• BIST 1.124
 • Altın 459,004
 • Dolar 7,6460
 • Euro 8,8844
 • Trabzon 24 °C

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın Günü Kutlu Olsun!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın Günü Kutlu Olsun!
4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın Günü Kutlu Olsun!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın Günü Kutlu Olsun!

Her Yıl 4 Ekim'de Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın, Hayvanların Günü Olarak Kutlanıyor. Hayvan Dostları İlk Kez İngiltere’de 1822 Yılında; Hayvanları Korumak, İnsanların Hayvanlara İyi Davranmalarını, Daha İyi Koşullarda Beslenme Ve Korunmalarını Sağlamak Amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni Kurdular Ve Ardından İlerleyen Tarihlerde 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Olarak Kutlanmaya Başlandı. İşte Hayvanları Koruma Günü Ayrıntıları...

Hayvanları Korumak Ve Bu Konuda Farkındalık Yaratmak İçin 1931 Yılında Floransa’da Kabul Edilen Hayvanları Koruma Günü, Her Yıl 4 Ekim Tarihinde Kutlanıyor. Dünya Genelinde Kutlanan 4 Ekim Hayvan Hakları Günü Hakkında Merak Edilenler Ve 15 Ekim 1978 Tarihinde Kabul Edilen Hayvan Hakları Hakkında Bazı Bilgiler Haberimizde Yer Alıyor…

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Hayvan Haklarını Korumak İsteyen Kişiler 1822 Yılında İngiltere De Bir Araya Gelerek İlk Hayvan Koruma Birliğini Kurarlar. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 Yılında Kuruldu. Aynı Amaçla Dernekler Birleşerek Hollanda'nın Başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu Oluşturdular. 1931 Yılında Floransa'da Toplanan Bu Kuruluş Dünya Üzerinde Yok Olma Tehdidi Altında Bulunan Hayvan Türlerine Dikkat Çekmek Üzere 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü İlan Etti. Bu Günün Amacı; Evrende İnsanlardan Başka Canlılar Olduğunu Anlamak, Onların Yaşam Alanlarına Müdahale Etmemek, Yaşama Hakkına Saygı Duymaktır. Evde Beslenen Hayvanlara Merhametli Davranmak, Koruyup Kollamak, İyi Koşullarda Beslenmeleri, Duyarlı Davranılması Konusunda Farkındalık Yaratmaktır.

HAYVAN HAKLARI NELERDİR?

15 Ekim 1978’de Paris UNESCO Evinde İlan Edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine Göre Genel Olarak Hayvan Hakları Şu Şekildedir;

1. Bütün Hayvanlar Yaşam Önünde Eşit Doğarlar Ve Aynı Var Olma Hakkına Sahiptirler.

2. Bütün Hayvanlar Saygı Görme Hakkına Sahiptir. Bir Hayvan Türü Olan İnsan , Öbür Hayvanları Yok Edemez. Bu Hakkı Çiğneyerek Onları Sömüremez.Bilgilerini Hayvanların Hizmetine Sunmakla Görevlidir. Bütün Hayvanların İnsanca Gözetilme, Bakılma, Ve Korunma Hakları Vardır.

3. Hiçbir Hayvana Kötü Davranılamaz, Acımasız Ve Zalimce Eylem Yapılamaz. Bir Hayvanın Öldürülmesi Zorunlu Olursa, Bu Bir Anda, Acı Çektirmeden Ve Korkutmadan Yapılmalıdır.

4. Yabani Türden Olan Bütün Hayvanlar, Kendi Özel Doğal Çevrelerinde Karada, Havada Ve Suda Yaşama Ve Üretme Hakkına Sahiptir. Eğitim Amaçlı Olsa Bile Özgürlükten Yoksun Kılmanın Her Çeşidi Bu Hakka Aykırıdır.

5.Geleneksel Olarak İnsanların Çevresinde Yaşayan Bir Türden Olan Bütün Hayvanlar Uyumlu Bir Biçimde Türüne Özgü Yaşam Koşulları Ve Özgürlük İçinde Yaşama Ve Üreme Hakkına Sahiptir.

6.İnsanların Yanlarına Aldıkları Bütün Hayvanlar Doğal Ömür Uzunluklarına Uygun Sürece Yaşama Hakkına Sahiptir. Bir Hayvanı Terk Etmek Acımasız Ve Aşağılık Bir Davranıştır.

7.Bütün Çalışan Hayvanlar İş Süresi Ve Yoğunluğunun Sınırlandırılması Ve Güçlerini Artırıcı Bir Beslenme Ve Dinlenme Hakkına Sahiptir.

8.Hayvanlara Fiziki Ya Da Psikolojik Bir Acı Çektiren Deneyler Yapmak Hayvan Haklarına Aykırıdır. Tıbbi, Bilimsel, Ticari Ve Başkaca Biçimlerdeki Her Türlü Deneyler İçin De Durum Böyledir.

9.Hayvan Beslenmek İçin Yetiştirilmişse De Bakılmalı, Barındırılmalı, Taşınmalı, Ölümü De Acı Çektirmeden Ve Korkutmadan Olmalıdır.

10.Hayvanlardan İnsanların Eğlencesi Olsun Diye Yararlanılamaz, Hayvanların Seyrettirilmesi Ve Hayvanlardan Yararlanılan Gösteriler Hayvan Onuruna Aykırıdır.

11.Zorunluluk Olmaksızın Bir Hayvanın Öldürülmesi Yaşama Karşı Suçtur.

12.Çok Sayıda Yabani Hayvanın Öldürülmesi Demek Olan Her Davranış Bir Soykırım, Yani Bir Suçtur.

13. Hayvan Ölümüne De Saygı Göstermek Gerekir. Hayvanın Öldürüldüğü Şiddet Sahneleri Sinema Ve Televizyonda Yasaklanmalıdır.

14. Hayvanları Koruma Ve Savunma Kuralları, Hükümet Düzeyinde Temsil Olunmalıdır.Hayvan Hakları Da İnsan Hakları Gibi Yasayla Korunmalıdır.

ayder-turizm-logo-koksal-071-413-127.png

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu