• BIST 1.483
 • Altın 413,832
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Trabzon 7 °C

Bakan Akar Açıkladı: Terör Örgütü PKK 13 Vatandaşımızı Şehit Etti

Bakan Akar Açıkladı: Terör Örgütü PKK 13 Vatandaşımızı Şehit Etti
Bakan Akar Açıkladı: Terör Örgütü PKK 13 Vatandaşımızı Şehit Etti

Bakan Akar Açıkladı: Terör Örgütü PKK 13 Vatandaşımızı Şehit Etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara'da Gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı İle İlgili Açıklama Yaptı. Kontrol Altına Alınan Bir Mağarada Yapılan Aramalarda, Alıkonulan 13 Vatandaşın Naaşlarına Ulaşıldığını Belirten Akar, "Masum Ve Silahsız Vatandaşlarımızdan Birinin Omzundan, Diğer 12 Vatandaşımızın Başlarından Vurularak Şehit Edildikleri Tespit Edilmiştir. Böylece PKK’nın Kalleş Ve Cani Yüzü Bir Kez Daha Görülmüştür" Dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz Ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal İle Irak’ın Kuzeyi Gara Bölgesindeki Teröristlere Ait Hedeflere Yönelik Gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekâtı'nın Sevk Ve İdare Edildiği Sınır Hattındaki Harekât Merkezi'ne Gitti.

Harekâtı Gün Boyunca Harekât Merkezi’nden Takip Eden Bakan Akar, Faaliyetlere İlişkin Bilgi Aldı, Talimatlar Verdi.

“50’DEN FAZLA HEDEF BAŞLANGIÇTA HAVA HAREKATIYLA TAHRİP EDİLDİ”

Pençe Kartal-2 Harekâtı’ndaki Son Duruma İlişkin De Açıklamalarda Bulunan Bakan Akar, Şöyle Konuştu:

*PKK/KCK Ve Diğer Terörist Unsurları Etkisiz Hâle Getirmek, Hudut Güvenliğimizi Sağlamak Ve Daha Önce Güvenlik Nedeniyle Açıklanmayan, Teröristler Tarafından Kaçırılan Vatandaşlarımız İle İlgili İstihbaratı Teyit Etmek Ve Gerekli Müdahalede Bulunmak Maksadıyla; Uluslararası Hukuktan Doğan Meşru Müdafaa Haklarımız Doğrultusunda, Irak Kuzeyi Gara Bölgesinde 10 Şubat 2021'de ‘Pençe Kartal-2 Harekâtı’ Başlatılmıştır.

*Teröristlere Ait Barınak, Sığınak Ve Mühimmat Depoları İle Sözde Karargâh Yerlerinden Oluşan 50'den Fazla Hedef Başlangıçta Hava Harekâtı İle Başarılı Bir Şekilde Tahrip Edilmiştir.

“13 VATANDAŞIMIZIN NAAŞLARINA ULAŞILDI”

Hava Harekatını Müteakip Hedef Bölgesine Kara Unsurları Helikopterlerle İndirilerek Kara Operasyonunun Başlatıldığını Dile Getiren Bakan Akar, Şunları Söyledi:

*Kara Operasyonunun Başlangıcında 3 Kahraman Personelimiz Şehit Olmuş, 3 Personelimiz De Yaralanmıştır. Harekât Boyunca 3'ü Sözde Üst Düzey Yönetici Olmak Üzere 48 Terörist Ölü, 2 Terörist İse Sağ Olarak Ele Geçirilmiştir. Böylece Bilinen Toplam 50 Terörist Etkisiz Hale Getirilmiştir.

*Ağırlıklı Olarak Yerli Ve Millî Mühimmat Kullanılan Harekâtta Terör Örgütünün Söz Konusu Bölgedeki Varlığına Ağır Bir Darbe İndirilmiş Ve Bölge Kontrol Altına Alınmıştır.

*Pençe Kartal-2 Harekât Bölgesinde Faaliyetlerimiz Devam Ederken, Yoğun Çatışmaları Müteakip Kontrol Altına Alınan Mağarada Yapılan Aramalarda Alıkonulan 13 Vatandaşımızın Naaşlarına Ulaşılmıştır.

*Yapılan İlk İncelemede Masum Ve Silahsız Vatandaşlarımızdan Birinin Omzundan, Diğer 12 Vatandaşımızın Başlarından Vurularak Şehit Edildikleri Tespit Edilmiştir.

*Böylece PKK'nın Kalleş Ve Cani Yüzü Bir Kez Daha Görülmüştür. Sağ Olarak Ele Geçirilen İki Teröristin Verdiği İlk Bilgilerde İse Vatandaşlarımızın Mağaraya Yönelik Harekâtın Başlangıcında Sözde Mağara Sorumlusu Terörist Tarafından Şehit Edildikleri İfade Edilmiştir.

*Bu Arada Vatandaşlarımızı Şehit Eden Mağaradaki Teröristlerin Tamamı Etkisiz Hâle Getirilmiştir.

“ŞEHİTLERİMİZLE İLGİLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI”

Operasyonların Tamamlandığını, Kara Ve Hava Unsurlarının Üslerine, Kışlalarına Güvenle Döndüğünü Vurgulayan Bakan Akar, Şu İfadeleri Kullandı:

* Şehit Vatandaşlarımızla İlgili Adli İşlemler Malatya'da Başlatılmıştır.

* Asil Milletimizin Bağrından Çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, Ülkemizin Ve Milletimizin Güvenliği İçin Terörle Mücadeleye En Son Terörist Etkisiz Hâle Getirilinceye Kadar Azim Ve Kararlılıkla Devam Edecektir.

* Harekât Sırasında Hayatını Kaybeden Aziz Şehitlerimize Allah'tan Rahmet, Kederli Ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri İle Asil Milletimize Başsağlığı Ve Sabır, Yaralı Personelimiz İçin De Acil Şifalar Dileriz.

“ALÇAKLAR SİLAHSIZ MASUMLARI ŞEHİT ETTİLER”

Bakan Akar, Şöyle Konuştu:

* Son Derece Özel Ve Kritik Bir Harekât İcra Edildi. Gerçekten Önemli, Özel Bir Harekât Yapıldı.

* Çok Geniş Bir Alanı Kapsayan Zor Arazi Ve İklim Koşullarında Zor Bir Harekât Gerçekleştirildi. Harekâtla Bölgeye Yerleşen, Yeniden Yapılanmaya Çalışan Ve Bir Şekilde Hudutlarımıza, Güvenlik Güçlerimize Ve Halkımıza Saldırı Hazırlığında Bulunan Tüm Unsurlar Da Büyük Ölçüde Etkisiz Hâle Getirildi.

* Şu Anda 50 Teröristin Etkisiz Hâle Getirildiği Bilgisi Olmakla Beraber Aldığımız Çeşitli Duyumlar, İstihbarat Kurumlarımızın Çalışmaları Var.

* Onların Sonunda Etkisiz Hâle Getirilen Terörist Sayısının Çok Daha Fazla Olacağı Yönünde Değerlendirmeler Bulunmaktadır.

* Keşke 13 Vatandaşımızı Oradan Sağ Salim Çıkarabilseydik. Ancak Alçaklar, Caniler, Bu Silahsız Masumları Yaptıkları Katliamla Şehit Ettiler.

GÜLER: ÖNEMLİ TÜM HEDEFLERİN VURULMASI DA PLANLANMIŞTIR

Bakan Akar’ın Ardından Söz Alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler De, “PKK Terör Örgütü Unsurlarını Etkisiz Hâle Getirerek, Irak’ın Kuzeyinden Halkımıza Ve Güvenlik Güçlerimize Yönelik Terör Saldırılarını Bertaraf Etmek Ve Hudut Güvenliğimizi Sağlamak Maksadıyla Yaptığımız Bu Harekâtla Teröristlere Ait Barınak, Sığınak, Mühimmat Depoları, Karargâhları Ve De Mağaraların İmhası Planlanmıştır” Diye Konuştu.

Harekât Alanına İlişkin De Bilgi Veren Orgeneral Yaşar Güler, “Harekât Alanımız 75 Kilometre Genişliğinde Ve 25 Kilometre Derinliğinde, Bugüne Kadar İcra Ettiğimiz Harekâtların Hemen Hemen En Büyük Bölgesidir. Bu Geniş Bölgede Önemli Tüm Hedeflerin Vurulması Da Planlanmıştır” İfadesini Kullandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Direktifleri Doğrultusunda Harekâta İlişkin Bütün Unsurlar Tarafından Gerekli Hazırlıkların Uzun Süredir İcra Edildiğini Belirten Orgeneral Güler Şunları Söyledi:

* Haftanin’de, Hakurk Ve Diğer Bölgelerde Yaptığımız Faaliyetlerden Sonra Terör Örgütü Çok Sıkıştı Ve Bütün Ağırlıklarıyla Gara Bölgesine Yerleştiler.

* Kendilerini Burada Çok Emniyette Ve Rahat İçinde Olduklarını Düşünürken İşte Bu 75 Kilometreye 25 Kilometrelik Alanda Bu Faaliyeti İcra Ettik.

* Bunların Yanında Bir De 2015 Yılından Önceki Ortamda Kaçırılan Personelimiz Var. Bu Vatandaşlarımızı Da Çok Çeşitli Mağaralarda Saklayarak Kaçırmaya Çalıştılar.

* En Sonunda İstihbarat Kurumlarımızdan Aldığımız Bilgiler, Elde Ettiğimiz Bizim Kendi Özel Çalışmalarımız, Keşif Unsurlarının Çalışmaları Sonucunda Bunların Gara Bölgesinde Olabileceğine Dair Çok İyi Kanıtlar Bulduk Ve Bunların Üzerinde De Çalışmaya Başladık.

* Bu Alandaki Araziye Model Araziler Ve Tesisler Yaparak İlgili Birliklerimiz Bizzat Üzerinde Yoğun Çalışmalar Yaptılar.

“HAVA HÜCUM HAREKATIMIZI İCRA ETTİK”

Tüm Bu Çalışmaların Ardından Hava Harekâtının 10 Şubat Saat 02.55’te 41 Uçakla Bölgede Belirlenen Tüm Hedefleri Aynı Anda İmha Edecek Şekilde Başlatıldığını Aktaran Orgeneral Güler, “Bu Harekâtımıza Ayrıca Havadan İhbar Kontrol Uçağımız, Tanker Uçaklarımız, Destek Uçaklarımızla SİHA'larımız Da İştirak Etmiştir. Yine 10 Şubat Saat 04.55’ten İtibaren Kara Harekâtımız Başladı. Kahraman Unsurlarımızı Helikopterlerle Bu 75’e 25 Kilometrelik Alandaki Planlanmış Hedeflere İndirdik. Yaşanan İlk Temasta 3 Kahraman Silah Arkadaşımızı Şehit Verdik. 3 Personelimiz Yaralandı” Dedi.

Orgeneral Güler, Çatışmaların Harekâtın Birinci Ve İkinci Gününde De Aynı Şekilde Devam Ettiğini Belirterek Şu İfadeleri Kullandı:

* Üçüncü Gün Bu Mağaraya Geldik. Dere Yatağı Ve Her İki Yanında Yüzde 60 Meyilli Olan Ve Gerçekten Bu Bölgede Hava Kuvvetlerinin Görerek Ateş Etmesine Kesinlikle Mâni Bir Alanda Seçilmiş Bir Arazi.

* Mutlak Suretle Bu Yere Girmek İçin İlgili Unsurlarımızın Bizzat Karadan Gidip Oraya Girmesi Şarttı. Dolayısıyla Böyle Bir Yeri Seçmişler. Öncelikle Bu Her İki Tarafta Seçilmiş 3 Noktaya Helikopterlerimizle İndirme, Hava Hücum Harekâtımızı İcra Ettik.

3 GİRİŞ, 9 ODA VE 7 DEMİR KAPILI MAĞARA

Söz Konusu Mağaranın Özelliklerine İlişkin De Bilgi Veren Orgeneral Güler, Şunları Söyledi:

* Mağarada 3 Giriş, 9 Oda Ve 7 Tane De Demir Kapı Var. Ayrıca Mağaranın İçerisinde Sürekli Zikzaklar Var.

* Bazı Noktalar Da 1.20 Metre Yüksekliğinde, İnsanların Sadece Sürünerek Veya Çömelmiş Vaziyette Yürümek Zorunda Olduğu Bir Yapı Oluşturulmuştur.

* Belli Ki Uzun Bir Süre Çalışmadan Sonra Bu Mağara Meydana Getirilmiş. 3. Gün Akşamüstü Mağaradan Kaçmaya Çalışan Bir Terörist, Unsurlarımız Tarafından Yakalanmıştır.

* 4. Gün Yani Bugün Yine Aynı Noktadan Sabah Aynı Şekilde Kaçmaya Çalışan Başka Bir Terörist De Ele Geçirilmiştir. Bu Teröristler İçerde Toplam 8 Teröristin Olduğunu Açıklamıştır.

“TSK, GARA ALANINI ÖRGÜTE DAR ETMİŞTİR”

Harekâtın Sonucunda 48 Teröristin Ölü, 2 Teröristin Sağ Olmak Üzere 50 Teröristin Etkisiz Hâle Getirildiğini Açıklayan Orgeneral Güler, Şunları Kaydetti:

* Sonuç Olarak Gara Bölgesindeki Terör Yapılanmasını Bertaraf Etmek İçin Ayrıntılı Bir Planlama Ve Hazırlık Yapılmıştır. Yapılan Bu Hazırlığa Uygun Şekilde De Harekât İcra Edilmiştir.

* Özel Kuvvetlerimiz, Model Arazi Dâhil Yoğun Bir Eğitim Faaliyeti İcra Etmiştir Ve Yapmış Olduğu Bu Eğitimin De Faydasını Burada Bizzat Görmüştür.

* Hava Kuvvetlerimiz Mükemmel Şekilde Hedeflerin Tamamını Vurmuştur. Çok Ağır Zayiat Verdirilmiştir Ve Bundan Sonra Terör Örgütü Dün Olduğu Gibi Bundan Sonra Da Burada Kendini Artık Rahat Hissedemeyecektir. Bunu Da Bundan Sonra Onlara Her Gün Yaşatacağız.

* Tanker Uçaklarımız Aynı Şekilde Çok Başarılı Görev Yapmış. Yaklaşık 4 Gündür Süren Bu Operasyonda Sürekli Olarak Uçaklarımıza İkmal Yapmışlardır.

* Özetle TSK, Terör Örgütünün Kendisini Çok Emniyette Hissettiği 75 Kilometreye 25 Kilometrelik Gara Alanını Örgüte Dar Etmiştir.

1-(2)-220.jpg

Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu