• BIST 2.405,98
 • Altın 977.339
 • Dolar 16.7768
 • Euro 17.4824
 • Trabzon 21 °C

5.Türkiye Enerji Zirvesi Trabzon'da Yapıldı

5.Türkiye Enerji Zirvesi Trabzon'da Yapıldı

Enerji Be Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:'Tırnaklarımızla Bugünlere Geldik'

Gas Ve Power 5. Türkiye Enerji Zirvesi, Bugün Trabzon'daki Dünya Ticaret Merkezi'nde Yapıldı.Zirveye; Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu İle Çok Sayıda Davetli Katıldı.

Toplantıda Konuşan Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin Gittikçe Büyüyen, Değişen Ve Hedefleri Olan Bir Ekonomi Haline Geldiğini Hatırlattı. Enerji Sektörleriyle İlgili Gelişmelerin Başında Siyasi İstikrarın Yattığını Kaydeden Yıldız, "1956 Yılından Bu Yana Uluslararası Atom Kurumu İle Olan Birlikteliğimiz Ve Hedeflerimiz Devam Ediyordu. Bu Süre İçinde 1956-2002 Arası 36 Hükümet Ve 16 Başbakan Geçti. Hükümetlerin Ortalaması 1,5 Yıl.

Bizim Rusya Federasyonu Ve Japonya İle Nihayetlendirdiğimiz Müzakereler Ortalama 1,5-2 Yıl Sürüyor. Bunların Lisanslaması, Projelendirmesi, İzin Ve İnşaat Süreleri; 10 Yıl İçinde Neredeyse 6 Hükümeti İlgilendiren Bir Konuyu Başlatıp Sonlandırmak Zorundasınız. Böyle Bir Durum Gerçekleşebilir Mi? Müzakeresi 18-22 Ay Süren Bir Projenin Ortalaması 1,5 Yıl Süren Bir Hükümetle Gerçekleşmesi Mümkün Olabilir Mi? O Yüzden Bizler Bütün Projelerimizdeki Kararlılığımızı Siyasi İstikrardan Alıyoruz. Bugünlerde Ekonominin; Enflasyondan, Döviz Değerlerinden, Faiz Değerlerinden, Bunların Enflasyon Değerlerinden, Cari Açıktan, Birçok Ekonomik Açıdan Baktığımızda, Türkiye'nin Siyasi İstikrarının Sürdürülebilir Olması, Uluslararası Arenada Ciddi Bir İşaret Aldı" Dedi. 

"Ancak Bugünlerde Sebebi Şu Veya Bu Şekilde Tartışılan Ve Hedefi Siyasi İstikrar Olan Bir Yapıyla Karşı Karşıyayız" Diyen Bakan Yıldız, Açıklamalarına Şöyle Devam Etti:

"Kayseri’de Bir Tabir Vardır; ‘Tırnaklarımızla Bugünlere Geldik.’ Bu Siyasi Olay Kolay Oluşturulmadı. Tabii Ki Türkiye İlk 26 Ekonomi Arasından İlk 17 Arasına Geçerken Bir Lig Atladı; Önümüzdeki On Yıl Hedefimizden Herhangi Bir Sapma Olmazsa Bir Lig Daha Atlamayı Hedefliyoruz. Tabii Ki O Ligin Oyun Şekli, Rakipleri, Oyuncuları Değişiyor; Biz Bunlara Hazırlıksız Değiliz. Neler Olabileceğini Az Çok Görüyor Ve Tahmin Edebiliyoruz Ama Bu Hedeflerimizden Sapacağımız Anlamına Gelmez. Çünkü Halkımızın Geldiği Refah Seviyesi Bütün Bunları Daha İyi Bir Hedefe Götürmekle Alakalıdır. Bizim Bundan Vazgeçmek, Taviz Vermek Gibi Bir Salahiyetimiz Yok. Vatandaşımız Bize Bu Yetkiyi Bunun İçin Vermiştir. O Yüzden Adım Adım Oluşturduğumuz Siyasi İstikrarın Ve Sabırla İyi Niyet Ve Gayretle Oluşturduğumuz Bu Siyasi İstikrarın Bir Çırpıda Yok Olmasına Asla İzin Vermeyiz. Bunu Niçin Söylüyorum? Enerji Sektörünün Olmazsa Olmazı Olduğu İçin Söylüyorum."

"HERKES SANDIĞIN GETİRİSİ NEYSE ONA GÖREV DAVRANMALIDIR"

Enerji Sektöründe 10 Yıl İçinde 130 Milyar Dolarlık Bir Yatırım Yapılması Gerektiğine Dikkat Çeken Yıldız, “Türkiye’deki Tasarruf Miktarı, Büyüme Rakamlarının, Hedefin Henüz Altındadır. O Yüzden Siyasi İstikrarı, Uluslararası Sermayeyi İlgilendiren Bu Konuda Herhangi Bir Keyfi Uygulamaya Tabii Ki Müsaade Etmeyiz. Bu İnsan Haklarının İhlal Edileceği Anlamına Gelmiyor. Toplumun Özgürlüğü, Kişisel Özgürlüklerle Tehdit Edilmediği Oranda. Bu Ülkenin İdare Edilmesine Konulan İradenin Güç Aldığı Nokta Bellidir; Vatandaşımız, Halkımızdır. Biz O İradeyi Başka Bir Vesayetle Paylaşmayı Düşünmüyoruz. Bunun Seçim Yerine Sandık Olduğunu Ve Sandıktaki Bütün Gelirlerin, Oyların Getirisi Neyse, Herkes Ona Göre Davranmak Zorundadır. Enerji Sektöründe Siyasi İstikrardan Bahsetmemin Asıl Gerekçesi Son Günlerde Olan Olaylardır. Hiçbir Fikre Tahammülsüzlüğümüz Söz Konusu Olmaz; Bütün Fikirleri İtinayla, Saygıyla Dinleriz” Şeklinde Konuştu.

Türkiye’de Her İki Ayda Bir Düzenlenen Yerli Kömür İhalelerine Devam Ettiklerini Aktaran Yıldız, “Bizim Yalnızca Doğu Ve Güneydoğu Anadolu Bölgemize, Yerli Kömür Kaynaklarımızla 2,5 Milyar Dolarlık Bir Yatırımı Düşünüyoruz. Binlerce İstihdamı İlgilendirdiğini Söylemem Lazım. Biz Türkiye’de Terör Belasını Giderdikçe Oraları Yatırımların Dolduracağını Söylemiştik. Bunun En Güzel Örneklerinden Birisi Bingöl Karlıova’daki Santral. Hedeflediğimiz Bu Noktanın Bütün Ülkede Gerçekleşeceğini Bilmemiz Lazım. Türkiye’nin Hala Yapılmış Birçok Yatırıma Rağmen, Birçok Yatırıma İhtiyacı Vardır” İfadelerini Kullandı.

"TÜRKİYE’DEKİ BU DEĞİŞİM VE BÜYÜMENİN KESİNTİYE UĞRAMAMASI LAZIM"

"Türkiye’deki Bu Değişim Ve Büyümenin Hiçbir Şekilde Kesintiye Uğramaması Gerekiyor" Diyen Bakan Taner Yıldız, Konuşmasını Şöyle Sürdürdü:

"Irak’ta Neden Yatırım Yapmıyorsunuz Diye Bize Soru Sorulması Lazım. Eğer Petrolle Doğalgaz Hala 2050 Yılına Kadar Dünyanın En Önemli Enerji Kaynakları Arasında Bulunacaksa, Bizim İki Tane Yol İzlememiz Lazım. Ya Bunların Yerli Kaynak Haline Gelmesi İçin Çabamızı Artırmamız, Ya Da Bunların İthalatı İle İlgili Çok İyi Organize Olmamız Lazım. Biz Şimdi Her İkisini Beraber Yapıyoruz. ‘Türkiye’de Petrol Var Mı’ Diye Soranlara ‘Evet’, ‘Yeter Mi’ Diye Soranlara, ‘Belki Yetmeyebilir’ Diye Cevap Veriyoruz. Arama Faaliyetlerini 13,5 Katına Çıkardık. Gerçekçi Olacağız, Son Derece Akıllı Bir Politikayı İzleyeceğiz. Türkiye'nin Enerji Politikaları, Stratejileri, Bağımsız Kuruluşları Vardır. Bu Politikalar, Bütün Bu Silsile Yoluyla Özel Sektörün Daha Fazla Pay Aldığı Türkiye’ye Doğru Yola Devam Etmektedir. 11 Yıl Önce Özel Sektörün Payı Yüzde 32’lerdeydi, Şimdi Neredeyse Kamunun Payı O Kadar. Tamamen Yer Değiştirdi. Türkiye’nin Genel Bütçesine Enerji Sektörü Olarak Koyduğumuz Katkı Çok. Çünkü Adalet, Sağlık Gibi Bütçeler Bizim Yer Aldığımız Kadar O Bütçeden Pay Almaktadır. Bizler Bu Yatırımlarımıza Devam Edeceğiz. Anlık Olan Siyasi İstikrarı Kesintiye Uğruyormuş Gibi Görüntülerin Olmadığını, Önümüzdeki Günlerde İnşallah Göreceğiz. Enerji Sektörü Olarak Bu Yatırımlarımıza Devam Edeceğimizi Belirtmek İstiyorum.

Vali Dr. Recep Kızılcık İse, Enerji Denilince, Ülkemiz Ve Dünya Güvenli Enerji Arzında Türkiye'nin, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin, Kafkaslar'ın Ve Rusya'nın Önemine Dikkat Çekerek, “Bu Anlamda Özellikle Fosil Dışı Alternatif Yeşil Temiz Enerjinin Üretiminde Bölgemizde Yapılan HES’lerin, Yine Enerji Arzı Ve Çevrenin Sürdürülebilirlilik İlkesi Çerçevesinde Arz Edilebilmesi Ve Korunması Dengesinin De Özellikle Dikkate Alındığını Belirtmek İsterim” Diye Konuştu.

Konuşmaların Ardından Bakan Taner Yıldız, Beraberindekilerle Birlikte Zirve Kapsamında Hazırlanan Sergi Alanını Açarak Stantları Gezdi. Yıldız, Burada Kendisine İkram Edilen Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği Ve Mıhlamadan Yedi.

 haber:haber61

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu