• BIST 107.529
 • Altın 271,007
 • Dolar 5,7111
 • Euro 6,3243
 • Trabzon 14 °C

Bakan Koca'dan 12 Bin Personel Alımıyla İlgili Açıklama

Bakan Koca'dan 12 Bin Personel Alımıyla İlgili Açıklama
Bakan Koca'dan 12 Bin Personel Alımıyla İlgili Açıklama

Bakan Koca'dan 12 Bin Personel Alımıyla İlgili Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019'da 29 Bin 689 Sağlık Personeli Alımı Olacağını Belirterek, "12 Bin Sağlık Personelinin Alımı, Bugüne Kadar Olduğu Şekliyle KPSS İle Olacak Mülakat Olmayacak. İkinci Etabı İse Yani 29 Bin 689 Sağlık Personelin Alımını Tamamlayacak Olan 17 Bin 689 Personeli De Muhtemelen Eylül-Ekim'de ÖSYM'nin Takvimine Göre Planlamış Olacağız." Dedi.

Bakan Koca, CNN Türk’te Hakan Çelik'in Sunduğu "Hafta Sonu" Programında Gündeme İlişkin Açıklamalarda Bulundu. 2019'da 29 Bin 689 Sağlık Personeli Alımı Olacağını Belirten Koca, "Bunun İlk Etabı Olarak 6 Bin 829 Hemşire, Bin Ebe Ve 3 Bin Sağlık Memuru Olmak Üzere Odyolog, Psikolog, Diyetisyen, Fizik Tedavi Gibi Alanlarda 12 Bin Personelin Alımı İçin Önümüzdeki Ay İlana Çıkılacak. Önümüzdeki Ay Olmasıyla İlgili Bütün Hazırlığımızı Yaptık, Kılavuz Hazırlığımız Bitti. ÖSYM'ye Gönderdik." İfadelerini Kullandı.

Bakan Koca, CNN Türk’te Hakan Çelik'in Sunduğu "Hafta Sonu" Programına Katıldı.

Sağlık Alanında Yerlileşme Ve Millileşmenin Önemine Değinerek Sözlerine Başlayan Koca, "Şu Anki Durumumuz İlaçta Yerlileşme Oranımız Yüzde 48, Yani Dışa Bağımlılığımız Yüzde 52. 2017'de Yüzde 46 İdi, 2018'de Yerlileşme Oranı Yüzde 48'e Çıktı. Cihazda Yerlileşme Oranımız Daha Düşük, Dışa Bağımlılığımız Yüzde 82 Oranında, Aşıda Yüzde 100'e Yakın, Tıbbi Malzemede De Yüzde 80'lere Yakın Dışa Bağımlılığımız Söz Konusu. Önümüzdeki Dönemde, İlaç, Tıbbi Cihaz Ve Aşıda Yerlileşmeyi Artıran Ve Dışa Bağımlılığı Her Geçen Gün Azaltan Bir Strateji Ve Yaklaşım İçerisinde Olacağız Ve Bu Konuda Son Derece Kararlıyız." İfadelerini Kullandı.

Dünyada Giderek Artan Ve Türkiye'de De Kısmen Görülen Aşı Reddiyle İlgili Açıklama Yapan Koca, Yerlileşme İle Birlikte Aşı Reddinin De Azalacağını Düşündüklerini Belirtti. Güncel Aşı Oranının Yüzde 96 Olduğunu Aktaran Koca, Bu Anlamda Şu An Herhangi Bir Tehlikenin Söz Konusu Olmadığını İfade Etti.

Bireysel İlaçlarda Malzeme Ve Cihazla İlgili Üniversitelerin Potansiyelini Ölçmeye Yönelik Bir Mekanizma Kurulacağını Duyuran Koca, "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Pazartesi Günü Bireysel İlaçla İlgili Bir Çağrıda Bulunacak. Bu Çağrıda, Ülkenin Birikimi Olan Üniversitelerimiz Dahil Olmak Üzere Kendi Geliştirdikleri Veya Geliştirme Potansiyeli Olan Belli Alanlar Belirtilerek Çağrıya Çıkılmış Olacak. Biz Burada İlaç, Malzeme, Cihaz Ve Aşıda Potansiyelimizi Görmek İstiyoruz." Diye Konuştu.

- "Aşının Yüzde 100 Yerlileşmesi Gerektiğine İnanıyoruz"

Aşı Konusunda Birçok Ülkeye Üst Düzey Ziyaretler Ve Görüşmeler Yapıldığını Belirten Koca, "Biz 2023 Yılına Kadar Aşıyı Yüzde 100'e Yakın Mutlak Yerlileştirmemiz Gerektiğine İnanıyoruz. Bunun İçin Önümüzdeki Ağustos Ayında Türkiye'de Üretilmesi Tamamlanmış Difteri, Tetanoz Aşısının Ruhsatı İlk Defa Verilmiş Olacak." Şeklinde Konuştu.

Tedavi İçin Yurt Dışına Çıkan Hasta Sayısında Azalma Olduğunu Kaydeden Koca, Şunları Söyledi:

"Küba’ya Aşı Ve Benzeri Yaklaşımlar İçin Bir Efsane Olarak Gidenlerin Olduğunu Biliyoruz, Mesela Akciğer Kanseri Gibi. Bununla İlgili Biz Verileri Net Bilmek İstiyoruz. Küba'dan Bir Ekip Türkiye'ye Çağrıldı, Onlarla Görüşmeler Yapıldı. Biz Yapılan Tedavinin Sonuçlarını, Klinik Araştırmalarını Net Bilmek İstiyoruz. Yapmak İstediğimiz, Bilkent Şehir Hastanesi'nde Olmak Üzere Birtakım Klinik

Araştırmaları Spesifik Bazı Hastalıklarla İlgili Küba İle İş Birliği İçerisinde Başlatmaktan Yanayız. Bununla İlgili Önümüzdeki Dönemde Açıklayacağız. Birtakım Araştırmaların Önünü Açmak İstiyoruz. Bilkent De Bu Anlamda Klinik Araştırma Merkezi Olarak Planlanacak."

HIV Ve AIDS Hastalarına Yönelik Tedavinin Ücretsiz Verildiğini Hatırlatan Koca, "Bütün Gebelerin Mutlak HIV Taramasını Yapan Olmak İstiyoruz. HIV Eskisi Gibi Tedavi Edilemeyen, Öldüren Bir Hastalık Olmaktan Giderek Çıktı. Özellikle HIV, AIDS İle İlgili İlaçları Türkiye'de Biz Bedava Uyguluyoruz, Vatandaşlarımız Bunu Bilsin, Ücret Alınmadan, Bilinen Hastalara Mahremiyet Çerçevesinde Ücretsiz Sürdürüyoruz. HIV Artık Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Noktasına Geldi. Yeni Nesil Ve Pahalı Olan Ancak Bizim Ücretsiz Olarak Uyguladığımız Tedavi Şeklinden Kaçınmamalı. Bu Konuda İlgili Merkezlerde Tedavilerini Ücretsiz Devam Ettirmelerini Önemsiyoruz." Dedi.

- "10'uncu Şehir Hastanemizi Bursa'da Açacağız"

Şehir Hastanelerini Çok Önemsediklerini Belirten Koca, "Özellikle Bulundukları Bölgede Sağlıkta En Üst Noktada Tedavinin Yapılabilir Olduğu Ve Hastanın Bir Başka İle Sevk Edilmeden Multidisipliner Bir Yaklaşımla Tedavisinin Yapılabildiği Son Sağlık Üssü Olarak Tanımlıyoruz. 9 Tane Şehir Hastanemizi Açtık, 10'uncu Hastanemizi İse 10 Gün İçerisinde Bursa'da Açacağız. Bin 355 Yataklı, Şehir Hastanemiz Hizmete Hazır Hale Gelecek. Burada Özellikle Şunu Yapmak İstiyoruz; Her İlde Sağlık Üssü Olabilecek, Adına Şehir Ya Da Bölge Hastanesi Diyebileceğimiz Hastane Yapılarını Oluşturup Ve Buraya Hastanın Geliş Mekanizmasının Da Şekillendiği, Buralardan Spesifik Özellikli Hizmetlerin Yapılabilir Olduğu Hastaneleri Hedefliyoruz 2023'e Doğru." Şeklinde Konuştu.

Şehir Hastanelerinde Memnuniyetin Hem Personel Hem De Hastalar Açısından Yüksek Düzeyde Olduğunu İfade Eden Koca, Eskişehir'de Memnuniyet Seviyesinin Yüzde 98'lerde, Elazığ'da İse Yüzde 99 Seviyelerinde Olduğunu Söyledi.

Hastane İçerisindeki Uzun Mesafelere Yönelik Yürüyen Merdiven Sayılarını Artırmaya Devam Ettiklerini Vurgulayan Koca, Golf Araç Sayısını Artıran, Ulaşımı Kolaylaştıran Bir Yaklaşım İçerisinde Olduklarını Kaydetti. Koca, 2023'e Kadar Hedeflerinin Toplam 44 Bin 404 Toplam Yatak Kapasiteli 32 Şehir Hastanesi Olduğunu Aktardı. Koca, Bütçe İçesinde Sağlığın Eğitimden Sonra İkinci Sırada Geldiğini Ve 2019 Yılında Sağlık Payının 157 Milyar Lira Olduğunu İfade Etti.

Koca, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

"Biz Kamuda Çalışan 625 Bin Toplam Sağlık Sektöründe Özel Dahil Olmak Üzere Çalışan 1 Milyon 25 Bin Sağlık Ordusundan Bahsediyoruz. İlgiyle Ve Sevgiyle Çalışan Sağlık Ordumuzu Önemsiyoruz. Sağlıkta Dönüşümü Ancak Personelimizle Yapabileceğimize İnanıyoruz."

- 12 Bin Personel Alınacak

2019'da 29 Bin 689 Sağlık Personeli Alımı Olacağını Belirten Koca, "Bunun İlk Etabı Olarak 6 Bin 829 Hemşire, Bin Ebe Ve 3 Bin Sağlık Memuru Olmak Üzere Odyolog, Psikolog, Diyetisyen, Fizik Tedavi Gibi Alanlarda 12 Bin Personelin Alımı İçin Önümüzdeki Ay İlana Çıkılacak. Önümüzdeki Ay Olmasıyla İlgili Bütün Hazırlığımızı Yaptık, Kılavuz Hazırlığımız Bitti. ÖSYM'ye Gönderdik." İfadelerini Kullandı.

Sağlık Bakanlığı'nın Bu Konuyla İlgili Bütün Çalışmalarının Tamamlandığını Kaydeden Koca, Konuşmasını Şöyle Sürdürdü:

"Özellikle Altını Çizerek Söylemek İstiyorum, 12 Bin Personelin Alımı Da Bugüne Kadar Olduğu Şekliyle KPSS İle Olacak. İkinci Etabı İse, Yani 29 Bin 689 Sağlık Personeli Alımını Tamamlayacak Olan 17 Bin 689 Personeli De Muhtemelen Eylül-Ekim'de ÖSYM'nin Takvimine Göre Planlamış Olacağız. Personelin KPSS İle Alımı Konusundaki Yöntem Daha Bir Hakkaniyetli Ve Bu Anlamda Başarıyı Endeksleyen Bir Yaklaşım Tarzı Olduğu İçin Bunu Devam Ettirmek, En Azından Hakkaniyetli Olma Noktasında Bu Yöntemin Daha Doğru Olduğunu Düşünüyoruz."

Koca, Yardımcı Sağlık Personeliyle İlgili Son Dönem Sayıca Giderek Artan Ama Nerede Kimlerin Çalışabilirliliğinin Net Olmadığını Bildiklerini Söyleyerek, "Bununla İlgili De Diyaliz Teknikerlerinin Nerede-Nasıl Çalışması Gerektiğiyle İlgili Bir Yönetmelik Düzenlememiz Oldu. Yani Daha Önce Hemşirelerin Özellikle Sertifikayla Devam Ettirdikleri Bu Hizmetleri, Diyaliz Teknikerlerinin Var Olduğu Bir Süreçte Öncelikle Diyaliz Teknikerlerinin Çalışmasını Belirten Bir Yönetmelik. Benzer Şekilde Diğer Yardımcı Sağlık Personeli İçin De Bu Yönetmelik Hazırlıkları Yapılıyor. Ağırlıklı Çalışanlarımızın Özellikle Mesleki Olarak Eğitim Aldıkları Alanla İlgili Yerlerde Çalışmasıyla İlgili Yönetmelik Çalışmalarımız Da Devam Ediyor." Dedi.

- "Bahar Projesi 4 İlde Devreye Girecek, 2023'e Kadar 40 Merkez Olacak"

Sağlığın Dijitalleşmesini Önemsediklerini Dile Getiren Koca, E-Nabız Sistemini 11 Milyon Kişinin Aktif Olarak Kullandığını Ve Sisteminin Dijitalleşmeye Verilen Örnek Anlamında İçişleri Bakanlığı İle Birlikte Yürütülen Çalışma Kapsamında "Doğum Bildirim Sistemi" İle Kimlik Belgesinin Ulaştırıldığı Takdirde, Devam Eden Çalışmaların Yıl Sonunda Bütün Türkiye'de Yürürlüğe Gireceğini, Bebeklerin Kimliğinin Evlerine Teslim Edileceğini Belirtti.

Obezitenin De Sağlık Bakanlığı Gündeminde Önemli Bir Alana Dahil Olduğunu Ayrıca Obezitenin Dünyanın En Büyük Ve Tehlikeli Bir Sorunu Olduğuna Dikkati Çeken Koca, "Çocukluk Çağı Döneminde 3'te 1'i Obez Veya Fazla Kilolu Olduğunu Biliyoruz Ve Birçok Hastalığı Tetikleyen Unsur Olduğunu Da Biliyoruz. Dolayısıyla Önümüzdeki Dönemde Bu Anlamda Obezite İle Mücadeleyi Çok Önemsiyoruz. Hareketli Yaşam Noktasında Son Derece Güçlü Bir Yaklaşım Sergilemeye Ve Bununla İlgili Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı İle De Diyalog İçerisindeyiz." Şeklinde Konuştu.

Koca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Koordinatörlüğünde Devam Eden "Bağımlılıkla Mücadele Kurulu"Nun, Geçtiğimiz Hafta Gerçekleşen Toplantısında Önemli Kararların Alındığını Söyleyerek, Şunları Kaydetti:

"Bağımlılıkla Mücadelede, Arındırma Ve Tedavi Boyutuyla Ortalama 30 Gün Hastalarımızı Tedavi Ediyoruz Ama Devamında Bu Hastalarımızın Yeniden Sosyal Yaşamında, Aynı Ortamda Tekrar Tedaviye Başladığını, Bu Oranın Da Önemli Olduğunu Ve Başarının Yüzde 25'lerde Olduğunu Biliyoruz. Biz Özellikle Yeni Dönemde, Dünyada Da Olduğu Şekliyle Tedavi Sonrası Rehabilitasyon Dönemini Son Derece Önemsiyoruz Ve Buna 'Bahar Projesi' Dedik. Bunu Özellikle Yataklı Kurumlarımızın Sayısını Da Önümüzdeki Dönemde Artırarak, Erenköy'de Başlattığımız Ve Şu An Tuzla'da Devam Eden 49 Yataklı Bahar Projemizi De Başlatmış Olduk. Bağımlılıkla Mücadelede, Arınma Ve Tedavi Sonrası Rehabilitasyon Döneminde Yeşilay İle Yakın İş Birliği İçerisinde, Bu Hastalarımızı Özellikle Hem Meslek Edindirme, Normal Hayata Kazandırma Anlamında Aileleriyle

Birlikte Sosyalleşmelerini Sağlayarak 6-9 Ay Merkezlerimizde Rehabilite Etmeyi Planlıyoruz. Bu Uygulamalarımızda Hiçbir Ücret Almıyoruz. Önümüzdeki Yıl, Bahar Projesi 4 İlde Devreye Girecek Ve 2023'e Kadar Bu Merkezlerimizin Sayısını 40 Merkeze Kadar Ulaştırmak İstiyoruz.

Şehir Hastaneleri'nin Devreye Girmesiyle Var Olan Eski Hastanelerimizin Bir Kısmını Yer Yer Bahar Projesi İçin Değerlendirmek İstiyoruz. Bu Anlamda Yapılan Çalışmalar Doğrultusunda Da Daha Hızlı Bir Bahar Projelerinin Devreye Girişi Söz Konusu Olacak. Yeşilay'ın Da Birlikte Koordine Ettiğimiz Benzer Çalışmaları Var, Bu Anlamda Merkez Sayılarını 2023'e Kalmadan Erken Dönemde Tamamlamayı Hedefliyoruz. (Bahar Projesi Çalışması) Sayının Artması, Rehabilite Edilmesi, Meslek Edindirme, Ayrıca İş Ortamı Sağlıyor Olmak. Erenköy'de Başlayan Ve İŞKUR İle Birlikte 22 Hastamızın 11'ini Kendi Hastanelerimiz Ve Kurumlarımızda İş İmkanı Sunduk, Çalışmaya Başladılar. Yani (Bahar Projesi) İş Ortamını Da Düzenleyen, Kapsamlı, Bütüncül Bir Yaklaşım Tarzı Olacak."

- "Türkiye'yi Sağlık Üssü Yapmak İstiyoruz"

Organ Nakli İle İlgili Veriler Aktaran Koca, "Avrupa'da Organ Nakli Sayımız Birinci Sırada. 2017'de Toplam 4 Bin 902 İken, 2018'de 5 Bin 600'e Yakın Organ Nakli Gerçekleşti. Dünyada Canlıdan Bağışın Daha Fazla Yapıldığı Ülke Türkiye. Yüzde 75'i Canlıdan, Yüzde 25'i Kadavradan. Hedef Her Geçen Gün Kadavradan Bağışın Da Artırılması Olmalı. Çünkü Şu An 26 Bine Yakın Organ Nakli İçin Bekleyen Hastamız Var." Dedi.

Sağlık Turizmini Önemsediklerini İfade Eden Koca, Konuşmasını Şöyle Tamamladı:

"Biz Türkiye'yi Aynı Zamanda Sağlık Üssü Yapmak İstiyoruz. Bunun İçin Uluslararası Hasta Hizmetleri Anonim Şirketleri Adı Altında, Dünyada Örneği Olmayan Bir Kamu Şirketi Oluşturuyoruz. Kamu Adına Çalışan Bir Şirketten Bahsetmiyoruz. Kamunun Dinamiklerini Bir Şekilde Sağlık Turizminde Daha Dinamik Tutan Bir Yapı Olsun İstiyoruz. Hem Özel Sektörün, Hem Üniversitenin, Hem Kamunun Potansiyelini Uluslararası Pazara Pazarlayan Güçlü Bir Merkez Olsun İstiyoruz.

Sağlık Ateşelerinin De Önemli Gördüğümüz Birçok Ülkede Olması Yönünde Bir Karar Aldık. Sağlık Turizmi Önemli, Hem Devletler Hem De Yarı Kamu Sigorta Şirketleriyle İlişkilerimiz Oluyor. Bu İlişkileri De Götüren Bir Yapıyı Oluşturmaktan Yanayız. Dünyada Sağlık Turizminden Pay Alan Ülkelerin Yapmadığı, Bizim Yapmak İstediğimiz, Önemli Ülkelerde Ve Şehirlerde Tanı Merkezleri Açmak İstiyoruz. Yani Tomografi Ve MR'ın Olduğu Özel Sektöre Açtığımız Hastanın Yerinde Görülüp Gerektiğinde Burada Tedavisi Yapılan Hastanın Orada Takip Edildiği Merkezler Açmak İçin Karar Aldık."

ayder-turizm-logo-koksal-071-247.png

Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu