• BIST 2.829,58
 • Altın 1028.069
 • Dolar 17.8545
 • Euro 18.3871
 • Trabzon 26 °C

AV YASAĞI BAŞLIYOR

AV YASAĞI BAŞLIYOR

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri TOPBAŞ Sayın Bakanımız M. Mehdi Eker’in Vira Bismillah diyerek İlimizde açtığı 1 Eylül 2013’de başlayan avcılık  sezonu 15 Nisan 2014 tarihinden  itibariyle  sona ereceğini belirterek, balıkçılara 3/1 Numaralı  Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2012/65 nolu tebliği hükümlerine uyduklarından dolayı teşekkür etti. Buna göre;

Sabri TOPBAŞ İl Müdürü— Tüm denizlerde 15 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında gırgır ağları ile su ürünleri avcılığı, trol avcılığına açık tüm karasularımızda ise 15 Nisan – 15 Eylül tarihleri arasında trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklanmıştır. Ancak, 12 kulaç derinliğe kadar olan fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan, alamana (Voli ) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbesttir.

— Karasularımızda 1 Mayıs – 31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı yasaktır. Dalma, sepet ve her türlü tuzak yöntemleri ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir.           

— Bütün karasularımızda 15 Nisan – 15 Haziran tarihleri arasında kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Av yasağından önce avlanarak İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması zorunludur.

20130123_193700— Tüm karasularımızda 1 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15 – 31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir.

— Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması yasaktır.

— Uzatma ağı, parekete gibi pasif avlanma araçlarında ait olduğu balıkçı gemisinin ruhsat kod numarasını gösterir bilginin yer alması zorunludur. Bu bilgi, şamandıra veya avlanma aracının görülebilir bir yerine takılacak bir plaka veya benzeri bir materyale silinmez ve okunacak şekilde yazılmak suretiyle belirtilir.

DSC03134— Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması ile avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemlerle takımların bulundurulması yasaktır.

Genel av yasağı uygulandığı 15 Nisan-1Eylül tarihleri arasındaki dönemde, 3/1 Numaralı Tebliğin hükümlerine göre; izin alarak avcılık faaliyetinde bulunacak balıkçı gemileri ile ruhsat kodu (C) ve (D) olan küçük balıkçı gemilerinin indirimli akaryakıt uygulamasından faydalanılabilmesi için “Gemileri için Genel Av Yasağı Döneminde Özel Tüketim Vergisi İndirilmiş Yakıt Belgesi” (ÖTV’siz Akaryakıt Belgesi) alınmasının zorunlu dur dedi.

İl Müdürü Sabri TOPBAŞ balıkçılarımıza 3/1 Numaralı Ticari amaçlı Su Ürünleri avcılığını düzenleyen hükümlere uymaları konusunda uyarılarda bulunarak yeniden Vira Bismillah diyerek avcılık sezonunun açılacağı 1 Eylül 2014’e kadar sağlıklı günler diledi.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu