şekilde İşaretlenmelidir.

Müşterilerden Tercihen Temassız Olmak Üzere, Nakit Olmayan Ödeme Yapmaları İstenmelidir

Müşterilere Yönelik Önlemler

İş Yerinde Belirlenen Kurallara Uyulmalıdır.» Diğer Müşterilerle Aradaki En Az 1 M Sosyal Mesafeye Dikkat Edilmelidir.» Randevu İle Gidilmeli Ve Randevu Saatine Uyulmalıdır.

İş Yerinde Ağız Ve Burnu Kapatacak Şekilde Maske Takılmalı, Maske Nemlendikçe, Kirlendikçe Değiştirilmeli, El Antiseptiği Kullanılmalıdır.» İş Yerine Girdikten Sonra Eller Yıkanmalı Ya Da El Antiseptiği Kullanılmalıdır.

İş Yeri İçinde Gerekli Olmadıkça Yüzeylere Dokunulmamalı, Dokunulması Durumunda El Antiseptiği Kullanılmalıdır.

Yiyecek Ve İçecek (Su Hariç) Talebinde Bulunulmamalıdır. 2.4. Personeli Korumaya Yönelik Önlemler» Ateş, Öksürük, Burun Akıntısı, Solunum Sıkıntısı Gibi Belirtiler Gösteren, COVID-19 Tanısı Alan Ve Temaslısı Olan Personel Çalıştırılmamalıdır.» Ateş, Öksürük, Burun Akıntısı, Solunum Sıkıntısı Gibi Belirtiler Gösteren Personel Tıbbi Maske Takılı Olarak Sağlık Kurumuna Yönlendirilmelidir. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi Doğrultusunda Hareket Edilmelidir.

Çalışan Personelin Tümünün Kuralına Uygun Tıbbi Maske Takması Sağlanmalıdır.

Maske Islandıkça Ya Da Kirlendikçe Değiştirilmelidir.

Müşteri İle 1 Metreden Yakın Temas Olasılığı Olan Personelin Yüz Koruyucu Kullanması Sağlanmalıdır. Yüz Koruyucu Her Müşteri Sonrasında %70'lik Alkol İle Silinerek Tekrar Kullanılabilir.

Çalışan Personelin El Hijyenine Dikkat Etmelerini Sağlanmalıdır. Bunun İçin, Eller Sık Sık En Az 20 Saniye Boyunca Su Ve Sabunla Yıkanmalı, Su Ve Sabun Olmadığı Durumlarda Alkol Bazlı El Antiseptiği Kullanılmalıdır. Antiseptik İçeren Sabun Kullanmaya Gerek Yoktur, Normal Sabun Yeterlidir.

Personelin Dinlenme Alanlarında Sosyal Mesafenin Korunması Ve Maske Takılmasının Sürdürülmesi Sağlanmalıdır.Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu Ve Havalandırma

Temizlik Günlük Olarak Yapılmalıdır.

Merkezin Temizliğinde Özellikle Sık Dokunulan Yüzeylerin (Kapı Kolları, Telefon Ahizeleri, Masa Yüzeyleri, Koltuk Kolçakları, Kuaför Ve Berber Malzemeleri, Saç Yıkama Lavaboları Vb.) Temizliğine Dikkat Edilmelidir.

Her Müşteri Sonrasında Bu Yüzeyler Temizlenmelidir. Bu Amaçla, Su Ve Deterjanla Temizlik Sonrası Dezenfeksiyon İçin 1/100 Sulandırılmış (5 Litre Suya Yarım Küçük Çay Bardağı) Çamaşır Suyu (Sodyum Hipoklorit Cas No: 7681-52-9) Kullanılabilir.

Klor Bileşikleri Yüzeylerde Korozyon Oluşturabilir. Dayanıklı Yüzeyler İçin Kullanılması Önerilen Bir Dezenfektandır. Klor Bileşiklerinin Uygun Olmadığı Bilgisayar Klavyeleri, Telefon Ve Diğer Cihaz Yüzeyleri %70'lik Alkolle Silerek Dezenfeksiyonu Sağlanmalıdır.

Yer Ve Yüzey Dezenfeksiyonu İçin; Virüslere Etkinliği Gösterilmiş Etken Maddeleri İçeren Ve Sağlık Bakanlığı Tarafından Verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı' Bulunan Yüzey Dezenfektanları Kullanılabili

Çalışma Tezgâhları, Ekipmanları Ve Aletleri Düzenli Olarak Temizlenmeli, %70'lik Alkol İle Dezenfekte Edilmelidir.

Ödeme Terminali Sık Sık %70'lik Alkol İle Dezenfekte Edilmelidir.» Tuvaletlere El Yıkama Afişleri Asılmalıdır

Tuvalet Temizliği İçin 1/10 Sulandırılmış Çamaşır Suyu (Sodyum Hipoklorit Cas No: 7681-52-9) Kullanılmalıdır.

Tuvalet Ve Lavabolarında Sıvı El Sabunu, Kâğıt Havlu Bulundurulmalı Ve Bu Bölümlerin Temizliğinin Periyodik Olarak Yapılması Sağlanmalıdır.

Tuvaletlerde Kullanılan Bataryalar, Sabunluklar Ve Kâğıt Havluluklar Mümkünse Fotoselli Olmalıdır. El Kurutma Cihazları Çalıştırılmamalıdır.» Temizlik Yapan Personelin Maske Ve Eldiven Kullanması Sağlanmalıdır. Temizlik Sonrasında Personel Maske Ve Eldivenlerini Çıkarıp Çöp Kutusuna Atmalı, Ellerini En Az 20 Saniye Boyunca Su Ve Sabunla Yıkamalıdır.

Salon Ve Odalar Pencereler Açılarak Düzenli Bir Şekilde Sık Sık Havalandırılmalıdır.

Merkezi Havalandırma Sistemleri Bulunan Binaların Havalandırması %100 Doğal Hava Sirkülasyonunu Sağlayacak Şekilde Düzenlenmeli, Havalandırma Sistemlerinin Bakımı Ve Filtre Değişimleri Üretici Firma Önerileri Doğrultusunda Yapılmalıdır. Klima Ve Vantilatörler Çalıştırılmamalıdır.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Hazırlanan “Salgın Yönetimi Ve Çalışma Rehberi”Nde Yer Alan “COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”E Uygun Hareket Edilmelidir.

MARKET VE SÜPERMARKETLERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Market Ve Süpermarketler Sundukları Hizmet Ve Müşteri Kalabalığı Nedeni İle COVID-19 Yayılmasını Önlemek İçin Sosyal Mesafeyi Korumanın Zor Olabileceği Alanlardır. Müşteri Gereksinimleri Mümkün Olduğunca Telefon Ve İnternet Üzerinden Karşılanmalıdır.

Bunun Gerçekleştirilemediği Durumlarda Bir Seferde Daha Çok Gereksinim Karşılanarak Alışveriş Sıklığı Azaltılmaya Çalışılmalıdır. Market/ Süpermarketin Girişine COVID-19 Kapsamında Alınması Gereken Önlemlerle İlgili Afişler (El Yıkama, Maske Kullanımı Ve Market/Süpermarket İçinde Uyulması Gereken Kurallar) Asılmalıdır.

İş Yerine Yönelik Önlemler

İçeride Kalabalık Oluşmasını Engellemek İçin, Dış Kapıya İçeriye Girilmesini Engelleyecek Basit Bir Uyarıcı/Engelleyici Koyulmalıdır. Bu, Kapının Her İki Tarafından Tutturularak Asılabilecek Basit Bir Kırmızı Renkli Kordon Ya Da Şerit Olabileceği Gibi, Kasa, Plastik Duba Gibi Bir Blokaj Materyali De Olabilir.

Market/Süpermarketlerdeki Sorumlu Kişi COVID-19 Konusunda Soru Ve Endişelere Yanıt Verecek Bilgiye Sahip Olmalıdır.

Çalışanların İş Kıyafetleri Günlük Olarak Değiştirilmelidir.» Market/Süpermarket Girişinde Ve İçeride Müşteriler Tarafından Kullanılmak Üzere El Antiseptiği Bulundurulmalıdır. El Antiseptiğinin Doluluk Durumu Belirli Aralıklarla Kontrol Edilmeli Ve Boşalanı Yenisi İle Değiştirilmelidir. » Çalışan Ve Müşteri Dahil En Az 4 Metrekareye 1 Kişi Olacak Şekilde İçeriye Müşteri Alınmalıdır.

Giriş Ve Çıkışlar Kişilerin Birbirleriyle Temasını Engelleyecek Şekilde Düzenlenmelidir.

Market Ve Süpermarketlerin Dışında Sıra Oluşması Durumunda Sosyal Mesafenin Korunması Sağlanmalı, Kalabalık Oluşmasını Engelleyecek Önlemler Alınmalıdır. Gerekirse Sosyal Mesafeyi Sağlayacak Şekilde Zeminde İşaretlemeler Yapılmalıdır.

İçeride Sosyal Mesafenin Korunmasını Sağlamak Üzere Kalabalık Olmasını Engelleyecek Önlemler Alınmalıdır. Reyonlarda Bölgesel Kalabalık Oluşması Durumunda Müşteriler Uyarılmalıdır.

Ürünlerden Uygun Olanlar Daha Önceden Farklı Miktarlarda Paketlenip Satışa Sunulmalıdır.» Paketli Olmayan Ürünlere Müşterinin Dokunmaması Sağlanmalıdır.

Müşteri Ya Da Personel Açık Ürünleri Seçerken (Meyve/Sebze Vb.) Tek Kullanımlık Eldiven Kullanmalı, Her Kullanım Sonrası Eldivenler Çıkarılmalı Ve Kapaklı Çöp Kutusu/Çöp Torbasına Atılmalıdır.

Müşterilerin Ödemelerinde Tercihen Temassız Olmak Üzere Nakit Olmayan Ödeme Yapmaları Teşvik Edilmelidir.» Market/Süpermarketlerdeki Oyuncak Ve Oyun Alanları Kapatılmalıdır.

Kasa Önünde Sıra Beklerken Durulması Gereken Yerler Zeminde Sosyal Mesafeyi Sağlayacak Şekilde İşaretlenmelidir.» Kasalar Arası Mesafe, Ödeme Sıraları Arasındaki Sosyal Mesafeyi Koruyacak Şekilde Düzenlenmelidir.

Market Ve Süpermarket Giriş Ve Çıkışına Pedallı Ve Kapaklı Çöp Kutusu Konulmalı Ve Düzenli Olarak Boşaltılmalıdır.

b-496.jpg

Bu haber toplam 1991 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu