• BIST 2.380,90
 • Altın 949.628
 • Dolar 15.927
 • Euro 17.0034
 • Trabzon 14 °C

Aytekin Semerci İle Yaptığımız Röpörtajın Tamamını Yayınlıyoruz

Aytekin Semerci İle Yaptığımız Röpörtajın Tamamını Yayınlıyoruz

2009 Yılında Gerçekleşen Yerel Seçimlerde MHP’den Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Seçilen Diş Tabibi Aytekin Semerci, 5 Yıl Boyunca Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in Söylemleri İle İcraatlarının Birbirinden Çok Farklı Olduğunu Söyledi.

Akçaabat Gündemini Yakından İlgilendiren Gelişmeleri Sadece Akçaabat’ın Sesi Haber Sitesine Anlatan Semerci’nin Röportajının Tamamını İlerleyen Günlerde Siz Değerli Okuyucularımızla Paylaşacağız.

Akçaabat Belediyesi MHP Meclis Üyesi Olarak 5 Yıl Boyunca Görevini Sürdüren Aytekin Semerci Özellikle Akçaabat Belediyesi Başkanı Şefik Türkmen’in Son Meclis Toplantısındaki Çıkışı Akçaabat Gündemine Bomba Gibi Düşmüştü.

Bu Gelişmeler Üzerine İş Yerine Giderek Bizlere Açıklamalarda Bulunan Aytekin Semerci’nin Röportajının Başlangıcından Bir Bölümünü Sizlerle Paylaşıyoruz.

“2009 Yılında İlk Seçildiğimizde İlk Meclis Toplantımızda Sayın Başkan Güzel Bir Konuşma Yaptı Konuşmasında ”Burada Parti Gözetmeyeceğiz, Akçaabat İçin Buradayız Hepiniz Benim İçin Aynı Değerdesiniz ”Tabi Bizde Sevindik Fakat Bu Sözün Arkası Hiçbir Zaman Dolmadı. Sadece O An Söylendi.

Ondan Sonraki Konuşmaları Ve Kararlarının Hepsinde, Sonradan Osman Birinci Ak Parti Meclis Üyeliğinden Ayrıldı Ama Rakam 11’e 4’dür.Ben Oraya 11’e 4 Meclisi Diyorum.11 Ak Parti Meclis Üyeleri 4 Tanede Mhp’ Li Meclis Üyeleridir.

Her Kritik Oylamada 11’e 4’tür.Her Kritik Kararda Ak Parti Kendi Arasında Toplantı Yapmıştır Hiçbirine Mhp Veya Meclis Üyelerinin Diğerleri Davet Edilmemiştir.

-Davet Edilme Mecburiyeti Varmıydı?

Başkanın Bu Konuşmasının Arkasından Evet. Biz Şöyle Düşünüyoruz ‘Sizin Fikriniz Nedir? Gibi Kanuni Olarak Belki Değil Ama Bu Sözü Söyledikten Sonra Ya Bakın Arkadaşlar Biz Böyle Düşünüyoruz. Bir İstişare Yapalım Deyilmemiştir. Bunu İçinde MHP’de Vardır.

-Yenimahalleliler Mağdur Edilmiştir.

Yenimahalleliler Konusunda Da Şöyle Bir Sorunumuz Vardı. O İnsanlar Bana Göre Mağdurdur. Neden Mağdurdur? Aynı Uygulamada Bir Kısım İnsan Para Alıyor Bir Kısım İnsan Alamıyor. Urada Başkanın Yapması Gereken Şey, Belki Yetkisi Yok Ama Para Alamayan İnsanların Almasını Sağlamak. Çünkü Buranın Başkanı O İnsanların Hakkını Savunması Gerekiyor. Biri Alırken Diğeri Neden Alamıyor? Bu Tavır Hiç Sergilenmemeli. Gitsinler Mahkemeye Versinler.3 Sene Önce Söylediği Sözdür ‘İki Sene Sonra Bakarız ’Geldi İki Sene Sonra Biz Her Toplantıya Birilerinin Tacizi Altında Girmek Zorunda Mıyız? Gergin Girmek Zorunda Mıyız? Adamlar Sürekli Gelip Bir Talepte Bulunuyorlar. Ben O Zaman Da Bir Teklif Getirdim. Dedim Ki Bu Adamlara Akıl Verenler De Gelsin. Belediyenin Hukukçuları Gelsin Biz Güvendiğimiz İnsanları Çağıralım Oturalım Sorularımızı Soralım, Onlar Sorsunlar, Onlar Anlatsınlar, Biz Cevap Verelim Veya Bizim Hukukçular Güvendiğimiz Kişiler, Sonra Bakalım Bu İş Oluyor Mu Olmuyor Mu? Sokma Akıllarla Gitmesin Bu İşler. Sonrada Ortaya Bir Karar Çıksın Bunu Herkes Kabul Eder Zaten. Hiç Ciddiye Alınmadı. Neden? Çünkü Bunu Söyleyen MHP’li Aytekin Semerci.

-Ciddiye Almayan Kimdi? Kimlerdi?

Belediye Başkanı Şefik Türkmen Ve Ak Parti Grubu. Bunu Mecliste Söyledim Bunu Yapmalısınız Dedim.

-Görüşünüze Nasıl Karşılık Aldınız?

Dinlediler Ama Karşılık Bulmadı. Evet, Doğru Öyle Yapalım Değilmedi. Buna Yenimahalleliler De Şahittir. Ben Hiçbir Zaman Onlara Oy İçin Veya Herhangi Bir Şey İçin Yaklaşmadım. Ben Sizin Mağdur Olduğunuza İnanıyorum Ama Karşılığınızı Da Alacağınızı Düşünmüyorum. Dedim.

-Ak Parti’li Meclis Üyelerinden Sizin Gibi Yenimahallelerilerin Mağdur Olduklarına İnananlar Oldumu?

Tabi. Sadece Kemal Duran Oldu. Onlar İçin Uğraştı. Birebir Konuştuğumuzda Hepsi Bu İnsanlar Mağdur Ama Nedense 11’e 4 Orada Da Hep Geçerli Oluyor.

Şimdi O Günkü Tepkimin Sebebi Şu. Toplantı Saat 14.00 De. Biz 14.00’de Orda Olduk. Saat 14.50 Başkan Hala Gelmedi. Biz Orda O İnsanlar İle Oturuyoruz. Bir Sürü Emniyet Mensubu Özel Güvenlik Gibi Bir Yığın İnsan Var. İnsanlar Bizi Sürekli Taciz Ediyor. Niye Başkan Gelmiyorsun? Gel Karşılaş Yüzleş Açıkla İzahat Et İkna Et. Burada Sadece Seçimi Düşünmeyelim. Orda O Kadar İnsan Var Ve Mağdur Olduklarını Düşünüyorlar. Bu 3-4 Yıldır Devam Ediyor.

-Başkan Meclis Toplantısına Gelmektense Ak Parti Grubunu Kendi Odasına Çağırdı.

Biz Orda Otururken Akp Grubunu Aşağıya Kendi Odasına Çağırdı. Kendi Aralarında Orada Bir Karar Aldılar. Biz De Meclis Üyesiyiz. Bizi Neden Almıyorsun Çağırmıyorsun? Bana Neden Adam Gelip Diyecek Siz Ne Biçim Muhalefetsiniz? Neden Bu Kadar Pasifsiniz? Benim Kişiliğimle Mi Oynuyorsunuz Siz? Biz Sizi Rencide Etmiyoruz Ki. Aleyhinizde Konuşmuyoruz Ve Size Destek Veriyoruz. Yani Mümkün Olduğunca İnsanlarla Karşı Karşıya Kalmayın İstiyoruz.

-Başkan Daha Sonra Meclis Toplantısını Açtı

Sonra Başkan Geri Geldi. Geri Geldiğinde Gündemi Okudu, Sonra Öneride Bulundu. Gündem Dışı, Dedi Ki “Oturumun Kapalı Olmasını İstiyorum”. Oylamaya Sundu, Kabul Edenler Dedi,10 Kişinin Eli Havada. Kabul Etmeyenler Diye Sormadı Bile. Oy Çokluğuyla Kabul Edilmiştir Dedi. Ben Ona Tepki Gösterdim. Ben Kukla Mıyım Orada? Olur, Mu Böyle Şey? Kabul Etmeyenler Diye Sormadı Bile. Ben Ona Tepki Gösterdim. Dedim Ben Kabul Etmiyorum. Oda Etmeyebilirsin Dedi. Sizin Dediğiniz Gibi Değil Dedim Ben Bu Meclisin İradesinde İnanmıyorum Artık. Çünkü Adil Değilsin, Bizi Neden Meclis Toplantısı Öncesi Ak Partilileri Çağırdığınız Gibi Aşağıya Çağırmıyorsunuz? Biz Konuşalım Tartışalım Dışarıya Çıktığımızda Veya İnsanlar Kabul Edilmediğimizi Ellerimizi Havaya Kaldırdığımızda Görsünler.

-Bir Başkan Böyle Bir Gafı Nasıl Yapar

O Tecrübede O Kadar Başkanlık Yapmış O Ortamlara Girmiş Bir İnsanın Böyle Bir Gafı Nasıl Yaptığını Da Ben Anlayamıyorum. Bizi O Duruma Sokmamalıydı. Benim Orada En Büyük Tepkim Oydu Ama Bu Tepkinin Birikmişliği Var Arkası Var. Yani Her Kararda Sadece Ben Biliyorum. Ben 4 Dönemdir Buradayım Ben Biliyorum Ki Bu İnsanlar Beni Seçiyor Diyor. Ya Olabilir Tabiki. O Kadar Bilgiye Tecrübeye Sahipsiniz. Bizim De Bildiklerimiz Var. Bizim De Paylaşmak İstediklerimiz Var. Bize Bizlere Hiç Fırsat Vermedi

- Şefik Türkmen Hakkında Nasıl Bir Profil Çizersiniz?

Kişisel Olarak Kendisi İle Hiçbir Şeyim Yok. İyi Bir İnsan Olduğunu Da Düşünüyorum Ama Herkesin Kabul Gördüğü Bir Huyu Var. Tek Adam, Ben Bilirim Benim Dediğim Olacak Veya Ben Çok Tecrübeliyim Daha Doğrusunu Bilirim, Genelde Şeyi Bu. Benim Birkaç Tane Sorum Oldu Kendisine. Cevabımı Da Alamadım.

-Şefik Türkmen’e Soru Sordum Cevaplarını Alamadım

Şöyle Bir Sorum Oldu. Otopark Verilirken Yol Kenarları Ben Karşı Çıktım. Niye Karşı Çıkıyorsunuz Diye Sordular. Bende Dedim Ki Bunun Uygulamasını Biz De Biliyoruz Araştıralım Ve Araştırdık, Akçaabat’ta Çok Uygun Olduğunu Düşünmüyoruz Yol Kenarlarının Otopark Olması. Zaten Bizim Bir Trafik Sorunumuz Var. Buraları Park Alanı Yapmayalım. Park Yapılmayacak Şekilde Düşünelim Dizayn Edelim Ki Trafik Daha Rahat Aksın. Âmâ Hayır. Sebata Katkı Olsun Diye Biz Burayı Park Yapalım. Biz Dedik Ki Bunun Uygulamaları Nerede Var? Rize De Var.1 Sene Sonra Adamlar Pişman Oldu. İptal Etmeye Kalktılar. Düşmeyelim O Tuzağa Bu Denenmiş Olmamış. Olmayacak Burada. Âmâ 11’e 4 Kuralı Gene Aynı Şekilde Orada İşledi.

-Hiçbir Önerimiz Dikkate Alınmadı

Yani Biz İsmen Orada Olduk Ama Hiç Bir Düşüncemiz Dikkate Alınmadı. İlk Başta Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in İlk Meclis Toplantısı Açılış Töreninde Söylediği O Sözün Nedense Arkası Hep Boş Kaldı. Ben Yine Bir Soru Sordum. Dedim Ki Bana Türkiye’de Bir Örnek Gösterin Tekel Binası İçin. Altı Tekstil Atölyesi Üstü Otel. Var Mı Böyle Bir Proje. Nasıl Bir Şey Bu? Kimi Yatıracaksınız Kaldıracaksınız Orada? Altta Adam Dikiş Dikecek Üstte Otel Olacak. Niye Otel Oluyor Burası? Yani Turizm Kapsamına Girsin. Girsin İlçeden Teşvik Kalksın Yazık Günah Değil Mi? Burada Bizim Esnafımız 5 Bin Lira 10 Bin Lira Kira Ödüyor. Belki De Akçaabat’ın En Gözde Yeri Tekel Binası. İhtiyacın Olduğu Zaman Başka Şekilde Kullanırsın. Bunun Gibi Bir Çok Örnek Var. Veya Pazar Yeri. Atıl Şekilde Duruyor. Yani Ben Öyle Bir Pazar Yeri De Görmedim. Çözümü De Çok Kolay Ama Berbat. Biz Bunları Hep Söyledik Ama Dışarıda Anlatmadık. Hiç Anlatmadık. Kimseyi Üzmek Ezmek Gibi Girişimlere Girmedik Hep İyi Niyetli Olalım Dedikse De Başkan Tarafından Hiçbir Önerimiz Değer Bulmamıştır.

-MHP Meclis Üyeleri Olarak Meclise Kaç Öneri Sundunuz?

 MHP Olarak Benim 14 Tane Benim Listelediğim Öneri Var Ve Karşılık Bulamadığım. Mesela Balıkhanenin Yeri, Temel Aslan Sitesinde Yapılan Yeni Bina, Sivriburun İle İlgili, Ortamahalle Evleri İle İlgili Yani Şu An Akçaabat’ta Kritik Olan Her Şey İle İlgili. Bir Örnek Veriyim; Akçaabat’ta Dikine Bir Bulvarımız Yok. Çok Önemli. Akçaabat’ın Çok Ciddi Bir Trafik Sorunu Var. Ne Yayanın Yürüyebileceği Bir Yol Var Nede Arabaların Gidebileceği Yol Var. Herkes Birbirinin Hakkına Tecavüz Ediyor. Eğer 20 Sene Yâda 4 Dönem Bir Yerde Başkanlık Yapmışsanız Bu Sorunların Bitmiş Olması Gerekiyor.

-Belediye Borçsuz Olabilir, Benim İçin Hiçbirşey İfade Etmiyor.

Belediyenin Borcu Olmayabilir. Benim İçin Hiçbir Şey İfade Etmiyor. Âmâ Şu Arkada Yapı Kredi’nin Oradaki Yolun Çoktan Açılmış Olması Gerekiyordu. Orada 400-500 Bin Lira Birine Vermemek İçin Yıllardır İnsanları Bu Trafiğe Mecbur Bırakıyorlar. Akçaabat’ı Neden Büyütmüyorsunuz? İnadınız Kime? Evet, Belki 100-200 Bin Lira Fazla Para Vereceksiniz. Adam Belki Hakkından Fazlasını Alacaktır Ama O İnsanlar Zaten Rencide Edecektir Hakkını Verecektir.10 Sene Önce O Yolun Açıldığını Düşünsenize Bugün, Beşikdüzü’nün, Vakfıkebir’in Dikine Bulvarı Var, Bizim Yok. Daha Bunun Gibi Birçok Önerimiz Oldu. Teleferik Olsun İstedik. Teleferiği Yapacak İnsanı Bile Bulduk. İstedik Ki Burada Birşey Olsun. Tamam, Sivriburuna O Kadar Para Yatırdınız, Bana Göre Yanlış. Evet Güzel Bir Tesis Ama Akçaabat’ın Daha Acil İhtiyaçları Var. Yapılması Gereken İşleri Var.

-Açıklamalarımı Daha Önce Hiçbir Basına Yapmadım

Başkanın Çok Övündüğü Şey Var, Çok Kızıyorum Çok Üzülüyorum. Bizim Kanalizasyon Sularını Temizleyen Katı Atık Temizleme Yeri Ünitemiz Var. İnanırmışsınız Başkanın Övündüğü Kanalizasyon Arıtma Tesisi Çalışmıyor. Sadece Fiziksel Olarak Orada Duruyor. Akçaabat Belediyesine Ait Olan Katı Atık Tesisi %10 Kapasite İle Çalışıyor.%90’ise Temizlemiyor Bunu Başkanın Kendisi De Biliyor. Âmâ Anlatınca Bölgede Sadece Bizim Katı Atık Tesisimiz Var Diye Övünüyor.%10 Kapasite İle Çalışan Tesis Ne Yapıyor, İşte Tesise Gelen Katı Atığın Üzerindeki Pisliklerini Alıyor O Kadar. Bu Vahim Durumu Başkan Övünerek Anlatıyor. Ben Yaptım Gibilerinden.

-Aytekin Semereci’den Çok Önemli Soru?

Ben Soru Soruyorum, Akçaabat’ın Nüfusu Trabzon’u Şekillendirecek Kadar Bir Giresun’dan Fazla Bu Güce Sahip Olmasına Rağmen Akçaabat Hangi Yatırımı Almış? 20 Senedir Akçaabat Bir Tane Yatırım Almamış. Buraya Turizm Şehri Diyorsunuz, Modern Diyorsunuz. Bir Tane Beş Yıldızlı Oteliniz Yok. Kimi Getireceksiniz Buraya? Turizm Şehriymiş, Modern Şehirmiş.. İşte Trafiğin Hali, İşte Benim Muayenehanemden  Baktığımız Manzara.. Kime Ne Anlatıyorsunuz? Ne Değişimi Yaşamış Akçaabat? Ben Geldiğimde Belediye Maaş Veremiyordu Şimdi Maaş Veriyor. İşte Belediyenin Borcu Yok. İyi Niyetli Olarak Evet Güzel.. Ama Bir Şey İfade Etmiyor.

-Argemiz Yok-1970’li Yıllardan Akçaabat Daha Sosyaldi

Toplumsal Hiçbir Projemiz Yok. Top Oynayacak Çocuklarımızın Yeri Yok. Sahil Diye Bir Yer Yapılmış Yazın Yürümeye Yeriniz Yok. İnsanlar Orada Dinleniyor Mu? Hayır. Gürültünün, Hengamenin İçinde Orada 1,5 Km’lik Bir Alanda Bütün Akçaabat’ı Sıkıştırmışsınız Oraya. Modernlik Böyle Değil Ki.. Hani Basket Sahaları? Hani Tenis Skortları? 1970’lerde Burada İnsanların Kürek Takımları Vardı. Yüzme Müsabakaları Düzenleniyordu. Daha Sosyal Ve Daha Mutluydular. Akçaabat Hep Geriye Gitmiştir. Hiç İleriye Gidememiştir. Hep Kukla Olmuştur. Bugün Bütün Dünya Ticaret Merkezi, Hayri Gür Bütün Ekonomik Değeri Olacak Şeyler Hep Trabzon’un Doğusuna Yapılmıştır.

-Neden Acaba?

Akçaabat Sahipsiz Bundan Dolayı. Yani Çok Önemli Bir Bürokratı, Çok İyi Bir Vekili Mustafa Cumhur Hani Ben Çok Tanımıyorum Ama Belli Ki Buraya Katkısı Olmuş. Birçok Yerden İsmini Duyuyoruz. Benzeri İnsanlar Yok. Olmadığı İçin Sahipsiz. Bugün Bizim Sebatspor Dediğimiz Takım Bile Amatörde Oynayan Bir Takım Haline Gelmiş. Burada Belediyenin De Bir Sorumluluğu Var. Futbol Bizim İçin Önemli, Değerli. 1923 Kuruluşlu Bir Takım O. Yani Birçok Konuyu Üst Üste Koyduğunuzda Ben Başkanın Bu Konudaki Yaklaşımlarını Beğenmiyorum.

-Şefik Türkmen Spor’u Sevmiyor ki

Şu Dolgu Yerinden Sebat’a Bir Verelim Tesisleşsin. Aslında Ona Geliyor Bu Tür Öneriler, Teklifler Ama Değerlendirmiyor. Çünkü Sporu Sevmiyor. O Sevmeyince Zannediyor Ki Akçaabat’ta Sevmiyor.. Sen Sevmeyebilirsin Ama Bunu İhtiyaç Hisseden, Bunu Zorunluluk Gören İnsanlar Var. Üst Üste Koyduğunuzda Aslında Birçok Konuda Dertli Yani.. Hep Geriye Gitmiş Akçaabat Hiç İleri Gitmemiş. Bir Şeyler Yapılmamış. Bunlar Muhalefet Bir Biçimde Söylemiyorum. Hissettiğim İçin Söylüyorum. Akçaabatlı Olduğum İçin Söylüyorum.

-Akçaabat’ın Her şeyden Önce Her şeyin En İyisine mi Layık Olduğunu Söylüyorsunuz

Benim Dedemin 150 Yıllık Evi Burada Duruyor. Aile Sıra No 10. Köyüm Yok. Kendimizi Bildik Yani. Babam, Dedem Akçaabat’ın Mahallesinde Yetişmiş İnsanlarız. Buranın Kültürünü, Sorumluluğunu Taşıyoruz Üzerimizde. Tabii Ki Bir ‘’Akçaabatlılık’’ Kavramımız Var. Sahipte Çıkıyoruz. Hizmet Etmek İstiyoruz.. Ediyoruz Da Mesleğimizle Düşüncelerimizle Ama Bunlarında Gerçekleştiğini Görmek İstiyoruz. Gerçekleşmediğini Görünce De Üzülüyorum.

-Yapılan Üstgeçitler Çok Yanlış

Yapılan Şeylerin Farkındasınız, Üst Geçitlerin.. Niye? Yolun Ortasına İki Tane Bacak Koyulmuş İki Kişi Yan Yana Yürüyemiyor Özellikle Merkez İlkokulunun Oradakinde.. Şimdi Bunları Nasıl Modernlikle Bir Araya Getirebiliyorsunuz. Bunu Nasıl Hizmet Olarak Koyuyorsunuz? Kaş Yaparken Göz Çıkarmak Daha Başka Bir Şey Yani. Hele Bugün Salı Gidin Bakın Oraya Yani Yürüyemiyorsunuz. Araba Yoluna Çıkıp Dönüyorsunuz. Adam Sergisini Açıyor.. Oradakiler Acaba Merkez İlkokulu’nun Bahçesine Konulup Engellenir Ama Yapamaz. Niye Yapamaz?

-Şefik Türkmen’in Kurumlar Arası İlişkisi Yok

Başkanın Çünkü Kurumlar Arası İlişki De Yok. Birçok Yerle Kaymakamla Problemli, Belki Milli Eğitim İle Biraz Daha İyi Son Dönemlerde. Emniyet İle Problemli Sorunlu Aslında Bunların Arasında Halkın Seçtiği Adam Belediye Başkanı. En Sıcak Onun Olması Gerekiyor. Bağdaştırıcı Olması Gerekiyor, Talep kar Ve İstediğini Halkı İçin Alması Gerekiyor. Biz Soruyoruz ‘’Ya Başkan Trafik Sorununu Çözemedin’’ Çözemezsiniz. Niye Çözemedik? Herkes Arabasıyla Geliyor. Ee Ne Yapacak Bu Millet? Gelmesin Arabasıyla. Ne Yapacak? Evin Önünde Bıraksın Yürüme Gelsin. Şimdi Bu Anlayışla İnsanlara Nasıl Hizmet Edeceksin Sen? Yani Bu Hizmet Mi? Ben Gerek Görmüyorum Sen Öyle Deyince Deyince Mesela İnsanlar Arabasını Bırakıp Geliyor Mu? Sorunu Çözmüş Mü Oluyoruz? Hayır  Çözemiyoruz..

-Eteğimdeki Taşları Dökmeme Vesile Olduğunuz İçin Sizlere Teşekkür Ediyorum

Tabii Size De Teşekkür Ediyorum Bana Bu Fırsatı Verip, Eteğimdeki Taşları Döküp En Azından Dört Beş Sene Meclis Üyeliği Yapmış Olmam Bu Benim Akçaabat’a Hizmetim. Şefik Türkmen’in Kurumlar Arası İlişkileri İyi Değil. Halkla İlişkileri Zaten İyi Değil Ki Kendisine Vatandaşlardan Tepki Var. Benim Kişisel Olarak Kendisiyle Bir Sorunum Yok. Ama Eleştirdiğim Yönleri Var. Dürüst Biri Olabilir Ama Vizyonu Akçaabat İçin Tamamladı. Akçaabat Bugün Birçok İlden Daha Etkin Bir Konuma Sahip Olmalı. Onu Temsil Eden Belki Bakan Düzeyinde Biri Olması Gerekiyor. Ama Hep Geri Kalmış, Hep Hakkı Yenmiş, Hep Fedakârlık Yapmış Her Anlamda Yani Hiçbir Yerde Lobisi Yok Hakkını Savunamayan Bir Konuma Düşmüş. Burada Belediye Başkanı Da Çok Önemli, Sorunlu, Halkın Seçtiği Adam Bunu Sağlamalı. Tuttuğunu Koparmalı. Yalıncak Belediyesi Avrupa Birliği Formlarında Akçaabat’tan Daha Fazla Faydalanmış. Buna Da Üzülüyorum Ben Oradayken Yani İsmim Ordayken Yarın Bugün Aytekin Sen Akçaabat’a Ne Yaptın Katkın Nedir Dediklerinde Ben Şunu Şunu Yaptım Demek İsterdim. Ama Diyemedim. Ha Sözde Söyledim Heyecanımızı Da Paylaştık Belki Eksik Düşündük Ama Bizim Düşündüklerimizden De Bir Şeyler Çıkardı, Çıkmalıydı. Akçaabat Bir Şeyden Faydalanmalıydı. Değerlendirilmedi. Dikkate Alınmadı. Her Türlü Yoruma Açık.

-Şefik Türkmen Ak Parti’nin Vizyonunu Taşıyabiliyor Mu?

Dışarıdan Gördüğümüz Kadarıyla Orda Da Bir Problem Var. Yani Az Önce Bir Örnek Verdim Bunlar Sayısal Veriler Yalıncak Belediyesi Var Çarşıbaşı’nın Şehir Değişim Projesi Var Akçaabat’ın Yok. En Çokta Akçaabat’ın İhtiyacı Var. Ama Niye Bizim Bir Projemiz Yok? Nerde Bu Projeler? Veya Neye Hak Kazandı? Buralarda Çok Geri Kaldığını Düşünüyorum. Ak Parti Hani Ben MHP Üyesiyim Ak Parti’nin Beğendiğim Tarafları Var Beğenmediğim Tarafları Var. Ama Bence Onlada Çok Uyumlu Değil. Yani Ak Parti İle Akçaabat’ta Yansıttığını Çok Düşünmüyorum.

-Bu Dönem Belediye Başkanlığı İçin Devam Etmeli Miydi? Veya Aday Olmalı Mıydı?

Bence Vizyonunu Tamamlamıştı Keşke Başkan Olarak Bıraksaydı Da Bizim Onursal Başkanımız Kendi Adıma Söylüyorum 4 Sene Başkanlığını Yaptı Ve Çekildi. Çünkü Yaşınız Belli Bir Şeyin Üstünde Rahatsızlıklarınız Oldu Fikirsel Olarak Da Vereceğinizi Verdiniz Yeni Bir Şeyle Üretmiyorsunuz. Ki Bu Görülüyor Birçok Örneği Var. Birilerinin Önü Açılmalıydı Bence. Akçaabat’ta Başka İnsan Yok Mu Belediye Başkanlığı Yapabilecek? Yüz Bin Küsur Nüfuslu Bir Yerde Başka Bir Tane Aday Çıkamıyor Mu? Sadece Şefik Türkmen Mi Var? Bunu Şefik Türkmen’e Değil De Akçaabat Halkına Soruyorum. Sadece Şefik Bey Mi Belediye Başkanlığı Adaylığı İçin Uygun? Bunu Halka Soruyorum. Burada Seçimde Oy Verirken Neye Dikkat Ediyorlar? Kendilerine Soruyorlar Mı Yani İki Kat Daha Fazla Alayım, Sahilden Bir Yer Alayım, Benim Dediğim Mi Olsun Şeklinde Düşünüyorlar? Vizyon Sahibi Biri Gelsin De 3 Sene 5 Sene Sonra Trafik Sorunumuz Çözülsün, Daha Modern Olalım İşte Şöyle Olalım Böyle Olalım. Bizimde Teleferiğimiz Olsun.

-Burada Çok Önemli Bir Şey Var. Dört Dönem Seçilen Dört Dönem Halkın Teveccühüyle Seçildim yüksek Oylarla Geldim Diyen Belediye Başkanı Şuan 5.Dönem İçin Seçim Hazırlığı Yapıyor. Yalnız Halkın Arasına Girdiği Zaman Bakıyoruz Ki Güvenlik Güçlerini Yanına Alarak Dolaşıyor, Zabıta Ekiplerini Alarak Dolaşıyor, Sivil Polisleri Alarak Dolaşıyor. Bu Nedir Sizce? Bir Korkusu Veya Endişesi Mi Var? Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bunu Bence Ona Sormak Lazım. Ama Bunun Göstergesi Halkla Olan İlişkisi Kopmuş. Ben Bunu Muhtarlarla Da Görüşüyorum. Telefonla Ulaşamıyorum. Bir Muhtarın Belediye Başkanına Telefonla Ulaşmaması Ne Demek? Bende Bu Soruyu Soruyorum. Ben Biliyorum, Kendini Her şeyin Üzerinde Görüyor Nasılsa Dört Dönemdir Seçiliyorum, Ben Ne Yapsam Herkes Tamam Diyor Ki Bana Göre Son İki Dönemdir Bir Çivi Dahi Çakılmıyor. Üç Tane Parke Döşemekle Olmuyor.

-Akçaabat’ın Temel Sorunları

Temel Sorunlarımız; Trafik, Esnaf. Azıcık Rüzgâr Esiyor Elektriklerimiz Kesiliyor. Neden Hala Bu Kablolar Havada, Akçaabat Birçok Konuda Geri. Övündüğümüz Şey Sahildeki 3 Tane Ağacımız. Evet, Akçaabat Sahili Örnek Bir yerdir Yapanın Eline Sağlık Ama Sahilde Bir Çözüm Değil. Burada Bende Bir Proje Sundum. Dedim Ki İnsanlar Köfte Yemeye Geliyor Yapmayın Temel Aslan Sitesini İzmir’de Çok Güzel Bir Uygulama Var. Çok İyi Bir Rekreasyon Alanı Var. Yuvarlak Şekilde Bir Yaya Yürüyüş Yolu Yapın. Yolu Alttan Geçsin Bunu Tepe Şeklinde Yaptıralım, Çimlendirelim, Ağaçlandıralım. İnsanlar Köfte Yedikten Sonra O Yolda Yürüsünler. İnönü Caddesinden Temel Aslan Sitesine Kadar Tekrar Otoparka Ulaşsınlar. Bunu Değerlendirsinler. Orda Yürürken Adam Belki Bir Esnafımıza Uğrar Bir Tişört Beğenir Alır. Akçaabat’ın Reklamını Yaparız. O Sahildeki Hareketliliği Biraz Daha İçeri Almış Oluruz. Ama Bunu Sadece Ben Diyorum. Evet İsmen Orada Mecliste Bulunduk Düşüncelerimizi De Birçok Şekilde Aktardık Ama Karşılık Olmadı. Burada Her Meclis Üyesi Eşittir Sözünün Arkası Hep Boş Kaldı. Aslında O Kadar Çok Söylenecek Şey Var Ki.. Yani Çok Şey Birikti.

-5 Yıl Boyunca MHP Üyesi Olarak Ne Yaptınız Diye Sorulsa Size?

Sadece Şu Röportajdır Benim Hizmetim Derim. 5 Yıl Geldi Ve Kalbimi Kendimi Veriyorum İsmen Orada Bulundum. Maalesef Düşüncelerimizi Hayata Geçiremedik. O İmkânımız Yetkimiz Yoktu Çünkü Elimizde. Bazı Şeyler De Demokrasiye Takılıyor. 11’e 4’e takılıyor.

-Bizleri Misafir Ettiniz.. Çok Teşekkür Ediyoruz.

Ben Teşekkür Ederim Bana Bu Fırsatı Verdiniz. En Azından Halkıma Hizmet Ettiğimi Hissettim.

Aslında Söylenecek Çok Şey Var Da Bende Genel Olarak Hepsini Söyledim Hislerimi Paylaştım. Bunu Muhalefet Olarak Değil Mhp Yi Hiçbir Yere Mal Etmeye Gerek Yok Bunu Akçaabat’a Mal Etmeyi Gerek Görüyorum. Akçaabatlı Olarak Burada Yaşayan Burada Hizmet Veren Biri Olarak Akçaabat’ın Eksiklerini Düzeltmek İçin Ben Orada Oldum Düşüncelerimi Söyledim. Başka Hiçbir Çıkarım Rantımda Yok.

-Bunu Düzeltecek Şefik Türkmen Değildir Diyebilir Miyiz?

Tabi. Yüzde Yüz Derim. O Vizyona Maalesef Sahip Değil.

Başkanın Toplumla Bence Arası Kopuk. Bir Belediye Başkanı Toplumsal Olmalı. Halka Yakın Olmalı. Seçilmiş Kişi Olarak Bürokrasi Anlamında Arayı Bulan Koparan Olmalı. Eksikleri Görüp 15-20 Sene Sonrasını Değerlendirip Görüp Çözümler Sunabilmeli. Buda Bir Vizyon Gerektiriyor. Gerektiğinde Kişisel Çabalarıyla Yeni Kapılar Açabilmeli İnsanlara Arkası Gelebilsin. Ben Vizyonunu Tamamladığını İnsan Önce Eksiklerini Tamamlayacak İlerisini Görebilmek İçin. Ben Akçaabat’ın Eksiklerinin Tamamlanmadığı, Sahipsiz Kaldığını, Bunda Belediye Başkanının Çok Yetkisinin Olduğunu Hem Yapılan Yatırımlar Ortada 20 Yıl İçinde Trabzon’un Doğu Tarafına Yapılan Yatırımlarla Batı Tarafında Yapılan Yatırımları Üst Üste Koyduğumuzda Ne Demek İstediğimi Daha İyi Anlarsınız. Biz Kendi Çabamızla Burada Bir Masa Tenisi Turnuvası Düzenledik. Federasyon Başkanı Akçaabatlı Rica Ettik. Dedik Ki Bu Seneki Turnuvayı Burada Yapalım. 550 Tane Sporcu Geldi. Aileleriyle Beraber Bin Küsür Kişi.. Ben Bin Küsür Kişiyi Akçaabat’a Sokamadım. Niye Biliyor Musunuz? Bir Tane Spor Salonumuz Yok Ki. Bir Tane Beş Yıldızlı Otelimiz Yok Ki. İnsanlar Orada Burada Kaldılar. Biz Nasıl Bunları Çözeceğiz. Tamam Evet Ben Akçaabat’a Bin Kişi Getirdim. Burada Yedirip İçirip Esnafım Para Kazansın Akçaabat’ın İsmi Duyulsun. Haber Şeylerini De İstedim Ama Modern Süper Şehirde Bir Tane Beş Yıldızlı Otel Olmadığı İçin Ağırlayamadım Dolayısıyla Hepsi Yine Trabzon’un Doğu Tarafına Gitti.

-O Zaman Kültür Sanat Ve Turizm Şehri Dediğimiz Şehir İsmine Ne Yazıyoruz?

Bir Şey Yazamıyoruz Şuan. Çünkü Ortamahalleyi Soranlar Oluyor Biz Tabelayı Görüp Yolu Tarif Edemiyoruz. Yolumuz Yok. Resim Asmakla Olmuyor. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu